آستارا- ایرنا- استاندار گیلان گفت: شهرستان آستارا از مزیت‌های اقتصاد دریا، گردشگری و کشاورزی برخوردار است که در کنار صنعت و دانش‌بنیان دولت به شکوفایی آنها کمک خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسدالله عباسی عصر چهارشنبه در آیین افتتاح حرم و رونمایی از ضریح امامزادگان سید ابراهیم و سید قاسم (ع) آستارا بیان کرد: دهکده گردشگری حیران به عنوان نگین درخشان استان گیلان باید به طور ویژه مورد توجه قرار بگیرد اما هتلی در آن نقطه بدون تکمیل زیرساخت‌ها پیش‌تر افتتاح شده بود که مسئولان وظیفه دارند با تکمیل کاستی‌هایش به جذب گردشگر در آن منطقه و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید کمک کنند.

وی با تاکید بر توجه به همه ظرفیت‌های گردشگری آستارا افزود: سرمایه‌گذار تالاب استیل جهت اخذ مجوز از سال ۸۸ به دنبال مدیران بود، در حالی که در دنیا صدها هزار میلیارد برای ایجاد چنین امکاناتی هزینه می‌کنند، ما از این استعداد خدادادی برخورداریم و باید از آن نهایت بهره را ببریم؛ باید با خودداری از سخت‌گیری کمک کنیم تا ضمن حفظ آمایش سرزمینی سرمایه‌گذاری در آن نقطه اتفاق بیافتد و برای جوانان نیز اشتغال ایجاد شود.

استاندار گیلان اظهار کرد: پروژه لای‌روبی بندر آستارا نیز مدت‌ها معطل مانده بود که با وجود چنین ظرفیتی کشتی‌های حامل کالا برای استان‌های مجاور به جای آستارا در بندر امیرآباد تخلیه و بارگیری می‌کردند که باید تلاش شود تا این پروژه هرچه سریعتر به سطح مورد انتظار برسد.

وی اضافه کرد: کامیون‌های یخچالدار که در نقاط مختلف شهر آستارا توقف و تردد می‌کنند نیز نیازمند ساماندهی هستند و بر این اساس قطعه زمینی با ظرفیت توقف ۳۰۰ دستگاه کامیون قرار شد هرچه سریعتر برای این منظور مناسب‌سازی شود و دستور تسریع ساخت پل مرزی هم صادر شد.

عباسی عنوان کرد: در بحث تجارت انواع کالا از محصولات کشاورزی تا مصالح ساختمانی با کشورهای روسیه‌، آذربایجان، تاتارستان و ارمنستان هم باید زیرساخت‌ها را فراهم کنیم و پروژه‌ها را سرعت بدهیم که از محل ۱۹ هزار میلیارد تومان اعتبار تخصیصی سفر سال گذشته رئیس جمهور به استان گیلان این مهم مد نظر است.

وی ادامه داد: راه‌آهن رشت-کاسپین و رشت-آستارا از جمله پروژه‌هایی بود که انجام نمی‌شد ولی با توجه به دیدار رئیس جمهور روسیه و مقام معظم رهبری و سپس سفرهای رئیس جمهور این مهم در دستور کار قرار گرفت و قرار شد با اعتبار ۲۵ هزار میلیارد تومانی این پروژه به هشت قطعه تقسیم و در مدت سه سال اجرا شود.

استاندار گیلان گفت: پروژه راه‌آهن رشت و آستارا در برخی نقاط نیازمند پل و یا آزادسازی زمین است که تلاش داریم با اعمال تغییراتی، ضمن جلوگیری از آسیب زدن به محیط زیست و منابع طبیعی، راه به قفقاز و اوراسیا باز شود.

وی تغییر زمان صادرات کیوی و رفع مشکلات سال‌های قبل تولیدکنندگان این محصول در جهت حمایت از کشاورزان را مورد اشاره قرار داد و افزود: ارائه تسهیلات مناسب و شناسنامه‌دار کردن باغاتی که محصولی با کیفیت تولید و ارائه می‌کنند نیز در دستور کار است که در توسعه صادرات این محصول نقش بسزایی دارد.

عباسی بیان کرد: شهرستان آستارا همچنین از ظرفیت خوبی در بحث صنایع دستی برخوردار است، به طوری که یک‌هزار و ۴۴۲ هنرمند در رشته‌های مختلف در این شهرستان فعالیت می‌کنند که باید این ظرفیت مورد توجه قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه باید مسئولان گوش شنوا برای شنیدن مشکلات مردم داشته باشند، عنوان کرد: سال گذشته خاموشی به واقع زیادی داشتیم ولی امسال اجازه داده نشد تا خاموشی رخ دهد و اینها نکات بسیار مهمی است که مردم متدین، انقلابی، مهمان‌نواز، خوش خلق و مرزبان آستارا متوجه می‌شوند.

استاندار گیلان همچنین تبدیل ۵۰۰ کیلومتر سیم‌های مسی قدیمی به کابل‌های خودنگهدار در نقاط مختلف این استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: تا پایان امسال این مهم به مرز یک‌هزار کیلومتر می‌رسد تا زندگی را برای مردم تسهیل کنیم و افراد در هر نقطه‌ای عزتمندانه در صلح و آرامش باشند.

وی بیان کرد: همچنین از محل اعتبارات سفر سال گذشته رئیس جمهور به استان گیلان ۶۰ میلیارد تومان برای حل مشکلات آب، فاضلاب و برق شهرستان آستارا اختصاص خواهد یافت تا مشکلات موجود را نیز حل کنیم.

عباسی با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی صادرات کالا از گمرکات استان گیلان در سال جاری اظهار کرد: وقتی دشمن دید که از نظر شرایط اقتصادی در حال ایجاد تحول و سامان دادن امور هستیم، تلاش کرد تا حواسمان را پرت کند اما توجهی به آنها نکردیم؛ در ضمن اینکه مراقبت‌های لازم را داریم، باید تولیدات خود را توسعه دهیم، مسیر را تسهیل کنیم و افزایش صادرات داشته باشیم.

وی تاکید کرد: دولت سیزدهم همچنین در بخش کالاهای اساسی عزم خود را جزم کرده است تا اقلامی مانند روغن، گوشت، مرغ و آرد به میزان مورد نیاز در اختیار مردم قرار بگیرد و در این زمینه آینده دیده شده و جای نگرانی وجود ندارد.

استاندار گیلان در ادامه با قدردانی از خیرین و مسئولان اوقاف برای اجرای پروژه امامزادگان سید ابراهیم و قاسم (ع) آستارا گفت: وجود آستان مقدس امامزادگان نشان از ریشه تاریخ گیلان در اعتقادات و ارزش‌های اسلام ناب است؛ مسایلی که بر اساس آن نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته است.

آیین افتتاح حرم و رونمایی از ضریح امامزادگان سید ابراهیم (ع) و سید قاسم (ع) آستارا با هزینه‌کرد مبلغ ۱۶۰ میلیارد ریال در آیینی با حضور استاندار گیلان و جمعی از مسئولان این شهرستان برگزار شد.

شهرستان آستارا که سه گمرک زمینی، ریلی و دریایی دارد، با جمعیت حدود ۹۵ هزار نفر در منتهی الیه غرب استان گیلان و همجوار با کشور جمهوری آذربایجان واقع شده است.