رشت – ایرنا – می گویند معلولیت محرومیت و محدودیت نیست اما اثبات این جمله نیازمند عزمی خلل ناپذیر است،کم هم نیستند انسان هایی که در سایه اراده شان معلولیت را محدود کرده اند و تفسیری زیبا از انسان و ظرفیت های بی انتهای او به نمایش گذاشته اند.

محمود کهنی عضو هیات علمی دانشگاه و وکیل پایه یک دادگستری و امیدرضا رحیمی حافظ کل قرآن کریم و حائز رتبه های بین المللی در این زمینه نمونه ای از این اراده های آهنین هستند دنیای تاریک و بی فروغ معلولیت و نابینایی را به اراده رنگ بخشیده و  دنیا را با همه زیبایی ها و رنگهایش درک کرده اند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بسیاری از روشندلال سرزمینمان با تیزهوشی  به توانایی‌ها و استعدادهای خود پی می برند و برای شکوفایی توانمندی هایشان با پشتکار، صبر و توکل بر خداوند رو به جلو حرکت می‌کنند و برای رسیدن به اهداف خود هرگز ناامید نمی شوند.

کم نیستند آنانی که نقص عضو برایشان فرصتی شده تا جلوه ای از خلقت بی نظیر خالق خود باشند. انسان هایی که از همان کودکی با کمک خانواده با صبر و اراده در مسیر پیشرفت و دستیابی به موفقیت پیش رفتند و اکنون در عرصه های مختلف از جایگاه قابل توجه ای برخوردار هستند.

محمود کهنی از جمله این روشندلال در گیلان است که برای کسب موفقیت با امید، پشتکار و صبر تا دکتری حقوق پیش رفت، او اگر چه نمی بیند اما با دلی روشن با عشق و علاقه به حرفه اش وکالت می کند، او نابینایی را از تولد با خود دارد و رنگی از دنیا را به خود ندیده اما امروز زندگیش سرشار از رنگ و زیبایی است. مدرسه ابتدایی را در دبستان استثنایی در رشت گذراند و راهنمایی و متوسطه را در مدارس عادی سپری کرد. با امید به آینده سال ۸۳ توانست در کنکور سراسری رتبه ۷۸ کشوری و رتبه پنج منطقه ای را در رشته علوم انسانی کسب کند و در رشته حقوق به تحصیل بپردازد.

او درباره موفقیت های خود در تحصیل به خبرنگار ایرنا گفت: در دوران تحصیل هیچگاه ناامید نشدم با تکیه بر توانمندی های خود و با تلاش، پشتکار و کمک و هدایت خانواده درس می خواندم و در این راه موفق هم شدم.

او با بیان اینکه مقطع کارشناسی رشته حقوق را با معدل ۱۹.۲۱ و کارشناسی ارشد این رشته  با ۱۹.۵در دانشگاه گیلان گذرانده، اظهار داشت: دکتری حقوق خصوصی را در مازندران به پایان رساندم و اکنون عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی مرکز بین الملل بندرانزلی و وکیل دادگستری هستم.

استاد کهنی پنج سال گذشته در سن تقریبا ۳۲ سالگی ازدواج کرد، همسر او کارشناس حقوق و از نعمت بینایی برخوردار است.

این روشندل نابینایی را محدودیت و محرومیت می داند و می گوید: بیشتر نابینایان با تلاش و پشتکار بر محدودیت ها و محرومیت ها غلبه می کنند و برای دستیابی به موفقیت ها از کوشش دست بر نمی دارند و همواره به کامیابی می رسند.

دستیابی به رتبه‌های بین‌المللی قرآنی با اراده

امیدرضا رحیمی یکی دیگر از روشندلال موفق گیلان است که در عرصه قرآنی به توفیقات چشمگیری دست یافته است، وی در نوزادی زمانی که در بیمارستان بستری بود دچار آسیب چشمی شد، اکنون جوانی ۲۴ ساله، دانشجوی کارشناسی رشته حقوق با آینده‌ای روشن است.

این روشندل موفق، در هفت سالگی حفظ قرآن کریم را آغاز کرد و بعد از ۱۰ سال حافظ قرآن کریم شد، اکنون از عناوین مختلفی در رقابت های کشوری و بین المللی برخوردار است، امیدرضا رحیمی در گفت و گویی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در کنار شرایط سخت تحصیل، برای حفظ قرآن کریم و شرکت در مسابقه های مختلف قرآنی و کسب موفقیت از هیچ کوششی دریغ نکردم و هیچگاه ناامید نشدم.

وی رتبه اول مسابقه های بین المللی حفظ کل قرآن کریم روشندلال جهان اسلام در سال ۱۴۰۰، رتبه دوم مسابقه های بین المللی رشته قرائت روشندلال جهان اسلام در سال ۱۳۹۷ تهران، رتبه اول مسابقه های قرآن کریم حفظ ۲۰ جز اوقاف و امور خیریه کشور در سال ۱۳۹۷، رتبه اول مسابقه های قرآن حفظ ۲۰ جزء دانش آموزی کشور در سال ۱۳۹۵ و نزدیک ۲۰ مقام اول تا سوم در رشته های مختلف قرآنی در کشور را از جمله عناوین و موفقیت های خود در عرصه قرآنی عنوان کرد.

وی با اشاره به علاقه خود به تحصیل و کسب علم و دانش اظهار داشت: با توکل بر خداوند، پشتکار، کمک خانواده و معلمان توانستم در رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوم و اکنون مشغول به تحصیل هستم.

امیدرضا در ادامه با قدردانی از پدر و مادرش بیان داشت: خداوند را شاکرم که پدر و مادر خوبی را نصیبم کرد و صبر زیادی به آنان داد، این دو عزیز از کودکی یار و یاور من بودند و تمام موفقیت هایم را مدیون آنان هستم، او همچنین از برادرش که پنج سال از او کوچک تر است و در تمام مسابقه های قرآنی او را همراهی می کند، نیز قدردانی کرد. 

این روشندل موفق با تاکید بر اینکه روشندلال نیز می‌توانند مانند سایر افراد در عرصه های مختلف فرهنگی، قرآنی، علمی، آموزشی و اجتماعی بدرخشند، اضافه کرد: اراده، پشتکار، صبر، امید و توکل بر خداوند کلیدواژه هایی که این قشر را به موفقیت می‌رساند.

رحیمی در ادامه گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه نابینایان نیز به عنوان عضوی از افراد جامعه باید مشکلات آنان شنیده شود، اظهار داشت: عدم مناسب سازی معابر شهری و اماکن عمومی یکی از مهمترین مشکلات نابینایان در گیلان است که از دست اندرکاران درخواست می شود برای رفع این مشکل اصلی اهتمام جدی شود.

وی افزایش کتاب های صوتی دانشگاهی را از دیگر خواسته ها عنوان کرد و افزود: از مسئولان مربوطه درخواست می شود تا در این ارتباط نیز تدبیری شود تا دسترسی دانشجویان نابینا به کتاب های صوتی بیشتر شود. 

افراد دارای معلولیت نابینایی؛ کوشا همراه با جامعه

رئیس هیات مدیره انجمن معلولین بینایی استان گیلان گفت: افراد دارای معلولیت بینایی که از جمله اقشار در حاشیه مانده جامعه هستند، با وجود محدودیت های جسمی می کوشند تا همانند سایر شهروندان، کوشا، سرزنده، ساعی و با جامعه همراه باشند.

احمد ممتازی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اما بر خلاف همه توانمندی هایی که این افراد از خود نشان داده و می دهند، متاسفانه زیرساخت های اساسی جامعه برای حضور گسترده آنان مهیا نیست.

وی بیان داشت: مسایل و مشکلاتی چون عدم دسترسی به امکانات فیزیکی و مجازی به خودی خود یکی از موانع جدی پیش روی افراد نابینا محسوب می‌شود، با وجود تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سال ۱۳۹۶ و بازنگری آن در سال ۱۳۹۶ و با وجود گذشت حدود بیست سال از تصویب این قوانین، متاسفانه تلاشی برای اجرایی شدن این قانون مشاهده نمی‌شود.

رئیس هیات مدیره انجمن معلولین بینایی گیلان با بیان اینکه ۱۵ اکتبر روز جهانی نابینایان یادآور حقوقی است که افراد دارای معلولیت بینایی از آن برخوردارند، افزود: این روز به مسئولان و دستگاه های دولتی یادآور می شود تا به عنوان یک شهروند، زمینه مشارکت های اجتماعی و بهره مندی از مواهب زندگی را آنچنانکه شایسته یک انسان است، برای افراد نابینا و کم بینا همانند سایر شهروندان فراهم کند.

وی اظهار داشت: این مناسبت ترازویی است برای سنجش عملکرد سازمان های دولتی و غیردولتی مخاطب قانون که به روشنی تکالیفی را بر عهده آنها قرار داده است ضمن اینکه یادآور وظایفی است که نمایندگان مجلس به عنوان قانونگذار و ناظر بر حسن اجرای قوانین بر عهده دارند.

ممتازی ادامه داد: روز جهانی نابینایان مناسبتی است تا افراد دارای معلولیت بینایی با اعتماد به نفس بیشتری پی گیر حقوق حقه خود بوده و با سنجش عملکرد خود در بهبود کارکردهای اجتماعی خود فعال‌تر باشند تا بتوانند در کنار سازمان های مردم نهاد مدافع حقوق خود، در گسترش عدالت اجتماعی گروه هدف موثر باشند.

انجمن معلولان بینایی استان گیلان در سال ۱۳۸۱ تاسیس شد و هم اکنون ۹۰۰ عضو دارد.

 افزون بر پنج هزار نابینا و کم بینا تحت پوشش بهزیستی گیلان

معاون توانبخشی بهزیستی گیلان تعداد کل توانخواهان با معلولیت بینایی ثبت شده در بانک اطلاعات استان را پنج هزار و ۱۳۶ نفر عنوان کرد و گفت: از این تعداد یک هزار و ۶۸۹ نفر دچار نابینایی خفیف، یک هزار و ۳۱۷  نفر متوسط، یک هزار و ۵۶۴ نفر شدید و ۵۶۶ نفر نابینایی شدید را شامل می شوند.

دکتر عابدین قاسمیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ۳۴۹ دانش آموز و ۷۶ دانشجوی کم بینا و نابینا تحت پوشش بهزیستی گیلان هستند، افزود: ۳۱۰ ورزشکار تحت پوشش شامل ۱۸۰ مرد و ۱۳۰ زن در این رشته فعالیت دارند.

وی با اشاره به موفقیت های ورزشکاران نابینا در رشته های مختلف ورزشی اظهار داشت: رشته های ورزشی مدال آور ورزشکاران در گیلان را وزنه برداری، پاورلیفتینگ، پرش سینه، شنا، گلبال، فوتبال پنج نفره، پرتاب نیزه، دو و میدانی، پرش ارتقاع، جودو و شطرنج است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان گیلان با تشریح اقدامات بهزیستی برای پیشگیری از معلولیت بینایی افزود: طرح آمبلیوپی “پیشگیری از تنبلی چشم” به تعداد ۵۲ هزار و ۸۵۰ نفر که سالانه توسط معاونت پیشگیری از سازمان بهزیستی در گیلان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه یک مرکز روزانه خانواده و کودک کم بینا و نابینا با ظرفیت ۳۳ نفر عنوان کرد و اظهار داشت: خدمات مرکز شامل اتاق رشد، اتاق تاریک، تربیت دیداری، آموزش پیش بریل و فعالیت های آموزشی، فرهنگی و هنری است.

وی موسسه خیریه توانبخشی بینایی گیلان، انجمن خدمات فرهنگی رفاهی معلولان بینایی، موسسه فرهنگی قرآنی جابربن عبدالله انصاری، موسسه فرهیختگان نابینا و کم بینا را از تشکل های مردم نهاد در این حوزه عنوان کرد و افزود: اجرای طرح توانمندسازی، برگزاری کلاس‌های آموزش بریل، آموزش رایانه، تشکیل گروه های هنری تئاتر، سرود و تواشیح، رفع مشکلات و معضلات جامعه هدف، برگزاری کلاس های آموزش قرآنی، حفظ، تلاوت و ترتیل و برگزاری دوره های مهارت آموزی از جمله خدمات این تشکل ها است.