رشت – ایرنا – مرحله استانی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان از امروز سه‌شنبه با حضور قصه گویان راه یافته به این دوره در سالن سینمای کانون گیلان در رشت آغاز شد.

مسئول دبیرخانه استانی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در گیلان گفت: ۷۵ قصه‌گوی استان در بخش‌های ملی نوجوانان، بزرگسالان، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، نقش آیینی- سنتی نوجوانان، آیینی- سنتی بزرگسالان و قصه‌گویی به زبان اشاره با هم رقابت می‌کنند.

صغری قامتی مقدم روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۴۶۲ اثر قصه در بخش‌های مختلف به دبیرخانه مرحله استانی بیست و چهارمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی در گیلان ارسال شد که پس از داوری، ۷۵ اثر برای رقابت در این مرحله انتخاب شدند.

وی با اشاره به آغاز رقابت قصه‌گویان در گیلان از امروز همزمان با هفته ملی کودک با شعار قصه، صدای زندگی اظهار داشت: ۱۴ قصه‌گوی برتر مرحله استانی بیست و چهارمین جشنواره بین المللی قصه گویی در گیلان پس از ۲ روز رقابت انتخاب و تقدیر خواهند شد.

قامتی مقدم با بیان اینکه برگزیدگان استانی جشنواره به مرحله منطقه‌ای راه می‌یابند، اضافه کرد: قصه‌گویان راه یافته به مرحله منطقه‌ای پس از داوری در این مرحله با قصه گویان تعدادی از استانها در نهایت به مرحله کشوری راه می‌یابند و با قصه گویان جهان رقابت خواهند کرد. 

وی اظهار داشت: انتقال مفاهیم ارزشمند اخلاقی، دینی و آموزشی، ایجاد اعتماد به نفس و خودباوری در نوجوانان، ارتباط نوجوانان با نسل گذشته مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها، آشنایی با ادبیات ملی کشور و روش‌های قصه‌گویی سنن قدیمی از اهداف برگزاری این جشنواره است.

۱۶ تا ۲۲ مهرماه به عنوان هفته کودک با شعار “حال خوش کودکی، رنگ خوش زندگی” نام‌گذاری شده‌است.