رشت _ ایرنا_ مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان گفت: اهدای عضو جوان دچار مرگ مغزی در این استان به ٢ بیمار نیازمند به پیوند زندگی دوباره بخشید.

دکتر سیامک ریماز روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیست و سومین اهدای عضو گیلان در سال جاری به نام پوریا تاب جوانی از اهالی شهرستان املش به ثبت رسید که با رضایت خانواده‌اش اعضای وی اهدا شد.
وی افزود:  ٢ کلیه این بیمار ٢٣ ساله دچار مرگ مغزی از طریق انتقال هوایی برای پیوند به ٢ هموطن زن ٣٠ ساله و مرد ٣١ ساله  به بیمارستان بوعلی شیراز منتقل شد.
وی عنوان کرد: این بیمار به دلیل تصادف دچار مرگ مغزی شده بود.
سال گذشته در مجموع  ۲۴ مورد اهدای عضو در گیلان انجام شد.
تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهدای عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله اولین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.  

هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.  

کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.