رشت- ایرنا – فرماندار رضوانشهر گفت: روستائیان و عشایر، اهرمهای قدرتمند توسعه کشور هستند و بیشترین درآمدزایی و کمترین هزینه را به جامعه و دولت تحمیل می کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سید نادر صفوی که به مناسبت روز ملی روستا و عشایر در همایش جامعه عشایری رضوانشهر و پره سر افزود: یکی از اولویت ها و آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، توجه ویژه و خدمت رسانی به روستائیان و عشایر است و این مهم بعنوان مأموریت ویژه دولت مردمی پیگیری می شود.
وی با بیان اینکه روستاییان و عشایر اهرمهای قدرتمند توسعه کشور هستند، گفت: نواحی روستایی و عشایری به عنوان کانون تولید کشور بوده و نقش اساسی در تأمین استقلال ایران برخوردارند.
وی بیان کرد: روستاییان در طول سالیان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، نقش مهمی در همه مراحل مختلف جنگ اعم از خودکفایی در تجهیزات، بسیج عمومی و پشتیبانی ها داشتند و این نقش و حضور امروز نیز باید تقویت شود.
صفوی ادامه داد: روستائیان پایه و ریشه های اصلی زندگی اجتماعی هستند و روستائیان و عشایر و اقتصاد روستایی نقش اصلی، اساسی و پایداری در اقتصاد مقاومتی دارند.
وی با اشاره به اقدامات و تصمیمات راهبردی دولت سیزدهم برای بهبود وضعیت زندگی روستائیان گفت: دولت در تلاش است با جلب حمایت‌های قانونی نسبت به فعال کردن جمعیت روستایی کشور، زمینه بهبود معیشت آنان را فراهم کند.
وی افزود: آیین‌های کوچ، سنت‌های عشایر، بازی‌ها و حتی یک سیاه چادر عشایر به خودی خود می تواند زمینه ساز جهش تولید، رونق گردشگری و اشتغال در این مناطق باشد.
فرماندار رضوانشهر گفت: از این رو عشایر و روستائیان را به عنوان جامعه تولیدگر که بار مسئولیت بزرگ تولید کشاورزی و صنایع دستی را بر دوش خود دارند و به عنوان مدافعان غیور مرزهای جمهوری اسلامی ایران، مدافعان در دوران نهضت و انقلاب اسلامی و غیور مردان جنگجو و مبارز در هشت سال دفاع مقدس می شناسیم.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیتهای ارزشمند روستاها در بخشهای مختلف کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و به ویژه بخش گردشگری و بوم گردی، شاهد ارتقای شاخصهای توسعه پایدار و پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر روستاها هستیم.
در پایان این همایش، از ۲ خانواده شهید عشایری، ۲۷ عشایر و ۱۱ کارآفرین برتر روستایی شهرستان رضوانشهر تجلیل شد.
شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت دو بخش بنام های مرکزی و پره سر و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.