انزلی – ایرنا – نماینده مردم انزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: برای ماندگاری جمعیت و فراهم کردن زمینه مهاجرت معکوس به منتاطق روستایی باید صنایع مرتبط با کشاورزی و دامپروری در روستاها به طور جدی مورد توجه قرار گرفته و تقویت شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، احمد دنیامالی روز پنجشنبه در همایش روز روستا در انزلی افزود: اگر برای جوانان تسهیلات ویژه در نظر گرفته نشود و طرح های توسعه روستایی و اعتبارات مربوطه در حد مصوبات باقی بماند نمی توانیم به امنیت غذایی پایدار در کشور برسیم.
وی با بیان اینکه باید سازوکار لازم برای حفظ جمعیت پایدار در روستاها فراهم شود، عنوان کرد: اکنون کشور ما با خلاء جدی جمعیت مولد و تولید کننده در حوزه کشاورزی و فرآورده های غذایی مواجه است چنانکه پیش از پیروزی انقلاب۳۰ درصد جمعیت کشور در شهرها و ۷۰درصد در روستاها زندگی می‌کردند اما امروز این نسبت معکوس شده و ۷۰ به ۲۰ درصد تغییر یافته است.
وی سیاست‌گذاری دولت در افزایش جمعیت روستایی را اقدامی مهم و مطلوب خواند و گفت: اما در عمل فاقد رفتار منسجم است و بروکراسی حاکم بر سیستم  اداری در اجرای طرحهای هادی روستایی و جهاد کشاورزی بعنوان حقوق مکتسبه مردم و عدم تدبیر لازم برای فعالیت‌های اقتصادی جوانان در روستاها از جمله رفتارهایی است که باید برای حفظ جمعیت در روستاها تغییر یابد.
دنیامالی با بیان اینکه کیفیت آب شرب شهرستان انزلی دچار مشکل است، افزود: پروژه بهبود کیفیت آب در روستاهای غرب انزلی آغاز شده تا وضعیت آب شرب روستائیان از وضعیت نقطه به نقطه خارج شده و آب شرب بهداشتی در اختیار مردم قرار گیرد.
 
فرماندار انزلی : دهیاران جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرند
فرماندار بندرانزلی هم با بیان اینکه دهیاران باید جلوی ساخت و ساز غیر مجاز را بگیرند، گفت : زمین‌های این منطقه نسبت به سایر نقاط ارزش بیشتری دارد و کشاورز نباید این زمین‌های زراعی را به افراد غیربومی بفروشد تا به ویلا و مکانی برای خوش نشینی تبدیل شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد پورخوش سعادت در این همایش افزود: اجازه نمی دهیم با فساد و ساخت و ساز غیر مجاز زمین های کشاورزی در اختیار افراد سود جو قرار گیرد.

وی عنوان کرد:اعضای شورای اسلامی روستاها و دهیاران باید ارزش زمین های روستایی را بدانند؛ زمین روستائی که در آن تولید انجام می شود نباید به سهولت در اختیار دیگران قرار گیرد و از بین برود.    
وی ادامه داد : در شهرستان بندرانزلی فرصت های بسیاری برای تولید ثروت وجود دارد، اگر به جای ویلاسازی در این زمین ها سرمایه گذاری شود می توان پتانسیل موجود را در تولید کار و سرمایه استفاده کرد.
وی تاکید کرد : فرمانداری انزلی به هرکسی که بخواهد در روستاهای انزلی سرمایه گذاری کند تا مواهب طبیعی روستا فعال شده و اقدامی در راستا ارتقا معیشت روستائیان باشد حمایت می‌کند.     
پور خوش سعادت با تاکید بر اینکه مسئولان شهرستان باید توان خود را در راه خدمت به مردم بکار گیرند، عنوان کرد: امکاناتی که در روستاها وجود دارد باید به گونه نمود و تقویت شود که برای مردم محسوس باشد و همه از آن متنفع شوند.
وی خاطر نشان کرد: باید به صورت هدفمند و مشخص با برنامه ریزی اصولی مهاجرت مردم معکوس و از شهر به روستا شود.

 وی ادامه داد : در حال حاضر شرایط برای کسانی که بخواهند در روستا بصورت هدفمند کار کنند، فراهم است و ما هرچه در توان داریم برای مبارزه با فقر در روستاها بکار می بندیم.