رشت – ایرنا – مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: اهدای اعضای بانوی ۲۵ ساله اهل صومعه سرا به سه بیمار زندگی دوباره هدیه داد.

دکتر سیامک ریماز روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیست و یکمین اهدای عضو سال جاری به نام زهرا بخشی زاده نوکاشتی ۲۵ ساله اهل و ساکن شهرستان صومعه‌سرا به ثبت رسیده‌است.

وی با بیان اینکه این بیمار به دلیل خونریزی آنوریسم عروق دچار مرگ مغزی شده بود، افزود: اهدای عضو این بیمار شامل ۲ کلیه و کبد با رضایت خانواده در بیمارستان رازی رشت به بیماران نیازمند پیوند زده شد.

مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان بیان داشت: کلیه‌های این بیمار دچار مرگ مغزی به خانم ۴۳ ساله و مردی ۲۹ ساله و کبد وی نیز به مردی ۵۸ ساله پیوند زده شد.

وی یادآور شد: سال گذشته در مجموع ۲۴ مورد اهدای عضو در گیلان انجام شد اما از ابتدای امسال تاکنون ۲۱ مورد اهدای عضو در استان به ثبت رسیده‌است.

مسئول واحد فرآهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی – درمانی گیلان از فداکاری خانواده های افراد دچار مرگ مغزی برای رضایت اهدای عضو عزیزان شان قدردانی کرد.

واحد فراهم‌آوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، از سال ٩٣ بعد از کسب مجوزهای لازم از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز بکار کرد، این واحد مستقر در بیمارستان رازی رشت با حضور کارشناسان آماده پاسخگویی به سوالات علاقمندان در مورد فرآیند اهدای عضو و دریافت کارت اهدای عضو به صورت حضوری است.  

تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهدای عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله اولین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.  

هرفرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت تا ۵۳ نفر را نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.  

کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.