رشت – ایرنا – استاندار گیلان با اشاره به توانمندی‌های ایران اسلامی و جوانان این مرز و بوم در بخش های مختلف گفت: کشورما از نیروی انسانی توانمندی برخوردار است و می‌توانیم با استفاده از همه داشته‌هایمان در مسیر پیشرفت و تعالی روز افزون کشور و استان در بخش‌های مختلف گامهای بلندی برداریم.

به گزارش خبرنگار ایرنا، اسدالله عباسی روز شنبه در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در دبستان شاهد پسرانه امام صادق (ع) در رشت اظهار داشت: رییس‌جمهور ایران اسلامی در مجمع عمومی سازمان ملل در جمع سران  کشورها، در نقش مدعی در برابر کسانی که متهم هستند و نسخه های تجویزی برای ایران اسلامی تجویز می کنند به نحوی از انحاء آنچه را که داشته های ما است را کنار می گذارند و القائات شخصی خود را جایگزین می کنند، مقتدرانه حضور یافت.

وی با اشاره به توانمندی های ایران اسلامی و جوانان این مرز و بوم در بخش های مختلف افزود: کشور ایران از نیروی انسانی توانمند برخوردار است و باید با این ظرفیت برای تعالی کشور گام برداریم.

نماینده عالی دولت در گیلان با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس بیان داشت: امروز به برکت خون شهیدان، ایثارگران و رزمندگان با امنیت و اقتدار سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ را آغاز می کنیم.

وی با بیان اینکه طی ۲ سال گذشته شرایط سختی را به لحاظ بیماری کووید ۱۹ داشتیم، افزود: دانش آموزان با تلاش معلمان به صورت غیرحضوری آموزش دیدند، اکنون در سال تحصیلی جدید شرایط برای آموزش حضوری فراهم است.

وی با اشاره به نقش مدرسه در تعلیم و تربیت دانش آموزان و آموزش چهره به چهره اظهار داشت: لبریز شدن عشق و ایمان و انسانیت در کلاس درس نمایان می شود.

وی بیان داشت: امروز به برکت حضور معلمان و مدیران و همه کسانی که برای آماده سازی مدارس در سال تحصیلی جدید تلاش کرده اند شاهد نجوای دلنشین دانش آموزان هستیم که طی ۲ سال گذشته جای این آینده سازان در واحدهای آموزشی خالی بود.

وی با بیان نقش معلمان در تعلیم و تربیت آینده سازان ایران اسلامی و تاکید بر تربیت فطرت خداجوی آنان خاطر نشان کرد: نه تنها ذهن دانش‌آموزان بلکه فطرت خداجوی آنها را باید پرورش دهیم ضمن اینکه از همه ابزارها و امکانات باید در جهت رشد، شکوفایی و پایداری استعدادهای آنان استفاده شود.

عباسی با تاکید بر بهره گیری از شیوه های نوین آموزشی برای رشد و شکوفایی دانش آموزان اظهار داشت: شرایط آموزش و پرورش متفاوت تر از گذشته است و برای آنکه از همه ظرفیت های ملی و استانی برای تعلیم و تربیت دانش آموزان استفاده شود از هیچ کوششی در این ارتباط دریغ نخواهیم کرد.

وی با قدردانی از معلمان برای آموزش و پرورش دانش آموزان افزود: دولت تمام تلاش خود را برای حفظ جایگاه و حق معلمان به کار گرفته است، در طرح تحول بنیادین آموزش و پرورش که به صورت سند به خوبی اجرا می شود، تمام حلقه ها اعم از دانش آموز، مدرسه، کتاب، معلم، مدیر، جامعه و اولیاء دیده شده‌است.

نماینده عالی دولت در استان گیلان تعامل بین اولیاء و مربیان را مهم دانست و اضافه کرد: از ظرفیت های اولیاء دانش آموزان برای شکوفایی غنچه های نوشکفته در مدارس حتما بهره گرفته شود.

هیچ صفحه نمایشگر و دستگاهی جای معلم را پُر نمی‌کند

 مشاور وزیر آموزش و پرورش هم در این مراسم گفت: برای ما اثبات شد که مدرسه خانه دوم دانش آموزان، محل یادگیری و اساس زندگی است، آموختیم که هیچ صفحه نمایشگر و دستگاهی جای معلم را پُر نمی کند.

 علی باقرزاده با اشاره به جایگاه معلم در تعلیم و تربیت دانش آموزان عنوان کرد: معلم عنصر اساسی و یادگیری است بدون معلم یادگرفتن احساس چندانی ندارد.

وی با بیان اینکه با معلم، عشق به مردم و وطن را تمرین می کنیم، افزود: سال تحصیلی جدید را در حالی آغاز می کنیم که مهر دو سال گذشته (شروع سال تحصیلی) به دلیل شیوع ویروس کرونا از دیدن چهره به چهره دانش آموزان محروم بودیم.

مشاور وزیر آموزش و پرورش بیان داشت: در این مدت چیزهای بسیار دریافتیم و آموختیم که مدرسه جایگزین ندارد و هیچ چیز جایگزین کلاس، معلم و آموزش چهره به چهره نمی شود.

وی اظهار داشت: در این مدت آموختیم که در مدرسه تنها ریاضی و علوم یاد نمی گیریم بلکه درس زندگی، کارکردن، همکاری و تعامل را می آموزیم.

افزون بر ۳۷۰ هزار دانش آموزگیلانی امروز شنبه با نواخته شدن “زنگ مهر و ایثار و مقاومت “به مناسبت هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ راهی بوستان‌های علم و دانش شدند.