رشت-ایرنا- فرماندار آستانه اشرفیه بر بهره برداری چند منظوره از آب بندان ها و استخرهای طبیعی در این شهرستان با هدف توسعه بخش گردشگری، طرح های درآمد زا و ایجاد اشتغال تاکید کرد.

حمید رضایی روز چهارشنبه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان  در محل فرمانداری آستانه اشرفیه ، با بیان اینکه استفاده چند منظوره از آب بندان های منطقه بایستی با اولویت تامین آب زراعی انجام شود افزود: جهاد کشاورزی و آب منطقه ای این شهرستان با مشارکت بخش خصوصی و مسئولان محلی می توانند زمینه اجرای طرح های گردشگری و درآمد زا را فراهم سازند.

وی با اشاره به وجود بیش از یکهزار و ۹۰۰ هکتار از آب بندان ها و استخرهای طبیعی در این شهرستان اظهار داشت: واگذاری این استخرهای طبیعی به بخش خصوصی که از طریق اجاره قابل انجام است می تواند در زمینه ایجاد اشتغال و افزایش سطح درآمد در منطقه موثر باشد.

وی همچنین اجرای طرح لایروبی ، مرمت و بازسازی استخرهای طبیعی این شهرستان را ضروری دانست و خاطر نشان کرد: اجرای این طرح ها در ذخیره سازی آب زراعی مورد نیاز منطقه به عنوان یکی از مطالبات مهم کشاورزان از اهمیت بسزایی برخوردار است.

رضایی در ادامه تامین آب کشاورزی را از مهمترین مسائل شورای حفاظت از منابع آب این شهرستان عنوان و تصریح کرد: اقدامات اعضاء این شورا می تواند بسیاری از مسائل و مشکلات مربوط به تامین آب زراعی مورد نیاز کشاورزان منطقه را در فصل زراعی جدید بر طرف کند.

وی  با اشاره به اجرای طرح تجهیز و نوسازی  اراضی در این شهرستان افزود: این شهرستان از وجود ۲۳ هزار و ۵۷۰ هکتار اراضی زیر کشت برنج برخوردار است که تاکنون ۸ هزار هکتار از این اراضی تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.

به گفته فرماندار آستانه اشرفیه امسال اجرای این طرح در یکهزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی دیگر این منطقه در دست برنامه ریزی قرار دارد ، ضمن آنکه تاکنون اجرای طرح لاینیگ در ۳۲ کیلومتر از انهار کشاورزی این شهرستان اجرایی شده است.

رضایی اجرای چنین طرح هایی را در تامین و توزیع عادلانه آب زراعی کشاورزان موثر دانست و یادآور شد: این در حالی است که در حال حاضر تامین آب مورد نیاز  یک سوم شالیزارهای شهرستان از طریق پمپاژهای آب انجام می شود.

وی با اشاره به وجود ۸۹ پمپ آب کشاورزی در این منطقه افزود: از این تعداد ، ۸۵ پمپ تحت پوشش آب منطقه ای و تعداد ۴ پمپ نیز تحت پوشش جهاد کشاورزی قرار دارند.

فرماندار آستانه اشرفیه با بیان اینکه تجهیز این پمپ در اولویت برنامه های این شهرستان قرار دارد ادامه داد: به این منظور امسال  در کمیته برنامه ریزی شهرستان مبلغ  ۸ میلیارد و ۸۴۰ میلیون ریال به تجهیز و تعمیرات پمپاژ ها برای آب منطقه ای و جهاد کشاورزی در نظر گرفته شده که انتظار می رود دستگاه های فوق در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

رضایی همچنین با اشاره به اجرای طرح لایروبی انهار کشاورزی در این شهرستان افزود: اجرای به موقع لایروبی انهار کشاورزی در این شهرستان بایستی در اولویت متولیان امر قرار گیرد تا کشاورزان دغدغه ای در این خصوص نداشته باشند.

وی در بخشی از سخنان خود به اجرای طرح لایروبی و بهسازی آببندان های این شهرستان توسط جهاد کشاورزی اشاره و تصریح کرد: امسال به منظور بهسازی آبندان های منطقه ۱۱۰ میلیارد ریال از طریق اعتبارات ملی به این شهرستان اختصاص یافته است.

به گفته رضایی ، با توجه به این اعتبار لایروبی  ۱۵ پهنه از آبندان های طبیعی این شهرستان اجرایی و عملیاتی شده و اجرای این طرح در دیگر آبندان ها نیز با جدیت در حال پیگیری است.

شهرستان آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان ، با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است.