آستارا- ایرنا- امام‌جمعه آستارا گفت: شاید خیلی‌ها به این موضوع باور نداشته باشند اما چنانکه مقام معظم رهبری فرمودند، آینده جمهوری اسلامی روشن است و شرایط به نفع ما رقم خواهد خورد؛ از این رو سخنرانی آیت‌الله رئیسی در نشست سازمان ملل متحد بسیار تاثیرگذار بود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام محمدجواد باقری ارومی در خطبه‌های نمازجمعه آستارا تشریح کرد:  یکی از مهمترین رویدادهای هفته گذشته سفر رئیس جمهور به آمریکا و شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد بود که پس از چند سال برگزاری به صورت غیرحضوری در پی شیوع ویروس کرونا، به صورت حضوری برگزار شد و رئیس جمهوری با مواضع انقلابی در پی اعلام مواضع انقلاب اسلامی بود.

وی با اشاره به اینکه چشم دنیا به موضع‌گیری‌های روسای جمهور کشورهای مختلف بود، افزود: از بین ۱۹۳ عضو سازمان ملل متحد، حدود ۱۸۰ کشور اصلا مهم نیستند؛ اما کشورهایی که در سیاست‌های جهانی و روابط بین‌الملل مواضعشان تاثیرگذار است، به یقین توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنند.

امام‌جمعه آستارا یادآور شد: چند سال پیش رئیس جمهور رژیم اشغالگر صهیونیستی در جریان سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصاویری از نیروگاه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی نشان داد و ادعا کرد که ایران در این نقاط پنهانی در پی غنی‌سازی اورانیوم و تولید بمب هسته‌ای است تا به خیال خودش تاثیری در اذهان عمومی ایجاد کند؛ وقتی آنها از آن تریبون چنین استفاده‌ای می‌کنند، چرا ما نباید استفاده کنیم.

وی بیان کرد: بر این اساس اقدام بسیار ارزشمند رئیس جمهور محترم در دفاع از حقانیت ما که تصویر سردار دلها، حاج قاسم سلیمانی را در آن مجمع بالا برد و مظلومیت این شهید، ملت ایران و اینکه ما همیشه قربانی تروریسم هستیم، در حالی که دنیا می‌خواهد ما را متهم به ترور کند، نشان داد که از چنین فرصتی می‌توان به خوبی استفاده کرد.

حجت‌الاسلام باقری ارومی عنوان کرد: با اینکه حق قانونی هر کشوری است که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کند اما دشمن از بیان همین مسائل می‌ترسد و واهمه دارد که فردی در پشت تریبون قرار بگیرد، حقیقت را بیان نماید و دست آنها را رو کند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به فاصله زمانی کوتاهی دیدارهای متعددی بین روسای جمهوری و سران کشورهای مختلف صورت می‌گیرد که در شرایط عادی تدارک چنین دیدارهایی به چندین ماه زمان نیاز دارد؛ از این رو وقتی چنین فرصتی پیش می‌آید، باید حداکثر بهره‌برداری صورت بگیرد.

امام‌جمعه آستارا همچنین اظهار کرد: رویداد مهم دیگر در هفته گذشته حضور پرشور مردمی از کشورهای مختلف در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی با شرکت بیش از ۲۰ میلیون نفر از جمله کنشگران اجتماعی و خبرنگاران خارجی مسلمان و غیرمسلمان بود که موجب واهمه دشمنان شد و از این رو تلاش خود را کردند که این مساله مهم را به حاشیه ببرند.

وی عضویت ایران در سازمان همکاری‌های اقتصادی شانگهای را مورد اشاره قرار داد و گفت: چندین سال ایران وابسته به دنیای غرب بود اما الان بدون توجه به آنها بر اساس سیاست‌گذاری مقام معظم رهبری مبنی بر توجه و اولویت دادن به همسایگان و همفکران سیاسی نزدیک و قطع کردن دست غربی‌ها از منافع اقتصادی کشور در دولت مردمی آیت‌الله رئیسی نیز موجب ترس آنها شده است.

تلاش دشمن برای ایجاد آشوب در کشور خراشی به چهره انقلاب نمی‌اندازد

حجت‌الاسلام باقری ارومی در ادامه به وقایع اخیر در کشور اشاره کرد و افزود: دشمنان در نتیجه این ترس‌هایشان به دنبال بهانه‌ای بودند که ذهن‌ها و فکرها را به سمت حاشیه‌ها منحرف کنند و اگر در این مسیر موفق شوند حتی برای لحظه‌ای ذهن مردم به حاشیه ببرند، برای خود برد حساب می‌کنند.

وی بیان کرد: اتفاقی افتاد و هموطنی جان خود را از دست داد که ما هم از این موضوع ناراحت هستیم؛ چرا که یک انسان و یک هموطن مثل خیلی از افراد دیگر از فامیل و دوستان گرفته تا همسایه‌ها که جان خود را از دست می‌دهند، احساس ناراحتی می‌کنیم.

امام‌جمعه آستارا اضافه کرد: یک دختر هموطن کرد ایرانی جان خود را از دست داد اما پیش از اعلام نظر متخصصان و مشخص شدن علت این اتفاق یک عده به بهانه خونخواهی در پی آشوب، اغتشاش، درگیری و تخریب اموال عمومی به خیابان‌ها ریختند.

وی اظهار کرد: در بین نیروی محترم، مقتدر و مهربان انتظامی که همیشه از نوروز تا تابستان، زمستان، شب و روز در پی تامین نظم و امنیت در کشور است، بر فرض مثال که خطایی هم از سوی یک نیرو انجام شده باشد اما آیا باید بخاطر یک خطا کل زحمات این مجموعه نادیده گرفته شود.

حجت‌الاسلام باقری ارومی بیان کرد: در پی یک ناامنی کوچک و ظاهری که چیزی نیست و اکثریت مردم هوشیار و آگاه هستند، ماهیتشان مشخص شد؛ در این کشور که امنیت بزرگترین سرمایه و نعمتش است، اگر حرفی برای گفتن باشد، می‌توانند بدون خشونت بیان کنند.

وی افزود: با این وجود برخی از جوانان را با بیان اینکه در صورت دستگیری کسی کاری به کارشان نخواهد داشت، فریب دادند و جری کردند تا هر کاری می‌خواهند بکنند که نظام در این زمینه صبر به خرج داد اما باید دید چه کسی به آنها خط می‌دهند و حمایتشان می‌کنند.  

امام‌جمعه آستارا با اشاره به اینکه یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای از آنسوی دنیا شبانه‌روزی روی این موضوع تمرکز کرده است، گفت: کشوری عربی شبکه‌ ماهواره‌ای جدیدی به زبان فارسی تاسیس کرده و تمامی نیروهای انسانی یک رسانه دیگر را به خدمت گرفته است تا روی ذهن مردم ما کار کند.

وی اضافه کرد: این کارها را می‌کنند تا صدای رئیس جمهور ما در سازمان ملل، مظلومیت حاج قاسم سلیمانی، موفقیت‌های دولت مردمی در عرصه سیاست و اقتصاد، حضور گسترده مردم در راهپیمایی اربعین حسینی به چشم و گوش مردم نرسد.

حجت‌الاسلام باقری ارومی با اشاره به اینکه به حول قوه الهی این بساط نیز برچیده خواهد شد، اظهار کرد: در سال‌های مختلف دیدیم که پشت صحنه این آشوبگران آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی و دلارهای سعودی بوده است و اخیرا نیز تجزیه‌طلبانی مانند حزب کومله در خارج از کشور به صورت علنی این مسائل را برعهده گرفته‌اند.

وی عنوان کرد: وقتی دشمن پشت این صحنه است، چرا باید عده‌ای در برابر دوربین‌ها قرار بگیرند و نسبت به تخریب آمبولانس، اتوبوس، به آتش کشیدن بانک و تخریب ساختمان‌های دولتی اقدام نموده و هزینه تحمیل می‌کنند.

امام‌جمعه آستارا با قدردانی از نیروهای برقرار کننده نظم و امنیت در کشور از جمله نیروهای نظامی و انتظامی، سربازان گمنام امام زمان (عج)، سپاه و بسیج تصریح کرد: افرادی که با شرکت در این آشوب‌ها نظم و امنیت را برهم می‌زنند، باید هوشیار باشند تا به پیاده نظام دشمن تبدیل نشوند.

وی تاکید کرد: هیچ اتفاق خاصی در کشور نخواهد افتاد، زیرا انقلاب اسلامی ایران با خون صدها هزار شهید از جمله سردار سلیمانی بیمه شده است و تلاش دشمان برای ایجاد آشوب و ناامنی در کشور کوچکترین خراشی بر چهره این انقلاب نمی‌اندازد.

حجت‌الاسلام باقری ارومی افزود: بر این اساس اگر قدمی بخواهیم برداریم، سخنی بر زبان برانیم یا قلمی بزنیم باید در زندگی فردی و اجتماعی خودمان یاد خدا را در نظر داشته باشیم؛ زیرا اگر کسی زندگی فردی گناه یا خطایی مرتکب شود، آسیبش به خودش برمی‌گردد اما اگر در زندگی اجتماعی و نسبت به دیگران خطایی یا لغزشی صورت بگیرد، اثر آن در جامعه پخش می‌شود. 

وی بیان کرد: تقوا، عبادت و دینداری به کثرت نماز و روزه نیست و نمی‌توان به صرف اینکه کسی زیاد نماز می‌خواند، او را آدم خوبی دانست؛ البته اینها نشانه‌های خوبی است اما فقط اینها نیست و باید در هدف آفرینش فکر کنیم تا ببینیم که در برابر خلقت و هستی ما هیچ هستیم و در آن صورت از انجام بسیاری کارها خودداری خواهیم کرد.

زیاده‌خواهی آذربایجان در مناقشه با ارمنستان را تحمل نخواهیم کرد

امام‌جمعه آستارا در ادامه به مناقشه نظامی اخیر بین کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان اشاره کرد و گفت: کشور همسایه ما درگیری جدیدی را با ارمنستان آغاز کرده و در پی ایجاد مسیر جداگانه تردد برای خودش به جمهوری نخجوان است.

وی افزود: فکر می‌کنند مسیری که بخشی از آن از کشور ما عبور می‌کند را می‌توانند قطع کنند و دسترسی ایران را به کشورهای حوزه قفقاز کوتاه نمایند و مرزهای بین‌المللی را بهم بریزند که وقتی می‌بینیم که سلاح‌های مورد استفاده در این جنگ صهیونیستی است و از آن سو سفر نانسی پلوسی از آمریکا به ارمنستان پشت پرده را مشخص می‌کند.

حجت‌الاسلام باقری ارومی تصریح کرد: مقامات آذربایجان بدانند که حمایت جمهوری اسلامی ایران از آن کشور در مناقشه قره‌باغ بخاطر اسلام بود و هیچ تعهد و دلبستگی در خصوص تغییر مرزهای بین‌المللی نداریم و هیچ وقت زیاده‌خواهی آنها را تحمل نخواهیم کرد.