رشت – ایرنا – گلستان‌های تعلیم و تربیت استان گیلان بعد از ۲ سال فراز و نشیب و شرایطی که در جریان شیوع کرونا بر همه بخش ها از جمله آموزش تحمیل شد و افت و خیز آموزش‌های حضوری مهیای حضور پُرشور و شوق دانش‌آموزان برای آغاز سال تحصیلی جدید شده است.

  به گزارش خبرنگار ایرنا، با شیوع ویروس کرونا از اسفند سال ۹۸ تاکنون برای حفظ سلامت دانش‌آموزان، آموزش آنان بیشتر از طریق شبکه شاد و تلویزیون صورت گرفت و فراگیران علم و دانش در گیلان همانند همسالان خود در سایر استان های کشور از مدرسه، کلاس و معلم دور بودند.

اگر چه از سال گذشته با افت و خیز کرونا، هرازگاهی شاهد بازگشایی مدارس یودیم و دانش‌آموزان “جز سه ماه آخر سال تحصیلی گذشته” اختیاری در بوستان های علم و دانش حاضر می شدند، اما در بیشتر موارد آموزش ها غیرحضوری بود.

معلمان در این مدت مانند همیشه در کنار دانش‌آموزان فداکارانه پای کار ماندند و با تحمل دشواری‌های آموزش غیرحضوری برای انتقال مفاهیم به آنان از هیچ کوششی دریغ نکردند، اکنون با گذشت آن ایام سخت همه به این مهم پی برده‌ایم که هیچ آموزشی جای آموزش حضوری در مدرسه را نمی‌گیرد.

مدرسه علاوه بر موضوعات آموزشی، در تربیت دانش‌آموزان نیز نقش بسزایی دارد، مدارس نقش کلیدی در شکل گیری شخصیت و هویت دارند، شکل‌گیری دوستی‌ها بین دانش‌آموزان بر مبنای نقاط مشترک شخصیتی و فرهنگی و شرکت در فعالیت های گروهی از مهمترین مزایای حضور در مدرسه است.

تعلیم و تربیت دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ به صورت حضوری اعلام شد، از اینرو همه مدارس گیلان برای پذیرش دانش‌آموزان تمامی مقاطع پیش‌دبستانی، ابتدایی، متوسطه اول و دوم، فنی و حرفه‌ای و کار و دانش آماده‌ هستند ضمن اینکه مدیران و معلمان در واحدهای آموزشی استان برای آغاز سال تحصیلی جدید آماده شده‌اند.  

بر اساس آخرین آمار آموزش و پرورش گیلان؛  سه هزار و ۸۳۱ مدرسه برای تحصیل دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید آماده شده‌ است، ضمن اینکه از ۳۷۶ هزار و ۹۲۹ نفر برآورد  آمار دانش‌آموزان استان، ۳۶۶ هزار و ۲۶ نفر در سامانه “سیدا” ثبت نام کرده‌اند که با توجه به امتحانات شهریور ماه و اعلام نتایج آمارهای نامنویسی تغییر خواهد کرد.

افزون بر ۲۶ هزار فرهنگی ” ۱۶ هزار و ۵۸۵ معلم، سه هزار و ۹۶۰ نفر از گروه مدیریت، یکهزار و ۳۶۸ نفر کیفت بخشی، یکهزار و ۱۴۷ نفر اداری، یک هزار و ۱۵۲ خدماتی و ۲ هزار و ۲۰۷ دانشجو معلم” آماده آغاز سال تحصیلی جدید هستند.

آمادگی برای حضور افزون بر ۳۷۰ هزار دانش‌آموز

اکنون با مانور بازگشایی مدارس در گیلان با هدف رفع نواقص و کاستی های احتمالی قبل از آغاز سال تحصیلی جدید، آمادگی کامل برای حضور دانش آموزان در واحدهای آموزشی استان وجود دارد و همه چیز مهیای حضور پرشور و نشاط آنان است.

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه واحدهای آموزشی استان برای حضور افزون بر ۳۷۰ هزار دانش‌آموز آماده شده‌ است، گفت: آموزش ها در سال تحصیلی جدید حضوری و تمام وقت خواهد بود.

محمد فائزی با بیان اینکه تمهیدات حضور تمام دانش‌آموزان در واحدهای آموزشی در سال تحصیلی ۱۴۰۲ – ۱۴۰۱ بعد از ۲ سال دوری از فضای مدرسه اتخاذ شده و جای نگرانی برای خانواده ها نیست،  افزود: تضمین سلامت دانش‌آموزان مورد تاکید است، مدیران مدارس در این ارتباط توجیه شدند و آموزش های لازم در این زمینه را فرا گرفتند.

وی با اشاره به تخصیص یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای سرانه‌های بهداشتی مدارس گیلان اظهار داشت: توزیع تجهیزات آموزشی در آستانه بازگشایی مدارس به هنرستان‌های گیلان انجام شد ضمن اینکه هفته آینده نیز تجهیزات رایانه‌ای به هنرستان ها ارسال خواهد شد و پژوهش‌سراها نیز با اقلام آزمایشگاهی تجهیز می‌شوند.

وی با بیان اینکه اعتبارات لازم برای جیره غذایی به مدارس شبانه‌روزی پرداخت شد، اضافه کرد: اعتباری برای تغذیه رایگان دانش‌آموزان با اولویت مدارس و مناطق کم برخوردار، دانش‌آموزان روستایی، عشایری و مناطق کم‌تر توسعه یافته”با اولویت دانش آموزان ابتدایی” در نظر گرفته شده‌است.

بازدیدهای بهداشتی مدارس گیلان

بازدیدهای بهداشتی در واحدهای آموزشی استان گیلان قبل از آغاز سال تحصیلی جدید انجام شده، ضمن اینکه این بازدیدها ادامه خواهد داشت، جلسات کمیته بهداشتی نیز با هدف بازگشایی هر چه بهتر مدارس استان و ضرورت توجه به نکات بهداشتی تشکیل شده‌است.

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش گیلان درباره واکسیناسیون دانش آموزان به خبرنگار ایرنا گفت: تمام دانش‌آموزان ۹ تا ۱۸ سال این استان دُز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند،  ۱۸۲ هزار و ۶۸۳ دانش‌آموز ۹ تا ۱۸ سال دُز اول واکسن کرونا، ۱۸۰ هزار و ۸۵۷ نفر شامل ۹۹ درصد دُز دوم و ۹۱ هزار و ۳۴۱ نفر شامل ۵۰ درصد جمعیت دانش آموزان در این گروه سنی دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

امیر سراجی با بیان اینکه از مجموع ۲۳۹ هزار و ۶۰۰ نفر در گروه سنی پنج تا ۱۲ سال گیلان، چهار هزار و ۲۸۳ نفر معادل ۱۸ درصد دُز اول و ۱۱ درصد نیز دُز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، افزود: با توجه به اهمیت تزریق واکسن برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و کاهش ابتلا باید گروه‌های هدف نسبت به تزریق واکسن کرونا اهتمام جدی داشته باشند.   

وی اظهار داشت: مشارکت اولیا در همراهی برنامه‌های حوزه سلامت به ویژه واکسیناسیون دانش‌آموزان می‌تواند به همه متولیان حوزه آموزش کمک کند تا شرایط مطلوب‌تری برای ساحت زیستی و بدنی برای دانش‌آموزان فراهم کنیم.

ضرورت آمادگی برای حضور دانش‌آموزان بعد از ۲ سال خلاء آموزشی 

استاندار گیلان نیز با تاکید بر ضرورت آمادگی تمام مدارس برای حضور پرشور و نشاط دانش‌آموزان همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید گفت: بعد از ۲ سال خلاء آموزشی باید همه امکانات برای حضور دانش آموزان مهیا باشد،  دانش‌آموزان به ویژه کلاس‌های اول و دوم در این مدت از فضای مدرسه دور بوده‌اند بنابراین باید برای آمادگی حضور آنان در فضای مدرسه وقت گذاشت.

اسدالله عباسی در جلسه شورای آموزش و پرورش گیلان در استانداری عنوان کرد: مدارس استان همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید باید بدون کاستی حضور معلم به گونه ای بازگشایی شود که صدای دلنواز دانش آموزان همراه با نشاط و تحرک آنان در فضای مراکز آموزشی طنین‌انداز شود.

وی با تاکید بر تنظیم ساعت آموزشی دانش آموزان در مدارس گیلان همزمان با شروع سال تحصیلی جدید و برخورداری همه کلاس ها از معلم، خطاب به مسئولان آموزش و پرورش استان افزود: نباید مشکل جدی در این حوزه از ثبت نام تا تامین معلم و امکانات آموزشی وجود داشته باشد.

وی با یادآوری زحمات معلمان در دوران کرونا برای آموزش دانش آموزان و انتقال مفاهیم به رغم عدم برخوردای از امکانات آموزش غیرحضوری بیان داشت: نقش معلمان و فرهنگیان در تربیت آینده سازان کشور بی بدیل و ارزشمند است از اینرو باید مراقب باشند تا جایگاه آنان تضعیف نشود.

زنگ بازگشایی مدارس گیلان شنبه دوم مهر همزمان با سراسر کشور در این استان نواخته می‌شود.