آستارا- ایرنا- مردم آستارا امروز شنبه، در سالروز اربعین سرور و سالار شهیدان به سوگ نشستند و آستان مقدس امامزادگان این خطه مطابق سنتی دیرینه مامن دلدادگان و ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت (ع) شد که از غافله عشاق حسینی جا مانده‌ بودند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، صدها نفر از علاقه‌مندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) به مناسبت اربعین حسینی امروز در آستان مقدس امامزادگان ابراهیم (ع) و قاسم (ع) در آستارا حضور یافتند و عشق و ارادت خود را به خاندان خاتم النبیین باشکوه هرچه تمام‌تر به نمایش گذاشتند.

فضای نقاط مختلف شهر از میدان‌ها و خیابان‌ها تا سردرب اداره‌ها و مغازه‌ها از چند روز پیش سیاه‌پوش شده و از سحرگاه موکب‌ها، ایستگاه‌های صلواتی و حاجت روایان با خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های مختلف مانند فطیر، چای، شیر، شربت و خرما از عزاداران حسینی پذیرایی کردند.

اگرچه مراسم رسمی عزاداری قرار بود از ساعت ۱۰ صبح آغاز شود، گروه‌هایی از زائران و مجاوران پس از نماز صبح در هوای گرگ و میش با پای پیاده حرکت در مسیر هفت کیلومتری حد فاصل آستارا تا آستان مقدس فرزندان حضرت امام موسی کاظم (ع) را آغاز کردند. 

عده‌ای به تنهایی، برخی در جمع دوستان و گروهی همراه با خانواده از روستاهای حیران، عنبران، باغچه‌سرا و غلام محله گرفته تا سیبلی، دربند، کوته‌کومه، ویرمونی، چلوند و کانرود به جمعیت می‌پیوستند و هرچه از آغاز روز می‌گذشت، بر تعداد حاضران در مسیر پیاده‌روی افزوده می‌شد.

کاروان پرشور مردم آستارا میدان‌دار اصلی پیاده‌روی حسینی بودند اما از آن سوی مسیر هم کاروانی از شهر لوندویل در حال راهپیمایی با پای پیاده که البته زائران اهل شهرستان‌های اطراف از جمله نمین و تالش نیز در میان جمعیت به چشم می‌خوردند.

در سال‌های گذشته زائرانی از روسیه، گرجستان و داغستان نیز در مراسم شرکت می‌کردند که امسال توفیق میزبانی آنها حاصل نشد اما حضور جمعی از شیعیان آذربایجانی در کنار اقوام و اقشار مختلف از نیروهای درمانی و امدادی، نظامی و انتظامی گرفته تا اصناف و بازاریان، زن و مرد و پیر و جوان تالشی، آذری و فارسی در کنار هم جلوه خاصی به مراسم بخشید و نمادی از همبستگی امت اسلامی را به رخ کشید.

اگرچه عده‌ای نیز در مسجدها، حسینیه‌ها و هیئت‌های محلی نسبت به اجرای شبیه‌خوانی و برگزاری مراسم عزاداری اقدام کردند، اما سیل جمعیت با نواهای حزن‌انگیز و پرچم‌های برافراشته در مسیر امامزادگان اشک‌های زلال را سرازیر و قلوب شیشه‌ای مومنان را با خود همراه می‌کرد.  

خطیب مراسم امروز رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آستارا بود که در سخنانی کوتاه با بیان اینکه عشق اهل بیت (ع) عامل وحدت مردم است و هرگز در قلب مومنان حقیقی سرد و خاموش نمی‌شود، گفت: اربعین برگ مهمی از تاریخ دینی ماست که به یاد غم‌های اهل بیت (ع) آن را گرامی می‌داریم.

حجت‌الاسلام حسینعلی رضازاده با اشاره به اینکه روز به روز بر خیل عاشقان و پیروان حضرت امام حسین (ع) افزوده می‌شود، افزود: آن حضرت در راه دین مبین اسلام از جان، مال و فرزندان خود گذشت.

وی زیارت اربعین حسینی را از اعمال انسان‌های با ایمان برشمرد و اظهار کرد: بر این اساس خداوند حکیم در تربت پاک حضرت امام حسین (ع) خاصیت شفا قرار داده که چنین ویژگی مختص مزار آن بزرگوار است.

مداحی، سینه‌زنی، قرائت دعای زیارت و اقامه نماز جماعت از جمله برنامه‌های مراسم اربعین حسینی در صحن مقدس امامزادگان ابراهیم (ع) و قاسم (ع) بود که در حاشیه جاده آستارا به تالش واقع شده است.

۲۰ صفر سال ۶۱ هجری قمری، اربعین شهادت حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان است که سالانه میلیون‌ها نفر از نقاط مختلف جهان برای زیارت و عزاداری در مزار شهدای کربلا به این مناسبت راهی کشور عراق می‌شوند و یا در نقاط مختلف نسبت به برگزاری مراسم سوگواری اقدام می‌کنند.

شهرستان آستارا با جمعیت حدود ۹۵ هزار نفر در منتهی الیه غرب استان گیلان، در فاصله نزدیک به ۱۷۳ کیلومتری رشت واقع شده است و در همسایگی کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد.