رشت _ ایرنا _ مسئول واحد فراهم‌آوری اعضا پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان گفت: بیستمین مورد از اهدای اعضا از یک جوان ۲۵ ساله رشتی در این استان به سه بیمار جان بخشید.

دکتر سیامک ریماز روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۲ کلیه و کبد محمدرضا آتشین چنچه جوان ۲۵ ساله اهل رشت که دچار مرگ مغزی شده بود با رضایت خانواده به سه بیمار پیوند زده شد.

وی بیان داشت: کلیه های این بیمار دچار مرگ مغزی به ٢ بیمار مبتلا به نارسایی حاد کلیوی تحت درمان با دیالیز با موفقیت پیوند شد و کبد وی نیز به بیمارستان بوعلی شیراز منتقل و به بیمار ۲۰ ساله پیوند زده شد.

هم‌اکنون حدود ۳۵۰ بیمار نیازمند پیوند کلیه و ۳۰ بیمار نیازمند پیوند کبد در گیلان در لیست انتظار پیوند هستند.

تایید مرگ مغزی توسط چهار متخصص شامل بیهوشی، متخصص مغز و اعصاب، جراح مغز و اعصاب، داخلی و در نهایت متخصص پزشکی قانونی انجام می‌شود و در کنار این مراحل در صورت رضایت خانواده اهدای عضو صورت می گیرد.

اعلام رضایت برای پیوند اعضا از سال ۱۳۸۷ در گیلان انجام می‌شود؛ باربد چمن‌زیبای کودک چهار ساله اولین اهدا کننده عضو در گیلان است که با رضایت خانواده کلیه اش به مردی ۴۲ ساله پیوند زده شد.  

هر فرد مرگ مغزی در صورتی که خانواده اش خیلی زود برای اهدای عضو رضایت دهند، می‌تواند جان حداقل هشت نفر را از مرگ حتمی نجات داده و با اهدای نسوج، ۵۳ نفر را معلولیت نجات دهد؛ بر اساس آمارها هر ۱۰ دقیقه یک نفر به فهرست انتظار برای پیوند عضو اضافه می‌شود، هر دو ساعت یک نفر به خاطر نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست می دهد.  

ارگان های کلیه‌ها، قلب، کبد، پانکراس، روده، ریه، استخوان، مغز استخوان و برخی بافت‌های بدن از جمله پوست و قرنیه چشم، تاندون، غضروف و دریچه قلب از پیوندهای متداول است.

قانون پیوند اعضاء، فروردین ماه ۱۳۷۹ در مجلس شورای اسلامی به‌ تصویب رسید؛ براساس این قانون، اعضای بیماران فوت ‌شده یا بیمارانی که مرگ‌ مغزی آنان آشکار و مسلم شده را می ‌توان به ‌شرط وصیت بیمار یا موافقت ولی‌دم برای پیوند ‌به بیمارانی که ادامه حیاتشان به پیوند عضو بستگی دارد، استفاده کرد.