رشت – ایرنا – حوزه هنری گیلان بمنظور تولید کتاب و مستند فراخوان گردآوری روایت‌های مردمی از نهضت جنگل صادر کرد.

معاون فرهنگی حوزه هنری گیلان از مخاطبان خواست: اگر از میرزا کوچک جنگلی یا نهضت جنگل خاطره‌ای سراغ دارند یا مایلند در گردآوری روایت خانواده‌های گیلانی از آن سال‌ها، مشارکت کنند کلمه گیلان را به شماره همراه ۰۹۱۱۳۳۳۹۱۵۲ ارسال کنند.
محمد پرحلم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: این اقدام در راستای تولید کتاب، تولید مستند و کمک به پژوهش پژوهشگران در خصوص نهضت جنگل انجام می شود.
وی عنوان کرد: تولید موارد یادشده توسط افراد متخصص در حوزه تاریخ و جنبش جنگل انجام می‌شود و تاکنون این طرح مورد استقبال واقع شده است.
وی تاکید کرد: روایت‌های مردمی با داده‌های تاریخی مطابقت داده شده و توسط افراد ذیصلاح راستی آزمایی می شود.
میرزا کوچک خان جنگلی از معدود قهرمانان انقلاب مشروطیت و نهضت جنگل است که با رشادت و شجاعت و جوانمردی به جنگ استبداد و استعمار رفت و در راه کسب آزادی و استقلال ایران عزیز و حفظ و حراست مرزهای وطن به شهادت رسید.
میرزا یونس فرزند میرزا بزرگ که بعدها مشهور به میرزاکوچک خان جنگلی شد در سال ۱۲۹۸ هجری. قمری در محله استادسرای رشت و در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشود.  
جنبش جنگل به رهبری میرزا کوچک خان بعد از نهضت مشروطه خواهی یکی از مردمی‌ترین نهضت‌های محلی ایران است که خواستار قطع دست بیگانگان از کشور و استقلال و سربلندی ایران بود.
نهضت جنگل اگرچه نتوانست به آرمان‌های سیاسی خود دست یابد ولی جنگلی‌های به جا مانده از این نهضت، منشأ جریان‌های فرهنگی مهمی در گیلان شدند.
میرزا کوچک جنگلی پس از چندین سال مبارزه و جنگ و گریز علیه نظام مستبد شاهنشاهی با تعداد اندکی از یاران خود برای جمع‌آوری قوا به طرف خلخال حرکت کرد که در کوه‌های تالش در برف و بوران اسیر و به شهادت رسید.
با شهادت میرزاکوچک خان در روز دوشنبه یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی (سوم ربیع الثانی ۱۳۴۰ ق) نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیامی به کنگره بزرگداشت میرزا کوچک خان جنگلی در سال ۱۳۹۱، منشأ حرکت میرزا کوچک‌ خان را ۱۰۰ درصد دینی و اعتقادی دانستند و تاکید کردند: او یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی را در همان محدوده خاص خود -گیلان- ایجاد کرد.