رشت – ایرنا – سرپرست اداره حفاظت محیط زیست  شهرستان آستانه اشرفیه در پی اعلام گزارشی مبنی بر مرگ و میر آبزیان در ۲  منطقه این شهرستان واقع در شرق گیلان این اتفاق را در این فصل از سال امری شایع دانست.

رامین حسین‌زاده روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: براساس گزارش‌های رسیده و اعزام کارشناسان برای بررسی موضوع مشخص شد مرگ و میر آبزیان در ۲ منطقه دهنه سر سفیدورود در کیاشهر و دیگری در استخر بیجار آستانه اشرفیه رخ داده است و به احتمال زیاد کاهش اکسیژن علت این اتفاق است.
وی اظهار داشت: بدلیل گرمای شدید در هفته اخیر، خشکسالی، کشاورزی، کم آبی و تجمع رسوبات پس از بارندگی و آب‌شویی، اکسیژن آب کاهش می یابد و متاسفانه موجب بروز خفگی آبزیان می‌شود.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستانه اشرفیه گفت: در پی بارندگی‌های چند روز گذشته و جاری شدن آبهای سطحی و در نهایت آبگیری مجدد نهرها و کانال‌های آب رسان، حجم زیادی از رسوبات و نیز آلاینده های سطح معابر پس از ورود به آبراهه‌ها باعث کاهش اکسیژن محلول در آب، افزایش غلظت ذرات معلق و در نتیجه بروز شوک زیستی و مرگ و میر آبزیان شده است.
حسین زاده تصریح کرد: با همه این اوصاف نمونه آبی مناطق یادشده برای ارسال به آزمایشگاه مرکزی نمونه برداری شده تا از احتمال آلودگی و مسموم بودن آب نیز اطمینان حاصل شود.
 تابستان هر سال مواردی اینچنین خاطر مردمان این سرزمین را می آزارد؛ سال گذشته در همین روزها تلفات تعدادی از بچه ماهی‌های رهاسازی شده در تالاب عینک و در اردیبهشت ماه امسال نیز تلف شدن ماهی‌های بومی ماسوله در رودخان صومعه سرا واقع در غرب گیلان خبرساز شده بود.
گیلان دارای ۵۵ رشته رودخانه دائمی و دارای  ۸۶۰ آب‌بندان به وسعت ۹ هزار هکتار است.