رشت _ ایرنا_ وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: رتبه های برتر گروه های پنج گانه آزمایشی بورسیه و حمایت مالی می شوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دکتر محمدعلی زلفی گل عصر دوشنبه در حاشیه دیدار با هیات رئیسه دانشگاه گیلان و روسای دانشگاه های استان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: کاری را در وزارت علوم، تحقیقات ‌و فناوری شروع کرده ایم که بر اساس آن، ١٠٠ نفر رتبه برتر گروه های آزمایشی علوم تجربی، ریاضی فیزیک و علوم انسانی و ۵۰ نفر برتر هنر و زبان های خارجی از سوی بنیاد ملی نخبگان بورسیه و حمایت مالی می شوند.

وی با بیان اینکه المپیادی های دارای مدال طلا، نقره و برنز نیز بورسیه می شوند، افزود: همچنین علاوه بر این حمایت ها، بعد از فارغ التحصیلی نیز بر اساس آیین نامه عضو هیات علمی دانشگاه ها می شوند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به تشکیل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری با حضور رییس جمهور به عنوان رییس این شورا اظهار داشت: قرار شد طرحی برای نگهداشت نخبگان و مهاجرت معکوس آنان ارایه شود.

دکتر زلفی گل در نشست هیات رئیسه دانشگاه گیلان و روسای دانشگاه های استان در این داشگاه همچنین با اشاره به نگاه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در حوزه مهارت محوری گفت: در برنامه توسعه هفتم، دامنه فعالیت دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای کشور باید گسترده‌تر شود.

وی به مشکلات جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: برای دانشگاه‌های غیردولتی شیوه‌ای نوین به کارگیری از جمله جذب یک روز در هفته و متناسب با نیاز دانشگاه در دستور کار قرار گیرد.

دکتر زلفی گل با اشاره به تخصیص اعتبار ۱۲ میلیارد تومانی استانداری گیلان به دانشگاه گیلان اظهار داشت: لازم است علاوه بر تخصیص اعتبارات از منابع ملی و استانی، از منابع مقاوم‌سازی و داخلی نیزبرث خوابگاه دانشجویی، سلف سرویس و غیره بهره گرفته شود. 

سرپرست دانشگاه گیلان نیز در این نشست ضمن تشریح ظرفیت های این داشگاه گفت: دانشگاه گیلان جزو ۱۰ دانشگاه برتر کشور است و  ۱۹ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند.

دکتر فرید نجفی با اشاره به فعالیت۶۰۰ عضو هیات علمی در دانشگاه گیلان افزود: ۴۰ درصد دانشجویان این دانشگاه در تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز به گیلان سفر کرد؛ افتتاح یک واحد تولیدی در شهرصنعتی در رشت، بهره برداری از ۲۷ پروژه سلامت محور از دیگر برنامه های سفر یک روزه وزیر علوم به استان گیلان بود.