رشت-ایرنا- استاندار گیلان  گفت: نجات تالاب انزلی به دغدغه جدی مجموعه دولت تبدیل شده و این ، یک فرصت ممتاز ملی برای نجات تالاب است که باید از آن به‌درستی استفاده شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ؛ ارسلان زارع روز چهارشنبه در جلسه کمیته مدیریت احیای تالاب انزلی با حضور مدیرکل حفاظت و احیای تالاب سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، برخی مدیران و نیز ارتباط تصویری شماری از فرمانداران و مدیران دستگاه های اجرایی اظهار داشت: تالاب بین المللی انزلی علاوه بر آنکه یک موهبت برای گیلان و ایران است؛ بعنوان میراث گرانسنگ طبیعی جهانی شناخته می‌شود و مبتنی بر این دیدگاه؛ وظیفه ای مهم برای حفاظت و احیاء این تالاب بعنوان یکی از زیست بوم های ارزشمند استان را  بر دوش داریم.

 وی با بیان اینکه طی سال‌های اخیر تالاب انزلی با مشکلات و بی مهری هایی مواجه بوده، تصریح کرد: آلاینده های مختلف از جمله فاضلاب ها، پساب ها و پسماندها، به خشکی گراییدن تالاب بر اثر رسوبات و کاهش سطح آب دریای خزر که منجر به بر هم خوردن تعادل آب میان تالاب و دریا شده ، فرسایش خاک در حوزه آبریز تالاب انزلی، انتقال فاضلاب های خانگی، شهری، روستایی و سموم کشاورزی و کودهای شیمیایی به تالاب، عدم تعیین و اختصاص حق‌آبه زیست محیطی تالاب و ورود پسماندهای شناور رها شده در تالاب، از مهمترین مشکلات تهدید کننده  حیات تالاب انزلی هستند.

 زارع با تاکید بر ضرورت ساماندهی وضع کنونی تالاب انزلی و اشاره به اقدامات صورت گرفته برای مدیریت چالش ها در بخش‌های مختلف افزود: طی یک سال اخیر نامه‌نگاری های متعددی به مسئولان ملی از جمله معاون اول رئیس جمهوری انجام شده و دکتر جهانگیری هم دستوراتی مبنی بر ضرورت شتاب در فرآیند نجات تالاب انزلی صادر کرده و موضوع در دستور کار کارگروه ملی مدیریت احیای تالاب های کشور قرار گرفت.

استاندار گیلان از اختصاص مبلغ یکصد و ۲۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور پیشگیری از حوادث غیر مترقبه ناشی از آلودگی عرصه تالابی استان گیلان به‌تازگی و پس از پیگیری های صورت گرفته؛ خبر داد و افزود: این میزان اعتبار با توجه به تاثیر و تهدیدات ناشی از افزایش، گسترش و پوشش توده گیاه مهاجم سنبل آبی در سطح تالاب ها و آب بندان های استان، به سازمان محیط زیست اختصاص می‌یابد.

 وی تاکید کرد: باید برنامه ریزی مدون و بر پایه مطالعات علمی برای بهره گیری درست و اصولی از این اعتبار صورت گیرد ولی مهم اینست که همه مسئولان در استان و کشور، نسبت به حفاظت از تالاب انزلی حساس هستند.

زارع اضافه کرد: مشارکت و توجه همگانی برای حفظ و احیای تالاب انزلی طی سال‌های اخیر بسیار چشمگیر بوده و همه لایه های اجتماعی از جمله نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تلاش کردند تا ضمن حل مشکلات حوزه تالابی ، عملیات احیاء آن نیز تسریع شود.

 نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه نجات تالاب انزلی به دغدغه جدی دولت تبدیل شده و بر این اساس وزارتخانه‌های مختلف در حوزه احیای تالاب انزلی همکاری می‌کنند ، خاطرنشان کرد: این ، یک “فرصت ممتاز ملی” برای نجات و احیاء تالاب است که باید قدر دانسته و از آن به‌درستی و شایستگی استفاده شود.

 وی بر لزوم بهره گیری از ظرفیت مشاوران و ذینفعان و نیز مشارکت همه نهادها و جوامع محلی برای حل مشکلات حوزه تالابی استان تاکید و خاطرنشان کرد: مشکلات تالاب انزلی مربوط به یک دستگاه دولتی نیست بلکه همه نهادها و از آن‌ مهمتر جامعه، باید نسبت به موضوع حساس باشند ، از این‌رو مقوله آگاهی بخشی و آموزش یک ضرورت مهم محسوب می شود.

 وی تاکید کرد:  برای احیای تالاب انزلی، باید پیوند بیشتری بین مردم و این مهم برقرار شود زیرا معیشت جوامع محلی و روستانشینان حاشیه تالاب را تامین می‌کند و در کنار سه شهر بزرگ گیلان قرار دارد.

وی جلب مشارکت جوامع محلی را از عوامل موفقیت در فرآیند احیاء تالاب ذکر و تصریح کرد: همواره بر فراهم سازی زمینه استفاده از ظرفیت گروه های مدنی و تشکل های مردم نهاد تاکید کرده ام که این مساله تنها به معنای دعوت از نماینده تشکل های مردم نهاد در جلسات نیست ، بلکه باید ذینفعان مدیریت تالاب و سمن های محیط زیستی نیز در اقدامات مدیریتی و پایش تالاب اثرگذار باشند.

 استاندار گیلان با اشاره به این مهم که همگان باید بدانند که احیای تالاب انزلی تا چه میزانی در زندگی آنها تاثیر گذار است ، گفت: در جلسه بعدی گزارش فعالیت تشکل های مردم نهاد در خصوص پیشگیری و حفظ تالاب انزلی ارائه شود .

وی به اجرای عملیات تصویربرداری هوایی تالاب‌ انزلی اشاره و بیان کرد:  این اقدام نقش موثری در جهت پایش مستمر و روزانه تالاب داشته و با استفاده از تصاویر گذشته و تصاویر میدانی توانسته خروجی خوبی ارائه دهد.

 زارع به موضوع جمع آوری سنبل آبی و نیز گیاهان مزاحم تالاب های استان اشاره و از اقدامات صورت گرفته در این بخش تقدیر کرد.

 وی از صنایع دفاعی شهید تمجیدی به سبب طراحی و ساخت تجهیزات جمع آوری سنبل آبی از بستر تالاب انزلی تقدیر و بیان کرد: این اقدام نه تنها موجب صرفه جویی به لحاظ اعتباری ، بلکه منجر شد در شرایط تحریمی امروز کشور ، با دانش فنی داخلی نسبت به حل مشکلات اقدام کنیم.

 در این جلسه مسعود باقرزاده کریمی مدیرکل حفاظت و احیای تالاب سازمان حفاظت محیط زیست کشور ، کازرونی رییس نظام مهندسی کشاورزی استان ، رییس صنایع دفاعی شهید تمجیدی ، خرمی مدیرعامل آب منطقه ای استان ، الماسی رییس جهادکشاورزی استان ، دادستان انزلی ، مدیرکل ثبت احوال استان و فرماندار انزلی مطالبی در توضیح اقدامات صورت گرفته درباره احیاء تالاب بین المللی انزلی بیان کردند.