رشت _ ایرنا_ معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: رویکردهای اصلی دوره ابتدایی پرهیز از رقابت است زیرا در این سنین مهم ترین اصل آموزش فرهنگ، تربیت و آرامش به همراه مهارت آموزی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، رضوان حکیم‌زاده روز پنجشنبه در گردهمایی کیفیت بخشی طرح و برنامه های معاونت آموزش ابتدایی استان گیلان با نگاه عاشورایی در رشت افزود: توفیق خواهی بر اساس تربیت قرآنی، امری جمعی است، چرا باید دانش آموزان را درگیر رقابت کنیم؟

وی تاکید کرد: اینکه در تصمیم گیری های نوین آموزشی ورود موسسان و آموزش‌های تستی پیشرفت تحصیلی را ممنوع کرده ایم، به منظور جلوگیری از تزریق فضای رقابتی و پراسترس است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش فضای رقابتی را برای دانش‌آموزان با مقطع ابتدایی آسیب زا توضیف کرد و گفت: اگر قرار بود که شاگرد اول، دوم و سوم داشته باشیم نیازی به ثبت نام همه دانش آموزان نیست.

حکیم‌زاده موفقیت ها و عدم موفقیت دانش آموزان را ریشه در عوامل متعدددانست و با تاکید بر اینکه به هیچ وجه نباید آموزش جدای از تربیت باشد، اظهار داشت: امکان ندارد که فردی در نقش آموزش ظاهر شود و نقش تربیتی نداشته باشد.

وی در ادامه اولین اصل تربیتی را حفظ کرامت ذاتی و خدادای کودکان دانست و با تاکید بر لزوم توحه به این مهم افزود: بر اساس مطالعات انجام شده مدرسه خیلی مهمتر از خانواده است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تاثیر تشویق بر موفقیت دانش آموزان اظهار داشت: تشویق معجزه می کند اگر قرار است که به دانش آموزان خود باور دهیم باید آنان را تشویق کنیم، هیچ کودکی را نادیده نگیریم.

آموزش ابتدایی مهم‌ترین دروازه موفقیت دانش آموزان

مدیرکل آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت مقطع ابتدایی گفت: آموزش ابتدایی نقطه آغازین موفقیت های دانش آموزان است لذا توجه به این دوره اهمیت بسزایی دارد. 

محمد فائزی نیز در گردهمایی کیفیت بخشی طرح و برنامه های معاونت آموزش ابتدایی استان گیلان در رشت اظهار داشت: در مقطع ابتدایی حتی جلوتر در دوره پیش دبستانی کودک در اوج یادگیری است و بهترین و بیشترین فرصت را برای فراگیری در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه آموزش ابتدایی در موفقیت های آموزش و پرورش نیز نقش مهمی دارد، افزود: نتیجه سرمایه گذاری در آموزش ابتدایی به کشور برمی گردد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با اشاره به نقش معلمان در تعلیم و تربیت دانش آموزان بیان داشت: معلمان مقطع ابتدایی نقش مهم و تاثیرگذاری دارند.

وی معلم نمونه را معلمی تاثیرگذار دانست و اظهار داشت: گاهی اوقات جمله یک معلم تاثیر بسزایی دارد بنابراین تعلیم و تربیت تکلیف بزرگی برای همه ما در دستگاه آموزش و پرورش است

استان گیلان دارای افزون بر ٣٧٠ هزار دانش آموز است.