رشت – ایرنا _ گیلانیان با برگزاری آیین‌های عزاداری سالروز شهادت سرور و سالار شهیدان اباعبدالله حسین (ع) عاشورای حسینی، جلوه های عشق و محبت به امام حسین علیه السلام را به نمایش گذاشتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، شور حسینی گیلانیان عزادار امروز دوشنبه در دهمین روز از ماه محرم، سالروز شهادت سرور و سالار شهیدان در عاشورای حسینی به اوج رسید، مردم مومن دیار هشت هزاز شهید دفاع  مقدس با حضور در آیین‌های عزاداری و نوحه‌خوانی در سوگ آن حضرت و یاران باوفایش اشک ماتم ریختند.

مومنان استان گیلان، زن و مرد، پیر و جوان همه به عشق شهدای دشت کربلا امام حسین علیه السلام و یاران وفادارش آمدند تا عاشورای حسینی را احیاء کنند و نامشان را در عزای اباعبدالله حسین (ع) به ثبت برسانند. 

فریاد یاحسین و نوای غم در آیین های عاشورای حسینی در سراسر شهرها و روستاهای استان گیلان طنین انداز است، عزاداران ابا عبدالله الحسین علیه‌السلام با حضور در مراسم های عاشورا عشق و ارادت شان را به آن امام به نمایش گذاشتند.

سوگواری عاشورای حسینی در بقعه متبرکه امام زاده هاشم و خواهر امام رشت،  آقاسیدجلال الدین اشرف آستانه اشرفیه، امام زاده ابراهیم شفت و سایر امام زادگان شاخص حال و هوای معنوی خاصی دارد، عاشقان حسینی با حضور در مراسم های عاشورا در این اماکن مذهبی با سینه زنی برای امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش گریستند.

خیابان های منتهی به این امام زادگان مملو از جمعیت عزاداران حسینی است، حضور کودکان با پیشانی بند یاحسین (ع) به همراه خانواده از جلوه های مراسم های عاشورای حسینی در استان گیلان است.

تجمع عاشوریان نیز صبح امروز دوشنبه در رشت مرکز استان گیلان با حضور سوگواران حسینی با رعایت توصیه های بهداشتی در پیاده راه فرهنگی این شهر در حال برگزاری است، شرکت کنندگان در این مراسم معنوی با فریاد لبیک یا حسین “ع” با سینه زنی و نوحه خوانی عزاداری می کنند.

خیابان های منتهی به پیاده راه رشت مملو از جمعیت هستند، عاشقان و دلدادگان سر و سالار شهیدان امام حسین علیه السلام آمده اند تا ارادت خود را به آن امام به جهانیان ثابت کنند.

برپایی سفره های اطعام از جلوه های روز عاشورا است، خیران و عاشقان اهل بیت عصمت و طهارت در محلات مختلف گیلان در ظهر عاشورا با برپایی سفره‌های اطعام و نذری از عزاداران سید و سالار شهیدان پذیرایی می کنند، برپایی این سفره ها در روستاهای گیلان جلوه خاصی دارد، خانواده ها در روستاها با برپایی سفره‌های نذری در منازل خود، مردم را برای حضور بر سر سفره‌ها دعوت می‌کنند. 

امروز دهمین روز ماه محرم عاشورای حسینی است.