رشت – ایرنا – آمارها نشان میدهد در حالی طی یک ماه اخیر شاهد پیشروی کرونا در استان گیلان هستیم و شمار بیماران کوویدی بستری به مرز ۳۰۰ نفر رسیده که رعایت پروتکل های بهداشتی همچون استفاده از ماسک تا حدود ۵۰ درصد عقب نشینی کرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، از یک ماه گذشته بیماری کووید ۱۹ در گیلان با عبور از موج ششم و پس از مدتی آرامش، بار دیگر همه‌گیری جهشی خود را آغاز کرد و تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان را از ۱۳ نفر در روز اکنون به ۲۹۷ نفر افزایش داد و این روند افزایشی همچنان ادامه دارد.

طی این مدت با افزایش آمار مبتلایان بستری به کرونا شاهد بازگشت رنگ قرمز به نقشه کرونایی گیلان بودیم. علاوه بر این با افزایش تعداد مناطق نارنجی شهرستان‌های با رنگ بندی زرد رو به کاهش رفت و رنگ آبی نیز به طور کامل با نقشه کرونایی استان خداحافظی کرد.

رنگ قرمز کرونا ابتدا ۲ شهرستان لاهیجان و رودبار را در گیلان قرمز پوش کرد و اکنون پس از گذشت یک هفته شهرستان‌های شفت و رودسر را به زیر سایه خود کشاند. وضعیت قرمز یا بسیار پرخطر کرونایی به شرایطی گفته می‌شود که در یک شهر از هر صد هزار نفر، دست‌کم ۱۰ نفر روزانه به علت ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شوند.

همچنین براساس ارزیابی جدید وزارت بهداشت شهرستان‌های رشت، خمام، بندرانزلی، لنگرود، سیاهکل و رضوانشهر نیز در وضعیت نارنجی (پرخطر) کرونایی قرار گرفتند. رنگ نارنجی نیز به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است و آمار روزانه بستری در این مناطق بیشتر از ۶ نفر از میان یکصد هزار نفر جمعیت محاسبه می شود.

شهرستان‌های فومن، ماسال، املش، آستارا، آستانه‌اشرفیه، صومعه‌سرا و تالش نیز در رنگ بندی زرد (نسبتا پرخطر) قرار دارند.

پیشروی دوباره کرونا در گیلان در حالی است که آخرین گزارش دانشگاه علوم پزشکی گیلان مربوط به هفته گذشته نشان میدهد رعایت پروتکل های بهداشتی با روند کاهشی محسوس مواجه است. طبق این گزارش که حدود یک هفت از تاریخ انتشار آن می گذرد، استفاده از ماسک در فضاهای سرپوشیده با کاهش ۱۵ درصدی به ۵۸ درصد رسیده است که با بروزرسانی می توان پیش‌بینی کرد که این عدد اکنون کمتر خواهد بود.

تاکید بر رعایت توصیه‌های پیشگیرانه کرونا

دست‌اندرکاران بهداشت و درمان و مسئولان ارشد گیلان در نشست‌های مختلف از مردم می‌خواهند که نسبت به توصیه‌های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا سهل‌انگاری نکنند، آنان با ابراز نگرانی از بی‌توجهی برخی در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بر تداوم افزایش بستری‌های مبتلا به کرونا و قرمزپوش شدن تمام شهرستان‌های استان هشدار می‌دهند.

استاندار گیلان نیز در آخرین جلسه ستاد استانی مدیریت کرونا با تاکید بر لزوم پرهیز از عادی‌انگاری و تزریق دُز سوم و چهارم واکسن کرونا اظهار داشت: آحاد مردم بر استفاده از ماسک و رعایت موازین بهداشتی پیشگیرانه اهتمام جدی داشته باشند. 

اسدالله عباسی با اشاره به افزایش میزان بستری‌های کرونایی در بیمارستان‌های گیلان افزود: تداوم استفاده از ماسک، رعایت موازین بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی توسط مردم، مدنظر همگان باشد تا شاهد روزهای سخت کرونایی نباشیم و به خوبی بتوانیم این سویه جدید را با پیشگیری مدیریت کنیم.

وی با تاکید بر اینکه فرمانداران مسئولیت سنگینی در شهرستان‌ها برعهده دارند، خاطر نشان کرد: فرمانداران براساس اختیاراتی که دارند باید با جدیت نسبت به مسئله کرونا وارد عمل شوند.

نماینده عالی دولت در استان گیلان با انتقاد از برگزاری برخی مراسمات به صورت عادی و در فضای بسته، اظهار داشت: در چنین شرایطی باید توجه به پروتکل‌ها و موازین بهداشتی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به قرارداشتن در ماه محرم به تشریح فضایل این ماه پرفضیلت پرداخت و افزود: تداوم استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی در تمامی فضاهای سربسته و برگزاری مراسم‌ها با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در فضای باز ضروری است.

عباسی با تاکید بر لزوم اقناع سازی مردم در تزریق واکسن کرونا بیان داشت: مسئولان شرایط را برای تسهیل فرآیند واکسیناسیون فراهم کنند و مردم نیز کمال همراهی و تعامل را داشته باشند. 

تشدید نظارت‌های بهداشتی در گیلان

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با تسلیت ایام الله ماه محرم اظهار داشت: به مناسبت این ماه برنامه‌ها و تدابیر ویژه‌ای توسط دانشگاه علوم پزشکی استان اتخاذ شده و نظارت ها و کنترل‌های بهداشتی موادغذایی در سطوح مختلف تولید، توزیع و مصرف در این ایام تشدید می‌شود.

دکتر فردین مهرابیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بازدید از اماکن برگزارکننده مراسم‌ها و نظارت در نحوه اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی در دستور کار همکاران ما قرار داد و بیش از ۱۶۰ اکیپ ۲ نفره که گاهی با همکاری سایر دستگاه‌ها این بازدیدها و نظارت‌ها انجام خواهد شد.

وی بیان داشت: برگزاری مراسم ها به ویژه در شهرهای قرمز و نارنجی ترجیحا در مکان‌های باز با رعایت کامل شیوه‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی با مراعات فاصله فیزیکی و استفاده از ماسک مورد تاکید است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان با تاکید بر لزوم تهویه مناسب در اماکن بسته اظهار داشت: نذورات غذایی به صورت بسته‌بندی در اختیار مردم قرار گیرد.

وی با اشاره به اهمیت تزریق واکسن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ “واکسیناسیون کامل” افزود: به سوگواران حسینی تاکید می‌شود که دُز یادآور خود را در این ایام تزریق کنند ضمن اینکه بیماران دارای علائم کرونا از حضور عزاداری ها و در جمع مردم پرهیز کنند.

دکتر مهرابیان از بیماران دارای بیماری زمینه‌ای خواست تا از حضور در مراسم‌های مستقف جلوگیری کنند.

بر اساس آخرین آمار تاکنون دو میلیون و ۱۵۵ هزار و ۸۲۹ نفر معادل ۹۶ درصد از گروه های هدف در استان گیلان دز اول، ٢ میلیون و ۵۵ و ۹۳۱ نفر معادل ۹۲ درصد دز دوم و یک میلیون و ۱۱۰ هزار و ۳۶۹ نفر معادل ۵۰ درصد دُز سوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.