نده دل در ابتدا با بیان اینکه سی سال است زباله ها در این مجموعه دپو می شود گفت انتظار حل این موضوع بصورت دفعی امکان ندارد اما مجموعه شهرداری و شورای شهر لاهیجان در این یک سال اقدامات بسیاری جهت دفن زباله بصورت بهداشتی انجام داده است .

زنده دل در ابتدا با بیان اینکه سی سال است زباله ها در این مجموعه دپو می شود گفت انتظار حل این موضوع بصورت دفعی امکان ندارد اما مجموعه شهرداری و شورای شهر لاهیجان در این یک سال اقدامات بسیاری جهت دفن زباله بصورت بهداشتی انجام داده است .


وی افزود : زباله های شهرستان های لاهیجان و سیاهکل و روستاهای اطراف همگی در این مکان دپو می شود . امروزه در تمام دنیا بحث دفن زباله بصورت علمی است . ما بایستی بطوری برنامه ریزی کنیم که در دفن زباله لایه لایه خاک ریزی انجام دهیم و زیر اولین لایه ها لوله های زهکشی داشته باشیم و بر اساس آن لایه لایه خاک ریزی را انجام دهیم و بعد زباله بریزیم و در نهایت بتوانیم شیرابه زباله را از طریق لوله های زهکش به استخرهای تعبیه شده انتقال و سپس به تصفیه خانه جهت تبدیل به آب قابل استفاده کنیم و به استانداردهای لازم برسانیم .


خوشبختانه این پروژه توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در این مکان در حال اجراست و جز پروژه های موفق است و تنها پروژه در حال اجراست که همچنان بودجه دریافت می کند چون فرآیند این پروژه به درستی در حال اجراست . در این طرح زمانی که خاک ریزی روی زباله ها به مرحله ای برسد که امکان دفن مجدد نباشد روی این تپه های خاک ریزی شده درخت کاری صورت خواهد پذیرفت.
متاسفانه عزیزانی که از لایه رویی زباله عکس می گیرند باید مستحضر باشند که این مجموعه هر روز حجم بسیار زیادی زباله ورودی جدید دارد و همکاران ما در حال انجام کار هستند و این امری مشخص است که زباله وجود دارد و امکان غیب کردن این حجم زباله و شیرابه وجود ندارد و این فرآیند زمان بر است و ما در حال انجام کار هستیم .
مهندس زنده دل در ادامه گفت : البته با توجه به وجود زباله های انباشته شده سالهای قبل و زباله برداری در مجموعه ممکن است طی روزهایی حجم شیرابه به حدی برسد که امکان تصفیه وجود نداشته باشد و بصورت موقتی دچار مشکل شویم اما در همان زمان هم با گردش شیرابه در مجموعه حتی الامکان از نفوذ شیرابه به خارج از مجموعه جلوگیری می کنیم .هم اکنون ما در حال انجام کارهای مثبتی هستیم و به گواه کارشناسان و ناظران فرآیند انجام کار به درستی پیش می رود .
ما اولین شهر در گیلان هستیم که دفن بهداشتی زباله را انجام می دهیم .
البته ما نیازهایی هم داریم، تفکیک از مبدا و کم کردن حجم زباله ورودی یکی از مسائل مهم است تا این جایگاه زمان بیشتری قابل استفاده باشد و مرحله بعد پردازش است که این مسأله نیز از طریق سازمان شهرداری ها و دهیاری‌ها در حال پیگیری است. بحث ما این است زباله بصورت خام دفن نشود و پس از پردازش کار دفن بهداشتی زباله انجام پذیرد.

شهرداری لاهیجان بحث عاملیت شهر لاهیجان و سیاهکل و چند شهر و روستاهای اطراف را در بحث زباله انجام می دهد و به غیر از هزینه پرداختی توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تقریبا ششصد میلیون تومان در ماه نیز هزینه می کند .

متاسفانه برخی طوری فیلم تهیه می کنند تا در مردم نا امیدی ایجاد کنند و بگویند مثل قبل انگار هیچ کاری در حال انجام نیست . اینجا سی سال زباله ریخته شده ، اما شهرداری امروز در حال انجام کار است ‌.

رضا زنده دل با اشاره به موضوع تفکیک از مبدا گفت: ما برای تایید صلاحیت شرکت ها به همه واجدین شرایط فضا را در اختیار گذاشتیم چون در این مقطع دنبال در آمد نیستیم و به دنبال فرهنگ سازی و کم کردن حجم زباله بودیم .
ما فراخوان دادیم و از همه کسانی که شرایط را داشتند تقاضای کمک کردیم که سه شرکت اعلام آمادگی کردند. دو شرکت در میانه راه عقب نشینی کردند و اعلام کردند توان انجام کار را ندارند و فقط یک شرکت ادامه داد که ابتدا یک سوم شهر را در اختیار او قرار دادیم و امروز آماده عقد قرارداد بلند مدت برای کل شهر هستیم . شهرداری بهترین نقاط شهر را برای تبلیغات بدون دریافت هزینه در اختیار این شرکت قرار داده است.
ما آمادگی این را داریم که هرکسی توان این کار را دارد فضا در اختیارش بگذاریم ، حتی NGO ها اگر می توانند ما استقبال می کنیم .
زنده دل افزود : از شرکت مذکور در حال حاضر رضایت نسبی داریم .
در ابتدا این شرکت ۴۰ کیلو اما امروز به ۱۸۰ کیلو جمع آوری زباله خشک رسیده است .

شهرداری برای بهتر شدن تفکیک زباله از مبدا کارهای دیگری هم انجام داده است و برای این مهم به سراغ ادارات رفته است و با در اختیار گذاشتن سطل های زباله تر و خشک آنها را ترغیب به تفکیک کرده ایم. ضمنا برای بازگشایی مدارس نیز برنامه داریم . تیمی را آماده کرده ایم تا به مدارس بروند و آموزش دهند چون آموزش در مدارس را تاثیر گذار می دانیم ، البته این کار فرهنگی زمان بر است اما این اتفاق باید بیفتد و بحث تفکیک از مبدا باید جدی گرفته شود .

شهردار لاهیجان در بخش دیگری از سخنانش گفت : بحث زباله سوز با توجه به هزینه نگهداری و آسیب های زیست محیطی و آلایندگی ها مخالفان بسیاری دارد .
هزینه کارخانه کمپوست هم بسیار بالاست و از توان شهرداری به تنهایی خارج است ، اما طبق مصوبه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار است بین شهرهای لاهیجان سیاهکل و آستانه اشرفیه یک کارخانه کمپوست احداث شود که محل آن شهر آستانه است و سپس به لاهیجان جهت دفن بهداشتی منتقل شود .
اما در دیدار با معاون عمرانی وقت در جلسه ای که در لاهیجان تشکیل شد پیشنهاد شد با توجه به آزادسازی زمین در کنار همین مجموعه این مسأله در اختیار سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها قرار بگیرد و کارخانه نیز در کنار همین مجموعه احداث شود و هم اکنون بحث مطالعات در حال انجام است و امیدواریم طی چند سال آینده این اتفاق بیفتد .

زنده دل به موضوع تصفیه شیرابه و حواشی پیش آمده در فضای مجازی هم اشاره کرد و گفت : شیرابه ها ابتدا باید جمع آوری شود و به استخر مخصوص انتقال و سپس تصفیه شود اما مسأله اصلی این بود که شیرابه ها از جاهای مختلف نفوذ می کرد و چون زهکشی صورت نگرفته بود شیرابه ها به جنگل و زمین های کشاورزی اطراف نفوذ پیدا می کرد اما الان با وجود استخرهای مخصوص که از نفوذ شیرابه جلوگیری می کند و همین طور تصفیه ما چنین مشکلی نداریم در حال حاضر هم با همان شخص که تصفیه خانه را احداث کرد مجددا قرارداد منعقد شده و در حال انجام کار است.

ما از همه شهروندان و دوستان و NGO ها دعوت می کنیم با حضور در محل جمع آوری زباله تموشل لاهیجان روند کار را ببینند تا متوجه بهبود شرایط بشوند هرچند نواقصی نیز وجود دارد اما با تلاش همه همکاران در حال رفع آنها هستیم.

شهردار لاهیجان در پایان سخنانش در مورد وضعیت رودخانه لاهیجان هم موضوعاتی را مطرح کرد، وی افزود وظیفه شهرداری فقط لایروبی است و سایر مسایل به آب منطقه ای مربوط است. اما بویی که از رودخانه به مشام می‌رسد بخاطر ورود فاضلاب منازل به رودخانه است و بدلیل تکمیل نبودن شبکه جمع آوری فاضلاب در سطح شهر لاهیجان چنین مشکلی وجود دارد و اتفاقا مطالبه شهرداری لاهیجان هم همین است که طرح جمع آوری فاضلاب که یک طرح ملی است تکمیل شود و فاضلاب های سنتی دفن و تصفیه گردد.

در پایان مهندس زنده دل شهردار لاهیجان به اتفاق جمعی از خبرنگاران به محل جمع آوری زباله تموشل لاهیجان رفتند تا روند کارهای عمرانی و همچنین دفن بهداشتی زباله را از نزدیک ببینند .

ضمنا در بازدید میدانی، خبرنگاران با صحنه عحیب و تأسف برانگیزی مواجه شدند که ورود فاضلاب زندان لاهیجان مستقیما به جنگل و زمین های کشاورزی اطراف مشهود بود که امیدواریم مسولین زندان شهرستان لاهیجان پاسخگوی این مسأله باشد.