رشت – ایرنا – مردم مومن و خداجوی استان گیلان عصر امروز "شنبه" با حضور در آیین های روز عرفه، روز نور، عرفان و بخشش با پروردگار مناجات و طلب مغفرت کردند.

به گزارش ایرنا، مراسم های معنوی و پرفیض روز عرفه عصر امروز شنبه با شرکت گسترده مردم مومن با رعایت توصیه های بهداشتی پیشگیری از کرونا، در مساجد، تکایا، امام‌زادگان و مزار شهیدان سراسر استان گیلان با قرائت دعای عرفه و راز و نیاز با پروردگار برگزار شد.

گیلانیها، در روز باشکوه عرفه، روزی که سجاده به وسعت جهان گسترانده شده از فرصت راز و نیاز، استجابت دعا و پاک شدن از گناهان، استفاده کردند و با حضور در آیین‌های این روز، ضمن طلب مغفرت و بخشش گناهان از درگاه خداوند، برای شفای بیماران و سلامتی هموطنان دعا کردند.

۷۳ بقعه متبرکه، امام‌زادگان شاخص و گلزار شهدا در شهرستان های گیلان، پذیرای مردم مومن برای برگزاری مراسم دعای عرفه بود، آیین روز عرفه و قرائت دعای ویژه آن در رشت مرکز استان گیلان نیز با حضور آیت‌الله رسول فلاحتی امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در مصلی امام خمینی “ره” با حضور قشرهای مختلف برگزار شد.

مسجد خواهرامام رضا (ع)، مهدیه رشت، جامعه الحسین خیابان سعدی، مسجد قدس، حسینه حضرت ابوالفضل و مسجد امام حسین (ع) از دیگر مکان‌های مناجات با پروردگار در رشت بود که با حضور پرشور مردم برگزار شد.

دعای عرفه دعایی منسوب به امام حسین (ع) است که بنابر روایات، آن حضرت در روز ۹ ذی الحجه “روز عرفه” در صحرای عرفات خوانده است، دعای امام حسین (ع) در روز عرفه از بی نظیرترین مناجات ها و دعاهایی است که در روز عرفه و در صحرای عرفات (در ۲۰ کیلومتری مکه) توسط امام حسین (ع) و همراهانش در بیرون خیمه‌ها خوانده شد.

در روز عرفه، دعا به استجابت نزدیک و هر ناامیدی، امیدوار بر در خانه الهی دست هایش را به دعا باز می کند، روز عرفه نزد مسلمانان از روزهای پرفضیلت سال محسوب می‌شود و در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده‌اند که با فضیلت‌ترین آنها دعا و استغفار است.زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است.