رشت – ایرنا – مدیرکل میراث‌فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از قرارگیری آبشار شیله‌وشت شهرستان تالش واقع در غرب گیلان در فهرست آثار میراث طبیعی ملی خبر داد.

به گزارش روز شنبه روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان در نامه علی دارابی قائم ‌مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور به دکتر اسدالله عباسی استاندار محترم گیلان آمده است:
«در اجرای تبصره ماده ۲ قانون تشکیل سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری کشور مصوب دی‌ماه ۱۳۸۲ و آئین‌نامه اجرایی آن، مصوب چهارم مرداد ۱۳۸۴ به شماره ۲۶۹۷۵/ت ۳۲۹۱۵ هیأت محترم وزیران با موضوع ثبت میراث طبیعی ارزشمند کشور در فهرست میراث طبیعی ملی، «آبشار شیله وشت» واقع در استان گیلان، شهرستان طوالش، روستای ریک، ماشین‌خانه، گیشون‌بن، تنگاب، نونبلاغ، روستای شیله‌وشت که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۱۰۲۳ مورخ ۲۳/۱۲/۱۴۰۰ در فهرست میراث طبیعی ملی کشور به ثبت رسیده ابلاغ می‌گردد.
اثر مذکور ضمن رعایت حقوق مالکانه، تحت نظارت و حمایت این سازمان است و تدوین ضوابط حفاظتی و تعیین عرصه و حریم این اثر بر عهده این سازمان خواهد بود. هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر اصالت اثر شود ممنوع است.
دهکده زیبای شیله وشت  در ۲۸ کیلومتری شمال غربی شهرستان تالش یا همان هشتپر و در امتداد رودخانه بزرگ کرگانرود واقع شده است. به علت وجود صخره های سنگی و همچنین پوشش جنگلی انبوه در مسیر گذر رودخانه، موجب پیدایش آبشار طبقاتی شیله وشت شده است و زیبایی دهکده شیله وشت را دو چندان کرده است. این آبشار به این صورت است که بعد از ریزش به آبشاری دیگر تبدیل می شود و قرارگیری آن در شکاف کوه، موجب ایجاد صدای بسیار رعب‌انگیزی و بلندی شده که گردشگران را به وجد می آورد.