رشت – ایرنا – مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان بیان کرد: پرونده ثبت ملی غار «عزیز غارنشین» در جنگل‌های منطقه آلیان فومن تهیه شده و بناست این منطقه به عنوان یک جاذبه‌ گردشگری آماده شود.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ،ولی جهانی افزود: فردی که در بین مردم محلی منطقه با نام «عزیز غارنشین» شهرت داشته از ۶۰ سال قبل بنا به دلایل و روایت‌های مختلف اقدام به کوچ به جنگل و زندگی انفرادی در غار طبیعی واقع در محدوده جنگل‌های هیرکانی منطقه زندگی کرده و در تمام این دوران علی‌رغم تلاش‌های انجام‌شده حاضر به ترک محل زندگی خود نشد و متأسفانه در روزهای گذشته و پس وخامت حال جسمانی، در سن ۸۱ سالگی درگذشت.
وی اظهار داشت: محدوده اطراف این غار، بکر و طبیعی بوده و در فاصله حدودی ۱۵۰۰ متری از روستا واقع‌شده و بنابر شواهد و مستندات می‌توان گفت که این غار از نوع طبیعی بوده که در طول زمان با توجه به زندگی فرد در این محل بخش‌هایی از آن به مرور زمان کنده و رسوبات موجود به بیرون از غار انتقال داده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی گیلان  اضافه کرد: در محدوده ۴۰ متری این غار چشمه‌ای طبیعی وجود دارد که عزیز غارنشین از آن برای تهیه آب مورد نیاز استفاده می‌کرده و با توجه به وجود میوه‌های جنگلی بخشی از غذای مورد نیاز ایشان از این محل تأمین می‌شده و همچنین بر اساس بازدیدهای میدانی در فاصله ۲ هزار متری غار نیز رودخانه‌ای طبیعی وجود داشته که بنابر نقل‌قول‌ها دارای ماهی‌های از نوع سردآبی بوده است.
جهانی با اشاره به زندگی ۶۰ ساله عزیز غارنشین در این غار گفت: از دلایل کوچ انفرادی عزیز به دل‌ جنگل و زندگی در این غار ۸ مترمربعی روایت‌های مختلفی نقل‌قول می‌شود و پس از رد درخواست توسط عزیز غارنشین برای بازگشت به زندگی اجتماعی در سال‌های گذشته با همت خیرین روستا کلبه‌ای چوبی و سنتی در کنار این غار ساخته شد تا در ایام سرد سال مورد استفاده قرار گیرد.
وی تصریح کرد: در بازدید میدانی از محل این غار مقرر شد پرونده ثبت ملی این غار فراهم و با همکاری دهیاری روستا  تمامی اقلام مربوط به زندگی عزیز غارنشین  به منظور راه‌اندازی موزه‌ای منطبق با شرایط منطقه جمع‌آوری و مستندسازی شود.
وی با اشاره به جذابیت‌های سرگذشت «عزیز غارنشین» برای تبدیل این منطقه به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان فومن گفت: با توجه به ظرفیت گسترده ورود گردشگران به استان گیلان و همچنین وجود جاذبه‌های تاریخی معاصر و طبیعی در منطقه می‌توان با اولویت حفظ و نگهداری از غار و کلبه چوبی محل سکونت عزیز غارنشین اقدام به هدایت تورهای گردشگری به منطقه کرد که این اقدام می‌تواند نتایج مثبتی را برای مردم محلی منطقه به همراه داشته باشد.