رشت – ایرنا – رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۱ بسیار متفاوت با سنوات گذشته است، گفت: در گذشته رویکرد هزینه‌ای دولت تمرکزگرایی بود، اما بیشترین تمرکز بودجه سال جاری بر نقاط محروم و توزیع عادلانه بین شهرستان‌ها است.

شراره کاوسی روز سه شنبه در بازدید از مرکز خبرگزاری جمهوری اسلامی استان گیلان نگاه دولت را در هزینه اعتبارات ملی و محلی بر مناطق کمتر برخودار عنوان کرد و افزود: این نگاه بیش از همیشه عادلانه و مطابق با واقعیت های موجود است. 

وی ادامه داد: استان گیلان نیز به دلیل چندین دهه سیاست مالی و بودجه ای از تمرکزگرایی آسیب‌های جدی دید که منجر به توسعه نامتوازن در میان مناطق مختلف و جاماندن برخی مناطق از ریل توسعه ای شد. اما به طور حتم این رویه در حال تغییر است که قدم نخست آن در بودجه امسال برداشته شد.

ظرفیت بی سابقه اعتباری در بودجه ۱۴۰۱

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان همچنین به ویژگی های بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: باید به مردم و مسئولان اجرایی امیدواری داد که بودجه ۱۴۰۱ به طور کامل با اسلاف خود متفاوت است و از ظرفیت بسیاری بالایی برخودار می باشد. 

کاوسی ریل گذاری بودجه ای سال جاری را بسیار انعطاف پذیر، جدید و شفاف عنوان کرد و گفت: اولویت بودجه امسال تمرکز زدایی و باز گذاشتن دست دستگاهها و استانها در بهره مندی از ظرفیت های استانی و محلی برای پیش برد وظایف و برنامه های خود است. 

وی جمع بندی بودجه امسال گیلان را در مراحل پایانی عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر فقط بخش عمرانی بودجه مانده که امیدواریم تا چند روز پیش رو به طور کامل بسته شود. 

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان به تحول زیرساختی در بودجه ۱۴۰۱ اشاره کرد و گفت: مدیران میتوانند از ظرفیت های متنوعی بهره ببرند که البته پیش شرط آن پیگیری و شناخت مناسب و همه جانبه نسبت به جزئیات و ویژگی های بودجه است.

کاوسی خواستار همت بیشتر مدیران برای بهره مندی حداکثری از ظرفیت بودجه‌ای در سطح استانی و ملی شد و گفت: در مقایسه با ظرفیت های محلی و استانی موجود در بودجه، اعتبارات ملی بسیار ناچیز به نظر می‌رسد که دست دستگاهها را برای جذب حداکثری نیازهای خود باز می گذارد.

اولویت دولت اتمام پروژه های نیمه تمام است

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان اولویت دولت را اتمام پروژه های نیمه تمام را اولویت نخست دولت برای توزیع اعتبارات عمرانی دانست و گفت: هدف دولت پروژه هایی است که بیشترین سهم را در کیفیت و ارتقای زندگی مردم دارد.

شراره کاووسی با بیان اینکه گیلان دارای پروژه های متعدد در حوزه عمرانی است که بهره برداری از آنها سالها به تعویق افتاده است افزود: طبق ابلاغ دولت و دستور رییس سازمان برنامه بودجه، فعلاً بجز طرح‌های حیاتی و ضروری نباید در مناطق مختلف استان پروژه جدید تعریف شود تا اینکه موارد نیمه کاره به پایان برسند. 

وی به شرایط سخت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: با این حال خوشبختانه محدودیتی برای اتمام پروژه ای نیمه تمام و بهره برداری ان توسط مردم وجود ندارد و این برنامه براساس اولویت بندی تا پایان تمامی پروژه های برزمین مانده حرکت خواهد کرد.  

نظام چند نرخی ارز ناکارآمد بود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در بخش های دیگری از سخنانش به اصلاحات ساختاری دولت در بخش اقتصادی به خصوص نظام یارانه ای و ارز اشاره کرد و گفت: توزیع و تعیین ارز ۴۲۰۰ تومانی هیچ مبنای علمی و واقعی نداشت که متاسفانه برای سالهای متعدد تداوم پیدا کرد. 

کاووسی اقتصاد را پویا و خود ترمیم گر دانست و افزود: اصلاحات ساختاری دولت سیزدهم ضروری و غیرقابل انکار بود، زیرا طی سالهای اخیر ضربات جدی به بدنه اقتصاد کشور وارد شد که بیشترین آن از سوی نظام چند نرخی ارز و یارانه های پنهان بود. 

وی تبیین ضرورت اصلاحات ساختاری برای افکار عمومی را مسئولیت سنگین رسانه ها دانست و تاکید کرد: به طور حتم در آینده نزدیک شاهد تحولاتی در حوزه اقتصادی کشور هستیم که اثرات مثبت ان برای مردم خواهد بود.