رشت – ایرنا – امروزه تاکسی‌ها بعنوان مهمترین مجموعه ناوگان حمل و نقل عمومی شهرستان رشت با مشکلات متعددی مواجه هستند که مسئولان شهرداری رشت اعلام می‌کنند برنامه‌های تسهیلاتی برای این قشر در کوتاه مدت دارد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، شهرستان رشت مرکز گیلان که یکی از پرجمعیت‌ترین مراکز استانها در کشور بشمار می‌رود و همچنین در سایر شهرهای این استان ، تاکسی بیشترین سهم را در جابجایی مردم در مسافرتهای درون شهری برعهده دارد اما این رانندگان تاکسی نیز مشکلات زیادی دارند.

با توجه به گفت و گوی خبرنگار ایرنا با تعدادی از این رانندگان ، گرانی قطعات یدکی ، مشکلات موجود برای بیمه شدن، اعتراض مردم به افزایش نرخ کرایه تاکسی و همچنین فرسودگی خودروها، از مهمترین معضلات این قشر در رشت بشمار می‌رود که بی‌شک سایر رانندگان تاکسی در شهرهای دیگر کشور نیز با چنین مشکلات مشابهی دست به گریبان هستند.

بنا به آمار مسئولان حمل و نقل شهرداری رشت ،  هم اینک حدود ۹ هزار راننده تاکسی در حمل و نقل عمومی در رشت فعالیت دارند و مسافران را جابجا می‌کنند که این تعداد راننده ، با بیش از ۶ هزار تاکسی در رشت فعالیت می کنند که تعدادی از این تاکسی ها علاوه بر داشتن راننده، کمک راننده نیز دارند و به همبن دلیل تعداد رانندگان از تعداد این خودروها در رشت بیشتر است.

اختصاص یک میلیارد تومان برای امکانات رفاهی رانندگان تاکسی

اما مسئولان حمل و نقل شهرداری رشت خبرهای خوشی را برای رانندگان تاکسی دارند و اقدامات مناسبی را برای قشر در نظر گرفته‌اند و هم ابنک نیز این اقدمات در حال انجام است تا مشکلات رانندگان تاکسی در رشت به حداقل کاهش یابد.

مدیر حمل و نقل و بار شهرداری رشت نیز در گفت و گوی اتخصاصی با خبرنگار ایرنا در خصوص وضعیت رانندگان تاکسی اظهار داشت: با توجه به تلاش‌هایی که انجام شده، برای اولین بار با نظر شهردار و حمایت اعضای شورای اسلامی شهرستان رشت، یک میلیارد تومان برای کمک به شبکه تاکسیرانی درنظر گرفته شده تا خدمات رفاهی مناسبی را برای این قشر مهیا کنیم.

محمد محبتی افزود: گرچه تاکنون اقدامات قابل توجه‌ای برای رانندگان تاکسی در رشت انجام شده اما هدفگذاری ما این است که هزینه‌های این قشر از فعالان جامعه کاهش یابد و از سوی دیگر، درآمد رانندگان تاکسی افزایش یابد.

وی گفت: یکی از مشکلات مهم رانندگان تاکسی، تهیه و تعویض قطعات یدکی است که در این زمینه با یکی از فروشندگان لوزم یدکی تفاهم نامه‌ای را امضا کردیم تا رانندگان تاکسی در رشت به صورت اقساطی از این فروشگاه خرید کنند.

امکانات ویژه برای سفرهای زیارتی و تعویض خودوری تاکسی  

مدیرکل حمل و نقل شهرداری رشت اضافه کرد: همچنین با شرکتهای بیمه نیز تفاهم نامه امضا کردیم تا به رانندگان تاکسی به صورت اقساطی خدمات رسانی کنند و علاوه بر آن، با یک مجموعه نیز به توافق رسیدیم تا برای گازسوز شذن خودروها نیز با شرایط ویژه برای رانندگان تاکسی اقدام شود.

وی بیان کرد: از سوی دیگر به دنبال تشکیل شرکت تعاونی برای رانندگان تاکسی هستیم تا آنان از این ظرفیت نیز سود ببرند، همچنین امور رفاهی را برای رانندگان درنظر گرفتیم تا رانندگان تاکسی در رشت بتوانند به سفر زیارتی مشهد مقدس بروند.

وی خاطرنشان کرد: همچنین به دنبال قرار گرفتن همه رانندگان تاکسی رشت زیرنظر بیمه تامین اجتماعی هستیم ضمن اینکه مترصد فراهم آوردن تسهیلاتی هستیم تا رانندگان تاکسی بتوانند خودروی خود را تعویض کنند و در این امر نیز تاکنون اقداماتی انجام شده است.         

وی در ادامه گفت: به هر حال مجموعه شهرداری رشت تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا مردم رشت در بخش حمل و نقل داخل شهری با کمترین مشکل مواجه شوند که در این راستا علاوه بر افزایش تعداد اتوبوس‌های شرکت واحد، خدمات رفاهی مناسبی را برای رانندگان تاکسی اجرایی خواهد شد تا این قشر زحمتکش با دلگرمی بیشتری در خدمت مردم باشند.          

افزایش معقول نرخ کرایه تاکسی 

محبتی به نحوه افزایش نرخ کرایه تاکسی نیز اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه موجود، ۱۵ فروردین هر سال نرخ های جدید کرایه تاکسی مشخص و مصوب می‌شود و از اردیبهشت ماه نیز این نرخهای جدید اعمال می‌شود که سال گذشته به طور میانگین ۲۵ درصد و امسال نیز به طور میانگین ۲۰ درصد افزایش نرخ داشتیم.

وی افزود: البته امسال به دلیل شرایط موجود، مترصد افزایش نرخ کرایه تاکسی در ۲ مرحله هستیم که علاوه بر نرخ جدیدی که هم اینک اعمال می شود، شهریور ماه نیز افزایش نرخ کرایه تاکسی در رشت اعمال شود تا درآمد رانندگان تاکسی در این شهر افزایش یابد.

وی اظهار کرد: اما افزایش نرخهای غیرمتعارف و غیرمصوب را نمی پذیریم و به شدت با رانندگان تاکسی که بیش از نرخ مصوب اعلام شده کرایه دریافت کنند، برخورد خواعهد شد و از مردم نیز تقاضا داریم که در صورت مشاهده این امر، اطلاع رسانی کنند تا اقدامات لازم در این خصوص اجرا شود.

مدیرکل حمل و نقل شهرداری رشت بیان کرد: ما تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا امکانات مناسبی را برای رانندگان تاکسی در رشت فراهم کنیم تا معضلات و مشکلات این قشر زحمتکش به حداقل کاهش یابد و از سوی دیگر این رانندگان نیز برای دریافت کرایه، باید قوانین را رعایت کنند.