آستارا – ایرنا – دبیر ستاد اربعین گیلان گفت: این ستاد برای استقبال از زائران خارجی اربعین که از مرز زمینی آستارا وارد خواهند شد، از آمادگی لازم برخوردار است‌.

به گزارش خبرنگار ایرنا نادر عبدالله پور عصر چهار شنبه در جلسه کمیته اتباع خارجی اربعین حسینی در فرمانداری آستارا افزود: پیش از کرونا در سال ۹۸ حدود ۲۰ هزار زائر خارجی از مرز آستارا عازم کربلا شده بودند و پیش بینی می شود امسال حدود ۱۵ هزار زائر از پایانه مرزی این شهرستان عازم شوند.
وی اضافه کرد: برای استقبال از زائران خارجی غرفه هایی جهت پذیرایی از آنها در محوطه پایانه مرزی راه اندازی خواهد شد و امیدواریم با همکاری مسئولان و خیران امکانات پذیرایی فراهم شود.
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات گیلان هم بر ضرورت رفع کاستی های موجود در پایانه مرزی آستارا و به جهت تردد روان زائران خارجی اربعین حسینی تاکید کرد و افزود: آستارا محل ورود رائران و رودبار محل خروج آنها از استان گیلان است و شهرستان تالش نیز در این رابطه به کمک شهرستان آستارا جهت آماده سازی کامل استقبال از زائران خارجی خواهد آمد.
مجید دوهندو خواستار فعالیت منسجم و حضور همه مدیران مرتبط دستگاه‌های اجرایی استان گیلان و شهرستان آستارا در کمک به روند پذیرایی و خدمات به زائران خارجی اربعین حسینی در آستارا شد و تصریح کرد: نیروهای بسیج و سپاه با جان و دل و عشق به امام حسین(ع) در جریان ارائه خدمات به زائران خارجی در موکب ها ورود خواهند کرد.
مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری گیلان هم گفت: خوشبختانه فرصت پذیرایی از زائران اربعین در شهرستان آستارا فراهم شده است و تمامی امکانات شهرستانی باید در این راستا بسیج شود.
حسنعلی حاجتی افزود: تعداد گیت های ورود و خروج زائران در پایانه مرزی آستارا باید با هدف تسهیل در تردد زائران افزایش پیدا کند و شایسته است سالن مسافری پایانه مرزی هم تا ۲۰ مرداد تجهیز شود.
مدیر کل امنیتی و انتظامی استانداری گیلان بیان کرد: راه اندازی واحد صرافی برای تبدیل ارز زائران خارجی اربعین در پایانه مرزی ضروری است و در این راستا اقدامات لازم باید صورت بگیرد.
همایش پیاده روی اربعین حسینی که از چند سال پیش با همت مسلمانان اجرا می شود، در روز اربعین در کربلای معلی به اوج شور و شکوه خود می رسد و بزرگترین تجمع جهانی نام گرفته است.

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در غرب استان گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد کشور است و پیش از کرونا سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از مرز آن تردد می کردند.