رشت – ایرنا – اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی گیلان در اقدامی هنری-آموزشی، پویش عکاسی "به سهم خود شرمنده پاکبانان نخواهم شد" را برای عکاسی از رفتار کودکان در مواجهه و ادای احترام به پاکبانان فراخوان داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ،چالش مدیریت پسماند درد کهنه ای بر هیبت پر شکوه گیلان است که با هجوم گردشگران زجرش بر جان مردم این استان هر بار بیشتر  می شود ؛ روزانه  بیش از دو هزار تن زباله در استان تولید می شود که این رقم در ایام اوج گردشگری گاه تا سه برابر افزایش می یابد.

اهتمام به مسائل زیست محیطی نیازمند آموزش است

مدیرعامل یک موسسه زیست محیطی در گیلان اظهار داشت: پسماند ، بزرگترین چالش استانهای شمالی بخصوص گیلان است که سالهای طولانی گیلانیان با آن درگیر هستند و متاسفانه میلیون ها گردشگر در استان در حالی پذیرش می شوند که مدیریت پسماند بعنوان الزام گردشگری مطرح نشده است.

نسیم طواف زاده بیان کرد: البته توجه به آموزش در قالب طرح هایی چون  پویش مسیر سبز- ایران پاک در استان و در زمان های اوج گردشگری بیش از همیشه مشهود است؛ بطوریکه وجود بنرهای اطلاع رسانی و زیست محیطی در زمان های یادشده بارز است. اما با این حجم از پذیرش مسافر بعید میدانم انجام این پویش ها راهکاری برای مدیریت پسماند باشد.

به گفته این فعال اجتماعی و زیست محیطی حفاظت از محیط زیست و توجه دادن به پسماند نیازمند آموزش است و گمان می کنم برای این اهتمام دادن، از سوی رسانه ها و نهادهای متولی کم کاری می شود.

پویش عکاسی زیست محیطی از کودکان

به ابتکار اداره کل کتابخانه های عمومی گیلان،فراخوان پویش عکاسی #به_سهم_خود_شرمنده_پاکبانان_نخواهم_شد در گیلان منتشر شد. پویش یادشده ویژه کودکان تا رده سنی ۱۲ سال است و با هدف گسترش فرهنگ دوستی با محیط زیست و قدردانی از زحمات و تلاش های شبانه روزی پاکبانان در گیلان برگزار می شود.

مدیرکل اداره کل کتابخانه های عمومی استان گیلان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این پویش فرهنگی ،هنری و محیط زیستی، والدین ضمن ثبت عکس از کودکان خود در موضوعاتی مانند  تفکیک زباله از مبدا، کمک به پاکبانان شهر، پاکیزه نگه داشتن محیط زیست و دیگر موضوعات محیط زیستی و ارسال آن به دبیرخانه این پویش از جوایز آن بهره مند خواهند شد.
پریسا کرمی اظهار داشت:طبق اعلام دبیرخانه برگزاری این پویش آخرین مهلت شرکت در این رویداد فرهنگی تا ۱۵ تیرماه ۱۴۰۱ اعلام شده است.

همچنین علاقمندان شرکت در پویش می توانند آثار خود را از طریق واتس آپ به شماره تماس ۰۹۲۳۳۰۵۹۸۲۹ ارسال نمایند. ثبت تصاویر مناسب از کودکان با کیفیت مطلوب، توجه به کادربندی درست و محورهای پویش از جمله امتیازات آثار قابل قبول در داوری پویش خواهد بود.