رشت – ایرنا – مدیرکل آموزش و پرورش گیلان گفت: ثبت نام دانش‌آموزان استان برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در ورودی هر پایه "اول ابتدایی، هفتم و دهم" حضوری و براساس محدوده جغرافیایی محل سکونت انجام می‌شود.

محمد فائزی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شعار ثبت‌نام مطلوب، نظارت همگانی و نصیب برابر آموزشی اظهار داشت: ۲ سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا ثبت نام دانش‌آموزان در ورودی هر پایه به صورت غیرحضوری انجام می‌شد، اما برای سال تحصیلی جدید خانواده ها باید حضوری به مدرسه محدوده جغرافیایی محل سکونت خود مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه اول ابتدایی در استان گیلان در حال انجام است، اضافه کرد: نامنویسی دانش‌آموزان در ورودی ۲ پایه دیگر “هفتم و دهم” نیز از نیمه اول تیرماه آغاز می‌شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان با تاکید بر ضرورت توجه اولیاء برای ثبت‌نام فرزندان خود در محدوده جغرافیایی و اینکه بهترین مدرسه، نزدیکترین مدرسه است، گفت: مدیران واحدهای آموزشی موظفند تا محدوده جغرافیایی را در محل ثبت نام برای مشاهده اولیاء، نصب کنند.

فائزی با بیان اینکه ثبت‌نام دانش‌آموزان میان پایه نیز به صورت غیرحضوری انجام می‌شود، اظهار داشت: مدیران مدارس موظف هستند بعد از پایان امتحانات دانش‌آموزان را در مقطع بالاتر نام‌نویسی کنند و نیازی به حضور اولیاء در مدرسه برای ثبت نام نیست.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مدیران هنگام نام‌نویسی حق دریافت وجه نقد “جز پول کتاب و بیمه” را ندارند، افزود: اگر چه ثبت‌نام کتاب توسط خانواده‌ها به صورت اینترنتی انجام می‌شود اما در برخی مدارس به صورت تجمیعی برای ثبت‌نام کتاب اقدام می‌شود.

 مدیرکل آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه پول کلاس‌های فوق برنامه دانش‌آموزان در مدارس دولتی نیز نباید هنگام ثبت‌نام مطالبه شود، اظهار داشت: اولیاء بعد از آغاز سال تحصیلی در صورت تمایل برای بهره‌مندی فرزند خود از کلاس‌های فوق برنامه می‌توانند هزینه را پرداخت کنند.

فائزی بیان داشت: اولیاء برای ثبت‌نام دانش‌آموز خود در مدارس غیردولتی باید حتما فرم قرارداد سامانه شهریه مدارس غیردولتی را دریافت کنند و قرارداد دستی را به دلیل نداشتن وجاهت قانونی، امضاء نکنند ضمن اینکه یک فرم را نزد خود نگه دارند.

استان گیلان دارای افزون بر ۳۷۰ هزار دانش‌آموز است.