رشت – ایرنا – مسابقات فوتبال لیگ دسته اول کشور با قهرمانی و صعود یکی از نمایندگان استان گیلان خاتمه یافت که تیم ملوان بندر انزلی در کنار کسب مقام قهرمانی، با بیشترین پیروزی بهترین عملکرد را در لیگ بیست و یکم داشت و شهرداری آستارا با وجود فراز و نشیب های بین فصلی، اما سهمیه خود را در این لیگ حفظ کرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور با انجام هفته سی و چهارم پایان یافت که تیمهای ملوان و شهرداری بندرآستارا به عنوان نمایندگان استان گیلان در این لیگ حضور داشتند که در نهایت ملوان با کسب مقام قهرمانی و صعود به لیگ برتر این مسابقات را به اتمام رساند و شهرداری بندرآستارا نیز توانست سهمیه خود را در لیگ حفظ کند.

تیم ملوان از ابتدای فصل، با قدرت در برابر حریفانش حضور یافت و با انجام بازی های هجومی ، نتایج ارزشمندی را نیز کسب و در نهایت با تصاحب عنوان قهرمانی، به همراه تیم مس کرمان به رقابتهای لیگ برتر صعود کرد.

یکی از آمارهای خوب تیم ملوان در رقابتهای لیگ دسته اول، عدم شکست این تیم تا هفته شانزدهم بود اما در هفته پایانی دور رفت، ملوانان طعم تلخ شکست را چشیدند تا این تیم نیز با شکست دور برگشت را آغاز کند که البته در نیم فصل دوم نیز این تیم ۲ شکست دیگر متحمل شد تا پس از تیم مس کرمان، کمترین شکست را داشته باشد.

ملوانان درطول رقابتهای لیگ دسته اول کشور، با انجام ۳۴ بازی، ۲۰ پیروزی کسب کردند تا از این لحاظ رکورددار این دوره از مسابقات باشند، همچنین این تیم ۱۱ تساوی و سه شکست کسب کرد تا با ۷۱ امتیاز مقام قهرمانی را به نام خود ثبت کند.

نمانیده صعود کرده گیلان به لیگ برتر در جریان بازی های انجام داده ، ۴۰ گل به ثمر رساند و ۱۵ گل نیز دریافت کرد تا با تفاضل گل مثبت ۲۵ به کار خود پایان دهد که البته ملوانان با دریافت ۱۵ گل، پس از تیم مس کرمان بهترین خط دفاعی لیگ را در اختیار دارند.

با توجه به این آمار ، تیم ملوان در رقابتهای لیگ دسته اول بسیار قدرتمند ظاهر شد و کسب مقام قهرمانی نیز برازنده این تیم بود چون به گواه اغلب کارشناسان، ملوان با تیمی منسجم و پرتوان در لیگ حضور یافت و از سوی دیگ کادرفنی تمام بومی ملوان نیز، یکی از نقاط قوت و مثبت این تیم بشمار می‌رفت.

به هر حال تیم ملوان پس از چند سال دوری از رقابتهای لیگ برتر، دوباره به سطح اول فوتبال کشور صعود کرد تا در مسابقات فصل آتی لیگ برتر، نماینده ای از گیلان حضور داشته باشد و فوتبالدوستان گیلانی به خصوص طرفداران ملوان شاهد حضور تیمهای طراز اول کشور در بندرانزلی باشند.

اما تیم فوتبال شهرداری بندرآستارا دیگر نماینده استان گیلان گرچه نتوانست همانند ملوان خود را به لیگ برتر برساند، اما در نهایت این تیم سهمیه خود را در لیگ دسته اول حفظ کرد تا با صعود چوکا به این لیگ، دوباره گیلان در رقابتهای فصل آتی لیگ دسته اول، ۲ نماینده داشته باشد.

تیم شهرداری بندرآستارا در جریان رقابتهای لیگ دسته اول کشور، ۱۰ پیروزی ، ۱۲ تساوی و ۱۱ شکست کسب کرد تا با تصاحب ۴۲ امتیاز مقام یازدهم جدول رده بندی را به خود اختصاص دهد تا با کسب این مقام ، فصل آینده نیز در لیگ دسته یک کشور حضور یابد.

این نماینده گیلان در جریان بازی هایی که انجام داد، ۲۶ گل به ثمر رساند و همچنین ۲۶ گل دریافت کرد تا تفاضل گل شهرداری آستارا به صفر برسد که البته در بازیهایی که این تیم انجام داد، مهاجمان شهرداری آستارا فرصتهای زیادی را از دست دادند تا این نماینده گیلان نتواند خط حمله توانمندی داشته باشد.

از سوی دیگر اگر ورزشگاه وحدت بندرآستارا از ابتدای فصل آماده و مهیای برگزاری مسابقات بود، بی‌شک تیم شهرداری آستارا می توانست نتایج بهتری را کسب کند چون این تیم مجبور شد به دلیل عدم آمادگی ورزشگاه خانگی خود، میزبانی چند بازی را در رشت و تالش انجام دهد.

به هر حال نمایندگان گیلان در رقابتهای لیگ دسته اول کشور با توجه به بضاعت خود، نتایح قابل قبولی را کسب کردند که در این بین تیم ملوان فرارتر از انتظار ظاهر و با کسب مقام قهرمانی به لیگ برتر صعود کرد و شهرداری آستارا نیز گرچه فراز و نشیب زبادی در طول فصل داشت اما سرانجام این تیم نیز سهمیه‌اش را حفظ کرد تا با تقویت خود، فصل آتی قدرتمندتر در لیگ دسته یک حضور یابد و همانند ملوان برای صعود به لیگ برتر تجهیز شود.