رشت – ایرنا – سفیر کشور ژاپن در ایران گفت: تنوع زیست محیطی تالاب انزلی نه تنها برای ژاپن و ایران بلکه برای مردم جهان بسیار ارزشمند است و باید از آن حفاظت کنیم.

کازو توشی آیکاوا عصر چهارشنبه در جریان بازدید از پناهگاه حیات وحش «سِلکه» گیلان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: البته برای احیای تالاب انزلی چالش های مختلفی وجود دارد ولی این موضوع به این معنی نیست که امکان پذیر نیست.

وی اظهار داشت: در آینده نزدیک باید دید با همکاری ایران چه کارهایی را می توانیم در این خصوص انجام دهیم. 

سفیر ژاپن در ایران ضمن ابراز خرسندی از سفر به گیلان، هدف از این سفر را بررسی پروژه آژانس همکاری‌های بین المللی ژاپن (جایکا) که از سال ۲۰۰۳ تا سال ۲۰۱۹ انجام شده و همچنین پیگیری وضعیت کنونی تالاب‌های گیلان اعلام کرد.

آیکاوا گفت: طی ۲ سال گذشته بخاطر کرونا نمی توانستم به گیلان سفر کنم و الان سفر به گیلان باعث خوشحالی است و بعد از اینکه به تهران بازگشتم چگونگی کمک و همکاری جایکا را بررسی می کنم.

تالاب انزلی یکی از با ارزش ترین اکوسیستم های حاضر و یکی از تالاب های عضو کنوانسیون رامسر است که زیستگاه پرندگان و آبزیان ارزشمند استخوانی است و این تالاب از نظر اقتصادی ، اجتماعی و گردشگری برای گیلان و کشور بسیار ارزشمند است.
پناهگاه حیات وحش سِلکه با وسعت ۳۶۰ هکتار در قسمت جنوبی تالاب انزلی و در محدوده شهرستان صومعه سرا، بخش تولمات و روستای صوفیانده قرار گرفته‌است. منطقه سلکه طی مصوبه شماره ۶۳ شورای عالی محیط زیست مورخ ۱۳۵۴/۵/۲۱ بعنوان پناهگاه حیات وحش به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته‌است. سلکه در قسمت جنوبی تالاب انزلی و در محدوده شهرستان صومعه سرا قرار دارد که از شمال به تالاب از جنوب به حاشیه مزارع روستاهای هنده خاله و صوفیانده از غرب به رودخانه هنده خاله و از شرق به رودخانه تراب خاله محدود است.

این منطقه حفاظت شده سالانه میزبان پرندگان مهاجر است و یکی از تالاب‌های با ارزش شمال کشور است که پرندگان هر ساله برای تخم‌گذاری و تولید مثل به این تالاب زیبا می‌آیند وتنها مرکز آموزشی زیست محیطی تالاب انزلی در این منطقه واقع شده است.