رشت _ ایرنا_ معاون خدمات بیمه ای بانک کشاورزی گیلان از شالیکاران و چایکاران استان خواست تا فرصت ۱۵ روزه بابت تمدید بیمه شالیزارها و باغات چای را از دست ندهند.

پیمان عبداللهی فر روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بیمه شالیزارها و باغات چای در استان گیلان تا ۱۵ خرداد تمدید شده که پیش از این تا امروز فرصت داشتند.

وی اظهار داشت: تاکنون ۴۳ هزار نفر از شالیکاران گیلان با سطح زیر کشت ۳۶ هزار هکتار شالیزارها و سه هزار و ٧٠٠ چایکار با سطح ٢ هزار و ۴۰۰ هکتار باغات چای خود را بیمه کردند.

معاون خدمات بیمه ای بانک کشاورزی استان گیلان بیان داشت: از شالیکاران و چایکاران درخواست می شود که این فرصت را از دست تداده و با توجه به شرایط آب و هوایی شالیزارها و باغات چای خود را در مقابل عوامل خطر شامل خشکسالی و باران های سیل آسا بیمه کنند.

وی با اشاره به خسارت به برخی از خزانه های برنج در استان کیلان بابت سرما اظهار داشت: همکاران ما در حال بررسی میزان خسارت هستند.

گیلان و مازندران سالانه ۱۳۵ هزار تن برگ سبز چای تولید می کنند که از این میزان ٩٠ درصد در مزارع چای گیلان حاصل می شود. از این میزان برگ سبز چای حدود ۳۰ هزار تن چای خشک استحصال می شد. 

علاوه بر این گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می‌آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده‌است.