انزلی – ایرنا – نخستین گردهمایی مسئله شناسی فرهنگی اجتماعی سواحل کشور که صبح امروز با مدیریت دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور و با حضور صاحب‌نظران و کارشناسان فرهنگی اجتماعی استان‌های ساحلی کشور در منطقه آزاد انزلی برگزار شده بود به کار خود پایان داد .

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت‌الاسلام حجر حسنی سعدی مدیر دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه کشور در این گردهمایی با تاکید بر ایجاد کارگروه تفریح و سرگرمی در شورای فرهنگ عمومی کشور گفت : فرهنگ مقدم تر از اقتصاد و سیاست بوده و مانند دو مقوله پیشین افول ناپذیر است. ما می توانیم رابطه شهرها را با این رویکرد برقرار کنیم و در کنار فرهنگ به مسائل اقتصادی و سیاسی بپردازیم.

وی اظهار داشت: در طول سال های اخیر رویکرد ما نسبت به تفریح و سرگرمی مردم منفعلانه بوده و این تنها در حوزه سواحل نیست. البته در سبک و رویکرد فرهنگی غرب در حوزه سرگرمی و تفریح نیز یک خلا فکری وجود دارد، لذا باید از تفریح برای ایجاد پایه‌های رشد و تعالی فکر و اندیشه بهره گرفت.  

وی پیشنهاد داد: دبیرخانه شورای فرهنگی کشور برای سرگرمی و تفریح مردم الگو مبتنی بر مدل‌های اعتقادی دین مبین اسلام بیابد.

در حوزه گردشگری سواحل نباید جزیره ای عمل کرد

امام جمعه شهرستان بندرانزلی بر ایجاد برنامه جامع، جذاب و خلاق در بخش گردشگری سواحل تاکید کرد و افزود: در حوزه گردشگری سواحل از جزیره ای عمل کردن پرهیز کرد و در همه شهرها باید به یک صورت عمل شود درغیر اینصورت نمی توان سواحل را به درستی مدیریت کرد.  

حجت‌الاسلام سید جواد شمس الدین با اشاره به آزاد سازی ۱۰ کیلومتر از ۴۸ کیلومتر سواحل انزلی که در اختیار دستگاههای دولتی بود، اظهار داشت: اگر بخواهیم رسالت انقلابی و دینی خود را در مناطق آزاد حاکم کنیم باید از پوسته تقلیدی از خارج کشور و کپی برداری در حوزه فرهنگی خارج شویم و بر داشته های خود تکیه کنیم.

وی تصریح کرد: در بحث اداره سواحل باید قرارگاه ویژه ای با حضور دستگاههای متولی تشکیل شود زیرا وقتی هر دستگاهی در این حوزه خوب عمل نکند خللی بزرگ در کارها و برنامه‌های سواحل اتفاق می‌افتد.

عدم مدیریت یکپارچه از عوامل ضعف فرهنگی نقاط ساحلی

رییس هیأت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این گردهمایی عدم مدیریت یکپارچه از عوامل ضعف فرهنگی نقاط ساحلی دانست و اظهار داشت: عدم مدیریت یکپارچه از مهمترین عوامل موجود در ضعف های فرهنگی در نقاط ساحلی شمال و جنوب کشور است.

علی اوسط اکبری مقدم تصریح کرد: در تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ منطقه آزاد انزلی میزبان یک میلیون و یکصدهزار گردشگر بود و این حاصل امکانات،خدمات و برنامه های فرهنگی، گردشگری و اجتماعی بود که از سوی سازمان منطقه آزاد انزلی ارائه شد.

وی با اشاره به ظرفیت سواحل و بنادر ایران گفت: یک چهارم سواحل کشور در شمال کشور واقع شده و گردشگری و کشاورزی دو حوزه مهم اقتصادی در سواحل شمالی کشور به شمار می رود .

باید دسترسی پذیری به پوشاک عفیفانه ارزان و مناسب آسان باشد

دبیر کارگروه زیست عفیفانه با بیان اینکه باید دسترسی پذیری به پوشاک عفیفانه ارزان و مناسب آسان باشد، اظهار داشت: قانون عفاف و حجاب حتی باید در حوزه وابستگان حکومت هم اجرایی شود و دسترسی پذیری به پوشاک عفیفانه ارزان و مناسب در جامعه مد نظر قرار گیرد.

حجت‌الاسلام مهدی بیانی با بیان اینکه اگر قرار است در سواحل کاری انجام شود باید در سطحی باشد که مورد قبول مردم باشد، افزود: اقدامات در این زمینه باید سلبی و در منظر عموم قابل دفاع باشد.

باید از کلی گویی در جلسات پرهیز شود

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری سیستان و بلوچستان در این مراسم خواستار برگزاری گردهمایی بعدی در ساحل چابهار شد و اظهار داشت: در هر کار اقتصادی باید اقدامات فرهنگی را در نظر گرفت و در جلسات با پرهیز از کلی جویی به جزئیات بیشتری بپردازیم و مصوباتی داشته باشیم که قابلیت اجرایی داشته باشند .

لیلا سایگانی عدم توجه به فرهنگ بومی، محلی، سنتی و قومی منطقه و عدم رعایت حجاب از طرف گردشگران را از دیگر نکات حائز اهمیت برشمرد و اضافه کرد : برای داشتن یک پیوست فرهنگی مطلوب و جامع نیاز باید به این نکات توجه کرد .

تدوین منشور سواحل براساس نیازمندی این حوزه  

مدیرکل ارشاد منطقه آزاد قشم نیز با تاکید بر تهیه منشور سواحل براساس نیازهای این حوزه گفت: باید برای سواحل متولی اجرایی تعیین کرد.

مهدی سلامتی هرمزی تاکید کرد: عدم آگاهی مردم از تاریخچه باورهای مردم در تشتت فرهنگی مردم ساحل نشین تاثیر گذار است، لذا هر پایگاه فرهنگی می تواند حلقه صیانت باشد.

در این گردهمایی که در بخش های مختلف تخصصی و پنل های حفظ حریم خانواده عفاف و حجاب و ابعاد اجتماعی و فرهنگی در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد مهمانان و کارشناسانی از استانهای ساحلی شمال و جنوب کشور حضور داشتند.