رشت – ایرنا – ۱۸ ماه می میلادی برابر با ۲۸ اردیبهشت ماه روز جهانی موزه و میراث فرهنگی است و استقبال نزدیک به ۲ میلیون گردشگر در ۴۵ روز از موزه ها و بناهای تاریخی گیلان نشان داد موزه بعنوان گنجینه های هویت می تواند جاذبه ای گیرا برای گردشگری باشند. 

به گزارش خبرنگار ایرنا، چند ماهیست که چرخ آسیاب ماسوله برای موزه می چرخد و نخستین موزه صنایع دستی با محوریت رشتی دوزی در بنای تاریخی عمارت کلاه فرهنگی رشت جاذبه ای نو برای گردشگران را رقم زد و چراغ گنجینه بیستون رشت به قوت تابلوهای دو هنرمند معاصر آوانگارد بهمن محصص و حبیب محمدی فروزان تر شد.

با شروع نوروز و تعطیلات جشن فطر گیلان مقصد گردشگری بیش از ۱۰ میلیون گردشگر شد که نزدیک به دومیلیون نفر از این تعداد از موزه ها و بناهای تاریخی بازدید کردند.

موزه در ذهن مردمان بومی

به مناسبت روز جهانی موزه، سه قطعه شی تاریخی شامل یک صندوقچه از جنس چوب جنگلی کهن که در گذشته به عنوان محل ذخیره مواد غذایی استفاده می‌شد و ۲ ستون قدیمی چوبی دارای تزئینات منبت‌کاری مربوط به مسجد قدیمی روستای چروده توسط خانواده کلانتری به موزه مردم‌شناسی اهدا شد. 

بهمن جلیلی یکی از مجموعه داران عشایری استان در جریان ایجاد موزه سوباتان (در ارتفاع ۲ هزار متری از سطح دریا ) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گفت: فراموش نمی کنم اشک های حاج نبی الله باقری بزرگ خاندان قوم تخت لویی سوباتان(جاذبه گردشگری و از مناطق ییلاقی در غرب گیلان) را آن گاه که در تایید ایجاد موزه سوباتان، عزیزترین ادوات این قوم از جمله نحره (کوزه سفالین کره گیری) ای کهن به یادگار از قوم و همسرش را به من سپرد.

وی ادامه داد: حاج نبی الله ۱۳ قلم از ۲۰۰ قلم شیء کهن موجود در موزه سوباتان را به من اهدا کرد و برای همیشه در فرهنگ مردم شناسی این سرزمین جاودان شد. 

نشان از نهادینه شدن فرهنگِ موزه بعنوان نگاه دارنده هویت و انتقال اصالت به نسل نو ملی و جهانی دارد.

تلفیق موزه و هنر جذابیتی نو در گردشگری 

نسرین قوامی رئیس موزه باستان‌شناسی رشت گفت: موزه رشت بعد از یک وقفه چندماهه به سبب تعمیرات و بازسازی اصولی راه اندازی مخازن استاندارد، ایجاد فضاهای مناسب برای نمایش آثار براساس سیاست گذاری های اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان و به منظور رضایت‌مندی گردشگران و مردم فرهنگ دوست گیلان با نزدیکی به ایام نوروز، فعالیت خود را از سر گرفت.

وی ادامه داد: با اتمام فاز نخست پروژه بازسازی، ۲۵ اثر ارزشمند از استاد سیدمحمد حبیب محمدی و سه اثر از شاگرد ایشان استاد بهمن محصص به نمایش درآمد که در سال ۱۳۷۶ با هماهنگی سازمان میراث فرهنگی وقت کشور به موزه رشت اهدا شد و توسط مرمتگران ممتاز بومی و کشور مرمت شد. این مسئله یک رویداد فرهنگی پر استقبال را برای استان رقم زد که تمدید این رویداد فرهنگی را به دنبال داشت.

رئیس موزه باستان‌شناسی رشت اضافه کرد: این مجموعه نقاشی در فهرست اموال فرهنگی تاریخی میراث کشور و اموال دارایی استان به ثبت رسید و انتظار می‌رود با جذب اعتبارات استانی و کشوری و حمایت دوستداران هنر مابقی آثار احیا و قاب بندی و معرفی گردد.

بناهای تاریخی گیلان در قامت موزه 

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان راه‌اندازی موزه‌های تخصصی در سطح شهرستان‌های مختلف استان گیلان را یکی از اولویت‌های اصلی این اداره‌کل به منظور انتقال فرهنگ و تمدن غنی مردمان گیلان به نسل‌های آینده و همچنین معرفی این ظرفیت‌ها به گردشگران داخلی و خارجی عنوان کرد.

ولی جهانی با اشاره به مزیت راه‌اندازی موزه‌های تخصصی در ایجاد مقاصد جدید سفر برای گردشگران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به بهره‌برداری از بناهای تاریخی در راستای گردشگر پذیری و درآمد و اشتغالزایی اشاره کرد و گفت: تغییر کاربری بناهای تاریخی استان به منظور جذب سرمایه گذار برای جذب گردشگر در دستور کار قرار گرفته است و در همین راستا مقرر شد۱۰ بنای تاریخی استان تبدیل به موزه شود.

وی اظهار داشت: ۲۲ موزه فعال در استان داریم که ۱۲ موزه در دوسال گذشته بهره برداری شده و ۱۰ موزه دیگر در دست مرمت است که ۴۰ میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات سفر رئیس جمهوری برای این اقدام در نظر گرفته شده که در صورت تخصیص اعتبار و تکمیل ،این طرح به قطع به جذابیت مقاصد گردشگری نو می افزاید. 

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان گفت: همراه با روز جهانی موزه ۱۵۷ برنامه اجرا خواهد شد که شامل برپایی جشنواره های بومی مانند جشنواره چای املش، گلابگیری گیلده شفت، افتتاحیه اقامتگاه بومگردی، مسابقات عکس از موزه ها و بناهای تاریخی و برپایی نمایشگاه های متعدد میراث فرهنگی است.

به گفته جهانی، نشست های تخصصی، کارگاه های آموزشی و تجلیل از فعالان میراث فرهنگی و بناهای تاریخی بمنظور نهادینه سازی موزه بعنوان جاذبه گردشگری و همچنین ترغیب مردم به حفاظت از میراث فرهنگی از دیگر برنامه‌های روز جهانی موزه خواهد بود. 

امروز بهترین موزه های دنیا ترکیبی از اطلاعات جذاب و آثار هنری را همزمان در معرض دید گردشگران قرار می دهد که می توان در این راستا به موزه های آرمیتاژ سن پترزبورگ، متروپلیشن آمریکا، موزه قاهره، گالری اوفیتزی فلورانس و لوور فرانسه اشاره کرد.

اما هنوز چه بسیارند کسانی که از دیدن موزه ها لذت چندانی نمی برند و اینان تاریخ را فراموشی معنا می کنند اما برای افرادی با تصورات تاریخی بهترین موزه های دنیا مانند گنجینه ای گرانقدر و غنی از تاریخ است و بی تردید موزه های گیلان قاب هایی مملو سخن از پیشینه این سرزمین و تجربه ای گرانقدر برای لذت بردن از سفر در اختیار هر گردشگر قرار می دهند.