رشت – ایرنا – گیلان طی هفته گذشته با رویدادهای مختلف ورزشی از جمله بازگشت ملوان به صدر جدول لیگ برتر و مسابقات بین المللی جام شاهد کشتی همراه بود اما انجام نخستین پرواز مستقیم رشت به نجف و بار دیگر پیدا شدن لاشه فوک خزری از جمله اخبار مهم هفته بودند.

به گزارش ایرنا، نخستین خبر هفته‌ای که  گذشته مربوط به مسابقات شطرنج رده های سنی دختران کشور در رشت است که این رقابتها از عصر شنبه با حضور بیش از یکصد شطرنجباز دختر زبده از استانهای مختلف کشور در رده‌های سنی زیر هشت سال، زیر ۱۰ سال و زیر ۱۴ سال آغاز شد.

شطرنج بازان شرکت کننده در این دوره از رقابت ها، در ۹ دور به روش سوییسی با هم به رقابت می‌پردازند که در نهایت نفرات برتر هر رده سنی، به اردوهای تیم ملی شطرنج دختران رده های سنی کشور راه خواهند یافت.

رقابت های شطرنج قهرمانی رده‌های سنی دختران به مدت یک هفته در سالن اختصاصی شطرنج مجموعه ورزشی یادگار امام(ره) شهرستان رشت ادامه یافت.

بار دیگر ساحل گیلان در غم لاشه فک خزری

فک های خزری در بهار و تابستان و پاییز بیشتر در آب های جنوبی و میانی دریای خزر از جمله ایران زندگی می کنند ولی برای زایمان به مناطق سرد در شمال دریای خزر عزیمت می کنند که لاشه یکی از این نوع فک سه‌شنبه در سواحل بندرکیاشهر واقع در شرق استان گیلان پیدا شد.

رئیس نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان در این خصوص گفت: در بررسی اولیه لاشه فک خزری پیدا شده در سواحل بندر کیاشهر هیچ نشانی از ضرب و جرح یا گیر کردن در تور صیادی مشاهده نشده است.

حسین علی نژاد  افزود: نخستین لاشه فک خزری یافت شده امسال، بدلیل سلامت ظاهری و تازگی لاشه برای بررسی علت مرگ و تشخیص بیماری زایی به سازمان حفاظت محیط زیست کشور ارسال شده است.

این در حالی است که به گفته وی، سال گذشته ۲۵ لاشه فک خزری در سواحل استان یافت شد که خفگی در تور صیادان و ضرب و جرح بالاترین دلیل مرگ و میر اعلام شده بود.

رئیس نظارت بر حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه از سال ۲۰۰۲ میلادی در حوزه تحقیق در زمینه فک خزری فعال است اظهار داشت: فک خزری تنها پستاندار دریاچه خزر است و  به شدت در خطر انقراض قرار دارد و متاسفانه بارها و بارها لاشه این پستاندار در سواحل خزر دیده شده است.

علی نژاد گفت: این پستاندار اواسط زمستان در روسیه زادآوری دارد و در فصل تابستان بدلیل اینکه آب های جنوب دریاچه عمیق تر و خنک تر است به این سمت شنا می کنند.

عواملی مانند گرفتار شدن در تورهای ماهیگیری، آلودگی های محیط زیست، برخورد با قایق ها و همچنین کشتار عمدی، شکار و ورود گونه مهاجم شانه دار خزری و نیز کاهش ذخایر کیلکا به عنوان منبع غذایی این جانور زیبا از عوامل تاثیرگذار در کاهش جمعیت فک های کاسپین یا خزری است.

برخورد قاطع دستگاه‌های مسئول با متخلفان و احتکارکنندگان

با توجه به سیاست دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی و اصلاح آن ، مسشکلاتی را در جامه شاهدیم که مهمترین آن کمبود بعضی از مایحتاج عمومی است که در ای نراستاف بیشتر احتکارکننگدان و سودجویان در ناین کمبودها نقش دارند و به همین دلسل مسئولان ارشد گیلان خاوستار برخرود قاع با این عوامل هستند.

 استاندار گیلان نیز، طرح مدیریت ارز ترجیحی را گامی بزرگ برای توزیع عادلانه ثروت ملی و جلوگیری از فساد دانست و تاکید کرد: دستگاههای مسئول با متخلفان و احتکار کنندگان برخورد قاطعانه داشته و مماشات نکنند و اگر فرد سودجویی به دنبال سوء استفاده از معیشت مردم باشد، دستگاهها نباید از تخلفش چشم پوشی کنند و با کسی در این رابطه تعارف نخواهیم داشت.

اسدالله عباسی با تاکید بر اینکه مردم از هدفمند کردن یارانه ها نگران نباشند، افزود: طرح دولت برای جراحی اقتصاد کشور است و قرار نیست که یارانه اقلام اساسی مردم حذف شود. سال های گذشته یارانه به یک سری افراد تعلق می‌گرفت که آنها فربه و مردم ضعیف تر شدند و اکنون دولت می خواهد این یارانه ها مستقیم به همه مردم برسد.

وی اظهار داشت: همانطور که رییس جمهور تاکید کرد یارانه ها حذف نمی شود بلکه به طور مستقیم برای مردم واریز خواهد شد اما نظارت های کافی باید در بازار انجام شود تا عده ای سودجو سوء استفاده نکنند.

‌عباسی اضافه کرد: ممکن است در اجرای این طرح افراد برخی کالاهایی که مشمول افزایش قیمت نیستند، را خودشان قیمت گذاری کنند و افزایش دهند و موجب نارضایتی مردم شوند. بنابراین باید نظارت های لازم بر بازار انجام و از سوء استفاده سودجویان جلوگیری شود.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ صنفی حق افزایش قیمت ندارد، گفت: در صورت تخلف دستگاههای نظارتی با متخلفان قاطعانه برخورد قانونی می کنند و واحد صنفی پلمپ خواهد شد.

بازگشت ملوان به صدرنشینی

تیم فوتبال ملوان انزلی در هفته بیست و نهم رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول کشور در ورزشگاه زنده یاد سیروس قایقران بندرانزلی و در حضور حدود سه هزار تماشاگر مقابل سایپا قرار گرفت که در نهایت توانست حریفش را با نتیجه ۲ بر صفر شکست دهد تا با این پیرزوی شیرین، دوباره به صدر جدول بازگردد و یک گام دیگر به لیگ برتر نزدیکتر شود.

تیم فوتبال ملوان بندرانزلی با این پیروزی و تا پایان هفته بیست و نهم رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور، با کسب ۶۱ امتیاز دوباره به تنهایی در صدر جدول قرار گرفت و با توجه به اینکه پنج هفته به پایان این رقابتها باقی مانده، ملوانان با توجه به شرایط جدول، در بهترین وضعت برای صعود به لیگ برتر قرار دارند.

اما تیم فوتبال شهرداری بندرآستارا دیگر نماینده گیلان در این مسابقات، در هفته بیست و نهم در یک بازی خارج از خانه رو در وری تیم ویستاتوربین تهران قرار گفت که در نهایت با نتیجه یک بر صفر مغلوب حریفش شد تا این نماینده گیلان با کسب ۳۶ امتیاز در رتبه دوازدهم جدول رده بندی قرار گیرد.

در رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های کشور جام آزادگان، ۱۸ تیم در یک گروه به صورت دوره ای و رفت و برگشت با هم رقابت می‌کنند که تیمهای ملوان و شهرداری بندرآستارا نمایندگان گیلان در این لیگ هستند که در نهایت تیم‌های اول و دوم این مسابقات به لیگ برتر صعود می کنند.

برقراری اولین پرواز رفت و برگشت رشت – نجف اشرف

نخستین پرواز مستقیم از مبدا رشت به عتبات عالیات با حضور استاندار گیلان انجام شد که این پرواز پس از وقفه ناشی از شیوع کرونا از روز ۲۲ اردیبهشت برقرار شد.

سیدمحسن میرحسینی مدیرکل فرودگاه گیلان نیز با بیان اینکه این پرواز روزهای پنجشنبه هر هفته از مقصد رشت به فرودگاه نجف اشرف برقرار شده است، گفت: این پرواز توسط شرکت هواپیمایی پویا انجام می‌شود.

وی ،افزایش پروازهای فرودگاه سردار جنگل رشت را یکی از اولویت های این فرودگاه اعلام کرد و گفت:باتوجه به استقبال مناسب  زائرین گیلانی برای اعزام به عتبات عالیات ،ورود گردشگر از کشور عراق با رویکرد توریسم سلامت از دیگر اهداف برقراری پرواز است

مدیرکل فرودگاه گیلان، از برقراری پروازهای آستراخان در آینده نزدیک از فرودگاه سردار جنگل رشت خبر داد و گفت:این پرواز مراودات تجاری را برای امور تجارت و بازرگانی تسهیل خواهد کرد.
پرواز رشت به نجف اشرف پس از سه سال وقفه بدلیل کرونا با حضور استاندار گیلان برقرار شد.

آغاز رقابتهای کشتی بین المللی جام شاهد در رشت

 پانزدهمین دوره رقابتهای کشتی فرنگی جام شاهد گرامیداشت شهید حسن عشوری از روز پنجشنبه در مجموعه ورزشی ۶ هزارنفره شهدای رشت و در رده سنی جوانان آغاز شد که در این دوره از رقابتها، ۲۰۰ کشتی گیر از ایران و کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان به مدت ۲ روز و در ۱۰ وزن با هم  به رقابت پرداختند.

از تعداد کشتی‌گیر، ۱۵۰ نفر از ایران هستند که ۳۰ کشتی‌گیر نیز از استان گیلان در این دوره از مسابقات حضور دارند ضمن اینکه ۵۰ کشتی گیر نیز از کشورهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در این دوره از مسابقات حضور یافتند که جمهوری آذربایجان با ۲ تیم و ارمنستان نیز با تیمی کامل در رقابتهای کشتی فرنگی جوانان جام شاهد در رشت شرکت کردند.

 در جریان این رقابتها و در وزن ۵۵ کیلوگرم ، هومرس آراکلیان از ارمنستان، در پایان رقابتهای وزن ۶۳ کیلوگرم ، علی اصغرسام از ایران ، در وزن ۷۲ کیلوگرم نیز، رضا ساکی از ایران ، در وزن ۸۲ کیلوگرم، آریا نامجو از ایران و همچنین در رقابتهای وزن ۹۷ کیلوگرم، شایان حبیب زارع از ایران به مقام قهرمانی و عنوان نخست دست یافتند.

محول شدن ساخت مستند ۹ شخصیت بارز گیلانی به فیلمسازان

سیدامیر مصباح معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان از ساخت و تولید مستند ۹ شخصیت بارز استان در شاخه های متعدد به ۹ فیلمساز منتخب خبر داد.

وی در جلسه معارفه فیلمسازان منتخب دومین جشنواره فیلم مستند میراث ناملموس گیلان افزود: در جریان برگزاری این جشنواره ۴۸ فیلمساز حضور یافتند که با معیارهای در نظر گرفته ۹ فیلمساز انتخاب و بناست تا زندگی مفاخر سرزمینشان را که در صدر آنان میرزا کوچک خان جنگلی قرار دارد را برای نسل نو ماندگار کنند.

وی اظهار داشت : ” م.موید” شاعر پیشکسوت ، حبیب پور سیفی پیشکسوت تئاتر ،پدر شهید اتقیاء، خدیجه رزداری بانوی نی نواز گیلانی، “تیمور گورگین” شاعر و ترانه‌سرا، محمد تقی پور احمد جکتاجی  محقق و پژوهشگر ، خانواده شهید ابوالحسن کریمی و خانواده شهید عشوری دیگر شخصیت های بارزی هستند که قرار است مستند آنان تولید شود.

معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: ابوذر باقر سلیمی ،علیرضا کارگر قوی بازو،مصطفی فرد،حجت جو دوست،مهدی کوه کن،مصطفی عاشوری ،محمد رضا میرفتوحی ،فرشته توکلی و علیرضا شانه چیان ۹ فیلمساز منتخب هستند که مستند های یادشده را تولید می کنند.

مصباح افزود: میراث ناملموس رویه، نمادها، دانش و مهارت، ابزار و اشیا، آثار هنری و مکان‌های مرتبط با آنها، جوامع و افراد است که متأسفانه به دلیل بی توجهی در سال‌های گذشته تعدادی از آنها نابود و یا در مسیر نابودی قرار دارند ؛لذا این اداره کل با همکاری موسسه چند منظوره اکسون در تلاش است تا داشته های های هویتی و آئینی سرزمینشان را از نگاه هنر ماندگار کنند.

نخستین جشنواره مستند میراث ناملموس دو سال گذشته به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و موسسه چند منظوره اکسون با تاکید بر حرف و مهارت ها برگزار شد.