رشت – ایرنا – استاندار گیلان گفت: تکمیل و بهره برداری از طرح‌های حوزه های برق، آب، فاضلاب و سدسازی در قالب پویش " هر هفته الف – ب – ایران" در گیلان و نقاط مختلف کشور حاکی از تلاش های نتیجه بخش آن هم درشرایط دشوار تحریم ها برای بهبود زندگی مردم است و درگیلان منجر به ارتقا شاخص های توسعه ای شده است.

ارسلان زارع روز سه شنبه در مراسم بهره برداری از طرح های صنعت آب و برق استان که با حضور ویدئوکنفرانسی وزیر نیرو در قالب پویش ” هر هفته الف – ب – ایران” افزود: باید با در نظر داشتن جغرافیای خاص گیلان این استان در برنامه های توسعه‌ای به عنوان قطب گردشگری و کشاورزی مورد توجه قرار گیرد و پروژه ها و طرح های توسعه ای بر این مبنا تعریف و اجرا شود.

وی اظهار کرد: از سویی با عنایت به تراکم جمعیتی ساکن در واحد سطح استان، از این خطه به عنوان یکی از استان‌های متراکم یاد می‌شود که بر این مبنا با توجه به جمعیت ساکن و نیز گردشگران لزوم تهیه و اجرای برنامه های جامع در تمامی زمینه های توسعه‌ای برای این استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی اظهار داشت: در سال‌های اخیر علاقه به ساخت و ساز در مناطق روستایی افزایش یافته و شاهد رشد جمعیتی قابل توجه در این مناطق هستیم،  چنانچه افزایش جمعیت با ایجاد زیرساخت‌های مناسب همراه نباشد منجر به توسعه پایدار نمی‌شود از اینرو باید برنامه ریزی صحیح و مناسبی به منظور توسعه پایدار صورت پذیرد.

زارع تصریح کرد: مدیریت منابع آب یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه بوده و نقشی مهم در این زمینه دارد بنابراین انجام مطالعات و تهیه طرح‌های جامع آبرسانی روستایی در نقاط مختلف استان حائز اهمیت است.

وی گفت: بهره برداری از طرح‌های برق رسانی، آب رسانی، فاضلاب و سدسازی در قالب پویش ” هر هفته الف – ب – ایران” در گیلان و نقاط مختلف کشور حاکی از تلاش های نتیجه بخش آن هم در شرایط دشوار تحریم ها برای ارتقاء و بهبود شاخص های زندگی است.

وی افزود: تداوم این پویش تا پایان دولت تدبیر و امید در اقصی نقاط کشور و انعکاس شایسته آن امید را برای آینده ای بهتر در دل مردم  زنده می‌کند.

زارع تصریح کرد : در این راستا در هفته دهم این پویش طی سال گذشته ۱۰ طرح برق، یک سد لاستیکی در راستای استفاده بهینه از روان‌آب ها و کمک به توسعه و بهبود کشاورزی منطقه و آبرسانی به ۱۵ روستا در مجموع با اعتباری بالغ بر ۱۶۶ میلیارد تومان افتتاح شد.

استاندار گیلان خاطر نشان کرد: هم اکنون نیز در هفته سی و سوم این پویش شاهد بهره برداری از طرح های آبرسانی به ۳۸ روستای استان گیلان با اعتباری بالغ بر ۲۶۵ میلیارد ریال و افتتاح سه پروژه احداث پست، کابل تغذیه و توسعه فیدر در آستارا با اعتبار ۷۴۲ میلیارد ریال هستیم.

وی اظهار داشت: با توجه به شاخص های رشد و توسعه در گیلان طی دولت تدبیر و امید؛ تعداد روستاهای تحت پوشش از ابتدای فعالیت دولت تا کنون ۹ درصد رشد داشته و از یک هزار و ۵۷۵ روستا به یک هزار و  ۷۱۳ روستا رسیده است.

وی تصریح کرد: همچنین بهسازی تأسیسات آب آشامیدنی ۵۶ درصد افزایش داشته و احداث خطوط انتقال آب نیز با رشد ۴۵ درصدی از دو هزار و ۸۵۶ کیلومتر به چهار هزار و ۱۵۲ کیلومتر رسیده است.

وی گفت:جمعیت قلمرو شهری با رشد ۱۴ و ۶۵ درصدی از یک میلیون و ۵۶۵ هزار نفر به یک میلیون و ۸۳۳ هزار نفر رسیده و حداکثر ظرفیت منابع تأمین آب نیز با ۳۰ درصد رشد در دولت تدبیر و امید همراه بوده است.

زارع گفت: همچنین شرکت برق منطقه ای گیلان با ۱۰ نیروگاه بیش از دو هزار و ۸۵۲ مگاوات تولید دارد و طول خطوط ۴۰۰ کیلوولت آن ۲۵۶ کیلومتر، یک هزار و ۹۹  کیلومتر خط ۲۳۰ و ۸۶ کیلومتر خط ۱۳۲ کیلوولت است.

استاندار گیلان گفت: طول خطوط هوایی و زمینی ۶۳ کیلوولت یک هزار و ۴۰۲ کیلومتر و تعداد پست‌های ۴۰۰ کیلوولت یک ایستگاه، پست های ۲۳۰ کیلوولت ۱۴ ایستگاه و پست‌های ۶۳ کیلوولت ۵۴ ایستگاه از دیگر تجهیزات شرکت برق منطقه ای گیلان است.

وی تصریح کرد : همچنین با ابتکار وزارت نیرو در خصوص ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و تشکیل شرکت‌های یکپارچه در استان‌ها، رخدادهای خوبی در استفاده از تاسیسات مشترک و ارائه خدمات به روستانشینان شاهد هستیم که امیدواریم با توجه به پتانسیل های استان و نزدیکی شهرها به روستاها، در آینده نزدیک ضمن تداوم روند شکل گرفته، شاهد توسعه آن باشیم.

امروز ۳۸ پروژه آبرسانی استان و سه پروژه برق  در شهرستان آستارا به بهره برداری رسید.