رشت – ایرنا-معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان از کاهش و قطع آب ورودی به کانال‌های آبیاری شبکه سفیدرود در پی بارش های اخیر از امروز شنبه خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان ؛محمدجواد خانی پور اظهار داشت: با توجه به بارش های مناسب طی هفته گذشته و در جهت جلوگیری از ورود خسارت به اراضی شالیزارها،مصرف بهینه آب کشاورزی و ذخیره سازی آب سد سفید رود برای مصارف ماههای آتی ، مقدار آب ورودی به کانال های آبیاری کشاورزی از امروزشنبه کاهش یافته و قطع می شود.

وی تصریح کرد : آب کانال فومنات و کانال راست سد سنگر (مناطق شرق گیلان) از امروز قطع و کانال چپ سد سنگر( مناطق مرکزی استان ) از فردا یکشنبه قطع می شود.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان اعلام داشت : براساس پایش میدانی آب مزارع و نیاز های آبی،  برنامه آبگذاری کانال‌های آبیاری مجددا برقرار خواهد شد. 
خانی پور با تاکید به کشاورزان گیلانی مبنی بر رعایت تقویم زراعی و اتمام نشاء برنج یادآور شد: در صورت ضرورت، تغییرات برنامه های آبیاری متناسب با شرایط آب وهوایی و نیازهای احتمالی به عموم کشاورزان اطلاع رسانی می شود.

به گزارش ایرنا،سد سفیدرود بزرگ‌ترین سد مخزنی گیلان هم در حال حاضر آب کشاورزی مورد نیاز ۱۷۲ هزار هکتار از مجموع ۲۳۸ هزار هکتار شالیزارهای استان را تامین می‌کند.

این سد بر روی رودخانه سفیدرود و در پایین دست محل تلاقی ۲ رودخانه قزل اوزن و شاهرود در ۷۵ کیلومتری جنوب شهر رشت و در مجاورت شهر منجیل احداث شده است.

گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و با کیفیت برنج در کشور به شمار می آید که با ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری، رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولید برنج را به خود اختصاص داده است.