لاهیجان – ایرنا – مسئولان بهداشت و درمان لاهیجان ، آستانه اشرفیه و رضوانشهر از غربالگری افزون بر ۶۰ درصد جمعیت این شهرستانهای شرقی و غربی گیلان در طرح بیماریابی فعال، قرنطینه و آموزش همگانی، برای مهار کرونا ( طرح شهید سلیمانی ) خبر دادند.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان لاهیجان گفت: از آغاز اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون بیش از ۶۰ درصد از جمعیت شهری و روستایی این شهرستان غربالگری شدند.

دکتر محمدتقی نجف زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ۳۳ هزار و ۶۱۶ خانوار در لاهیجان غربالگری شدند، اظهار داشت: این تعداد از خانوار معادل ۹۶ هزار و ۱۴۱ نفر از جمعیت شهرستان می باشد.

وی افزود: در جریان این طرح بر روی ۴۲۸ مورد از افراد دارای علایم، تست کووید ۱۹ صورت گرفت که ۹۹ مورد از آنها مثبت اعلام شده و در قرنطینه خانگی هستند.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان لاهیجان تشریح کرد: طرح شهید سلیمانی همچنان ادامه خواهد یافت و تیم‌های عملیاتی با مراجعه خانه به خانه نسبت به آموزش، پیشگیری ، شناسایی و درمان مردم اقدام خواهند کرد.

دکتر نجف زاده با قدردانی از همکاری و تعامل مردم لاهیجان در مناطق مختلف روستایی و شهری، گفت: روند اجرای این طرح در شهرستان لاهیجان بسیار مناسب ارزیابی شده و از میانگین کشوری نیز بالاتر است.

وی خواستار استمرار همکاری شهروندان لاهیجانی با اعضای تیم‌های عملیاتی طرح سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی شد.

شهرستان لاهیجان با ۱۶۷ نفر جمعیت در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان قرار دارد.

غربالگری ۶۰ درصد خانوارهای آستانه ای 

فرماندار آستانه اشرفیه گفت: از آغاز اجرای طرح مراقبت خانه به خانه ( طرح سردار شهید قاسم سلیمانی ) ۶۰ درصد از خانوارهای مناطق شهری و روستایی در  این شهرستان غربالگری شدند.

حمید رضایی در جلسه ستاد مقابله و قرارگاه عملیاتی بیماری کرونا  در محل فرمانداری آستانه اشرفیه ، با اشاره به اینکه در اجرای این طرح ۳۲ هزار خانوار شهرستان ( ۲۲ هزار و ۳۶۴ خانوار غربالگری شدند)  تحت پوشش قرار خواهند گرفت افزود: تاکنون در راستای اجرای این طرح ۱۵۰ مورد مشکوک شناسایی و از آنان نمونه گیری شد که در نهایت تعداد ۱۶ نفر از این افراد قرنطینه خانگی شدند.

وی با تاکید بر اهمیت مشارکت مردم در اجرای طرح سردار شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت: در این طرح تاکنون بیش از ۳۵ هزار ماسک رایگان در بین مردم منطقه توزیع شده ، ضمن آنکه  با شناسایی خانوارهای نیازمند بسته های معیشتی و حمایتی از سوی گروه های جهادی در بین آنان توزیع شد.

رضایی در ادامه با قدردانی از تلاش ها و زحمات کلیه عوامل ستاد مقابله با کرونا و کادر درمان و با اشاره به اجرای طرح محدودیت های کرونایی یادآور شد: این شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارد و اعمال محدودیت های کرونایی در این منطقه همچنان با جدیت و نظارت شدیدتر دنبال خواهد شد.

به گفته وی از آغاز طرح محدودیت های ترافیکی در این شهرستان ( حدود یک ماه ) تعداد ۹۷۹ خودرو که این محدودیت ها را نادیده گرفته اند توسط پلیس راهور منطقه اعمال قانون شدند.

وی اجرای طرح سردار شهید قاسم سلیمانی و همچنین محدودیت های کرونایی را در قطع زنجیره انتقال و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا ، موثر دانست و اظهار داشت: از عموم مردم انتظار می رود کلیه پروتکل های بهداشتی ستاد مقابله با کرونا چون استفاده از ماسک ، مواد ضد عفونی کننده، فاصله گذاری اجتماعی  را رعایت و از حضور در اجتماعات جدا خودداری  کنند.

رضایی از دستگاه های نظارتی نیز خواست تا روند فعالیت های نظارتی خود را در خصوص اجرای طرح محدودیت های کرونایی تشدید کنند.

شهرستان آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان با داشتن دو بخش مرکزی و بندرکیاشهر دارای ۱۰۵ روستا و حدود ۱۰۸ هزار نفر جمعیت است.

 غربالگری افزون بر ۷۱ درصد جمعیت رضوانشهر

  جانشین سپاه ناحیه رضوانشهر هم در این نشست گفت: در راستای اجرای طرح شهید سلیمانی تا کنون ۱۵ هزار و ۷۰۵ خانوار غربالگری شده اند.

 سرهنگ اسحاق غریبی افزود: طرح شهید سلیمانی با موفقیت در سطح مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر در حال اجراست و تاکنون ۱۰۹ روستا و به عبارتی ۷۱ درصد از اهداف مورد نظر اجرا شده است.

همچنین رئیس شبکه بهداشت و درمان رضوانشهر نیز در این نشست گفت:  طبق آمار های موجود، هم اکنون تعداد ۱۴ نفر از اهالی مناطق مختلف رضوانشهر و پره سر که مبتلا به بیماری کرونا هستند در سطح بیمارستان های مختلف استان گیلان و ۶ نفر هم در بیمارستان شهدای رضوانشهر بستری و تحت مداوا می باشند.

 دکتر فردین حق پرست گفت: بیان کرد: طی آذرماه سالجاری تعداد ۲۵۰ مورد تست PCR در سطح این شهرستان انجام دادیم که ۳۰ درصد آن مثبت بودند و ۱۲ نفر فوتی داشتیم که ۸ مورد آن مربوط به روستاهای این شهرستان است.

 شهرستان رضوانشهر با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت و ۱۲۰ روستا در ۷۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع شده است.