ایسنا/گیلان استاندار گیلان گفت: بهره برداری از طرح‌های برق‌رسانی، آب‌رسانی، فاضلاب و سدسازی؛ نشانگر رشد چشمگیر شاخص‌های توسعه در گیلان است.

ارسلان زارع امروز در مراسم سی و سومین هفته از پویش هر هفته الف ب ایران؛ «ساخت و سازها» و «ساز و کارها» که از طریق ارتباط تصویری با وزیر نیرو برگزار شد، گفت: با در نظر داشتن جغرافیای خاص گیلان، باید این استان در برنامه‌های توسعه‌ای به عنوان قطب گردشگری و کشاورزی مورد توجه قرار گیرد.

وی به تراکم جمعیتی ساکن در واحد سطح استان اشاره کرد و افزود: گیلان به عنوان یکی از استان‌های متراکم یاد می‌شود که بر این مبنا با توجه به جمعیت ساکن و نیز گردشگران، لزوم تهیه و اجرای برنامه های جامع در تمامی زمینه های توسعه‌ای برای این استان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

زارع ادامه داد: در سال‌های اخیر علاقه به ساخت و ساز در مناطق روستایی افزایش یافته و رشد جمعیتی قابل توجهی در این مناطق مشاهده می‌شود. چنانچه افزایش جمعیت با ایجاد زیرساخت‌های مناسب همراه نباشد منجر به توسعه پایدار نمی‌شود بر همین اساس ضروری‌است برنامه ریزی صحیح و مناسبی به منظور توسعه پایدار صورت پذیرد.

مدیریت منابع آب یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه

وی اضافه کرد: مدیریت منابع آب یکی از مهم‌ترین ارکان توسعه بوده و نقشی با اهمیت دارد بنابراین انجام مطالعات و تهیه طرح‌های جامع آبرسانی روستایی در نقاط مختلف استان گیلان، حائز اهمیت است.

استاندار گیلان گفت: بهره‌برداری از طرح‌های برق رسانی، آب رسانی، فاضلاب و سدسازی در قالب پویش ” هر هفته الف ب ایران” در گیلان و نقاط مختلف کشور حاکی از تلاش های نتیجه بخش آن هم در شرایط دشوار تحریم ها برای ارتقاء شاخص های بهبود زندگی است.

وی خاطرنشان کرد: تداوم این پویش تا پایان دولت تدبیر و امید در اقصی نقاط کشور و انعکاس شایسته آن، امید را برای آینده ای بهتر در دل مردم زنده می‌کند.

زارع گفت: در هفته دهم این پویش طی سال گذشته ۱۰ طرح برق، یک سد لاستیکی در راستای استفاده بهینه از روان‌آب‌ها و کمک به توسعه و بهبود کشاورزی منطقه و آبرسانی به ۱۵ روستا در مجموع با اعتباری بالغ بر ۱۶۶ میلیارد تومان افتتاح شد.

وی افزود: هم اکنون نیز در هفته سی و سوم پویش «الف ب ایران» شاهد بهره برداری از طرح آبرسانی به ۳۸ روستای استان گیلان با اعتباری بالغ بر ۲۶۵ میلیارد ریال و همچنین افتتاح سه پروژه احداث پست، کابل تغذیه و توسعه فیدر در آستارا با اعتبار ۷۴۲ میلیارد ریال هستیم.

رشد ۹ درصدی شاخص رشد روستاهای تحت پوشش استان

زارع تصریح کرد: با توجه به شاخص های رشد و توسعه در استان گیلان در دولت تدبیر و امید؛ تعداد روستاهای تحت پوشش از ابتدای آغاز به کار دولت تاکنون ۹ درصد رشد داشته و از یک هزار و ۵۷۵ روستا به ۱۷۱۳ روستا رسیده است همچنین بهسازی تأسیسات آب آشامیدنی ۵۶ درصد رشد داشته و احداث خطوط انتقال آب نیز با رشد ۴۵ درصدی از ۲۸۵۶  کیلومتر، به چهار هزار و ۱۵۲ کیلومتر رسیده است.

وی ادامه داد: یادآور می‌شوم جمعیت قلمرو شهری با رشد ۱۴ و ۶۵ درصدی از یک میلیون و ۵۶۵ هزار نفر به یک میلیون و ۸۳۳ هزار نفر رسیده و حداکثر ظرفیت منابع تأمین آب نیز با ۳۰ درصد رشد در دولت تدبیر و امید همراه بوده است.

استاندار تصریح کرد: همچنین شرکت برق منطقه ای گیلان با ۱۰ نیروگاه بیش از دو هزار و ۸۵۲ مگاوات تولید دارد و طول خطوط ۴۰۰ کیلوولت آن ۲۵۶ کیلومتر، یک هزار و ۹۹  کیلومتر خط ۲۳۰ و ۸۶ کیلومتر خط ۱۳۲ کیلوولت دارد.

وی خاطرنشان کرد: طول خطوط هوایی و زمینی ۶۳ کیلوولت، ۱۴۰۲ کیلومتر و تعداد پست‌های ۴۰۰ کیلوولت یک ایستگاه، پست های ۲۳۰ کیلوولت ۱۴ ایستگاه و پست‌های ۶۳ کیلوولت ۵۴ ایستگاه است.

وی گفت: همچنین با ابتکار وزارت نیرو در خصوص ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و تشکیل شرکت‌های یکپارچه در استان‌ها، رخدادهای خوبی در استفاده از تاسیسات مشترک و ارائه خدمات به روستانشینان شاهد هستیم که امیدواریم با توجه به پتانسیل های استان و نزدیکی شهرها به روستاها، در آینده نزدیک ضمن تداوم روند شکل گرفته، شاهد توسعه آن باشیم.

انتهای پیام