ایسنا/گیلان رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گیلان، امید به آینده را از مهمترین آثار اجتماعی مهدویت و انتظار دانست و تصریح کرد: منتظر واقعی در دوران غیبت از سستی و تنبلی و سنگینی در می آید و نسبت به امام زمان بصیرت پیدا می کند.

حجت الاسلام والمسلمین ولی عادلی در گفت وگو با ایسنا، موضوع غیبت امام زمان(عج) را یک امر حساب شده براساس حکمت الهی دانست؛ نه یک امر اتفاقی و اظهار کرد: خداوند متعال عالم و واقف به فلسفه و حکمت غیبت است.

وی با بیان اینکه ضرورت و فلسفه وجود حجت الهی بر روی زمین در آیات و روایات ذکر و اثبات شده است، افزود: گاهی حجت خداوند مانند ۱۱ امام معصوم(ع) ظاهر و آشکار در بین مردم زندگی می کند و گاهی به خاطر مساعد نبودن شرایط از دیده ها پنهان می شود و لذا اکنون عصر غیبت را می گذرانیم.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گیلان، شبهه مطرح شده از سوی معاندان درباره عمر طولانی امام زمان(عج) را بهانه جویی دانست و تصریح کرد: افرادی که به عمر بیش از هزار ساله امام زمان شبهه وارد می کنند در واقع با اصل حجت الهی و غیبت امام معصوم مشکل دارند، زیرا در طول تاریخ نمونه هایی همچون حضرت نوح(ع) داریم که عمر بیش از ۹۰۰ ساله برای ایشان ذکر و از لحاظ علمی نیز ثابت شده است.

حجت الاسلام عادلی ادامه داد: خداوند متعال همچنان که به پیامبرش بیش از ۹۰۰ سال عمر داده می تواند به حجت شایسته خود نیز عمر هزاران ساله عنایت کند، به گونه ای که حتی آثار پیری نیز در آن حضرت مشاهده نشود.

وی در پاسخ به چرایی غیبت امام زمان(عج)، خاطرنشان کرد: از چرایی غیبت در کلام پیامبر اسلام(ص) و سایر ائمه معصومین(ع) به عنوان امتحان الهی و مبارزه مردم با طاغوت و بیعت نکردن با دشمنان دین یاد شده است، اما فلسفه اصلی غیبت امام زمان را جز خداوند کسی نمی داند.

این کارشناس دینی، از جمله عوامل فراهم نبودن زمینه ظهور را ظلم مردم به خود و همنوعان با گناهانی همچون حرام خواری و بی تقوایی دانست و یادآور شد: گناه موجب محروم شدن از نعمت الهی می شود و حضور امام یکی از این نعمت هاست که از بشر سلب شده است.

وی حضور در محضر امام معصوم را عبادت دانست و بیان کرد: همانگونه که زیارت حرم ائمه فضیلت دارند، زیارت امام نیز دارای ارزش و فضیلت است، اما عملکرد بشر موجب شده دنیا از درک امام عاجز باشد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گیلان، با بیان اینکه مردم باید زمینه درک امام زمان را فراهم کنند، گفت: در روایات انتظار فرج افضل اعمال بوده و ثواب جهاد در راه خدا و شهادت در رکاب پیامبر را دارد.

حجت الاسلام عادلی، امید به آینده را از مهمترین آثار اجتماعی مهدویت و انتظار دانست و تصریح کرد: منتظر واقعی در دوران غیبت از سستی و تنبلی و سنگینی در می آید و زمینه سازی برای ظهور و رفع مشکلات را وظیفه خود می داند و نسبت به امام زمان بصیرت پیدا می کند.

وی نهضت انقلاب اسلامی را نتیجه انتظار دانست و اضافه کرد: ملت ایران به آینده امیدوار است و همین ناامید نشدن یک انرژی و روحیه مضاعف در بین ملت های مسلمان و شیعه ایجاد می کند.

این کارشناس دینی، با بیان اینکه مردم در دوران حضور همه امور را به ائمه معصومین(ع) سپرده بودند و مبارزه با طاغوت را وظیفه امام می دانستند و برای خودشان وظیفه ای متصور نبودند، یادآور شد: در دوران غیبت مردم به این آگاهی و بصیرت رسیده اند که باید در مقابل طاغوت بایستند و در عرصه های علمی و اقتصادی و سیاسی و… قوی شوند تا مقدمات ظهور فراهم شود.

وی با اشاره به تلاش هالیوود برای به تصویر کشیدن چهره مورد نظر از موعود آخرالزمان، خاطرنشان کرد: بسیاری از فیلم ها و انیمیشن های ساخته شده در غرب با فرهنگ مهدویت و انتظار و موعود موجود و حقیقی همخوانی ندارد.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گیلان، پیامبران الهی و کتب آسمانی را در ادامه و مکمل یکدیگر دانست و اضافه کرد: اسلام کامل ترین و جامع ترین دین بوده و مسلمانان افتخار می کنند که به تمامی پیامبران و کتب الهی ایمان دارند لذا اگر هالیوود در حوزه ساخت فیلم های آخرالزمانی از کتب الهی الهام بگیرد خوب است، اما به غیر از قرآن کریم، شاهد تحریف کتب آسمانی هستیم.

حجت الاسلام عادلی، از هنرمندان خواست در کنار کارشناسان مذهبی و علمای مسلمان فیلم های جذاب از زندگی پیامبران و ائمه اطهار بسازند و گفت: هنرمندان می توانند با تولید محتوای غنی و فاخر در مقابل هجمه های دشمن به مسئله موعود نقش آفرینی کنند.

انتهای پیام