ایسنا/گیلان سرپرست میراث فرهنگی گیلان از تدوین تقویم اجرای برنامه‌های فرهنگی و آئینی در سال ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: در این طرح اجرای ۳۰ برنامه متنوع در سطح شهرستان‌های مختلف استان گیلان پیش‌بینی شده است.

ولی جهانی در گفت وگو با خبرنگاران، از تدوین تقویم اجرایی رویدادهایدفرهنگی گیلان خبر داد و اظهار کرد: به منظور لزوم معرفی هدفمند داشته‌های فرهنگی مردم نواحی مختلف استان گیلان طرح تدوین تقویم اجرای رویدادهای فرهنگی و آیینی استان گیلان در سال ۱۴۰۱ در دستور کار قرار گرفت.

وی اضافه کرد: در این طرح اجرای ۳۰ برنامه متنوع در سطح شهرستان‌های مختلف استان گیلان پیش‌بینی شده است که امیدواریم با اجرای ماهانه دو برنامه در استان شاهد معرفی شایسته ظرفیت‌های فرهنگی و تاریخی این استان در سطح کشور باشیم.

سرپرست اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان تصریح کرد: اجرای جشنواره پنیر سیاه‌مزگی، گلاب‌گیری، کشتی گیله‌مردی، فراوری نی‌شکر صومعه‌سرا، اربه‌دوشاب رضوانشهر و بهار نارنج لنگرود در سطح شهرستان‌های مختلفی پیش‌بینی شده است.

جهانی همچنین از برپایی سفره هفت‌سین برای استقبال از نوروز ۱۴۰۱ در گیلان خبر داد و گفت: بر اساس برنامه‌های ستاد اجرایی خدمات سفر استان گیلان، برپایی ۱۲۰ سفره هفت‌سین به شکل نمادین در سطح شهرستان‌های استان گیلان در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه سفره‌های هفت‌سین در مراکز پرتردد، میادین و ترمینال‌ها جانمایی و نصب خواهند شد، عنوان کرد: برپایی ۲۷ نوروزگاه در استان گیلان پیش‌بینی شده که هنرمندان گیلانی در این مراکز، فرهنگ، آداب و رسوم و تمدن غنی مردم گیلان را در قالب آثار هنری به نمایش خواهند گذاشت.

سرپرست میراث فرهنگی گیلان با اشاره به اجرای برنامه‌های متنوع در ایام نوروز ۱۴۰۱ تصریح کرد: در تعطیلات نوروزی ۱۴۰۱ و با توجه به پیش‌بینی‌ها از استقبال گسترده مردم برای سفر به استان گیلان، اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان به دنبال تحقق دو هدف اصلی معرفی جاذبه‌های کمتر شناخته شده و همچنین کمک به کسب و کارهای آسیب دیده در دوران کرونا خواهد بود.

انتهای پیام