ایسنا/گیلان "استاد هوشنگ نوروزی"، از اساتید خوشنویسی کشور و مؤسس و مدیر باغ زینتی "بهشت کاکتوس ها" بندر مرزی آستارا دار فانی را وداع گفت.

شاپور تشرینی، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مرزی بندر آستارا، در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: متأسفانه “استاد هوشنگ نوروزی” از اساتید بنام خوشنویسی آستارا و مؤسس و مدیر باغ زینتی “بهشت کاکتوس ها” که یکی از جاذبه های گردشگری این شهرستان توریستی بود، دار فانی را وداع گفت.

وی با بیان اینکه “نوروزی” متولد ۱۳۱۹ آستارا و دارای مدرک کارشناسی باغبانی از دانشگاه برلین آلمان بود، ادامه داد: “بهشت کاکتوس ها” در سال ۱۳۵۶ در بندر مرزی آستارا با ابتکار این شخصیت برجسته علمی و هنری تأسیس و شامل حدود ۲۲۰۰ نوع کاکتوس از اقصی نقاط جهان به این بهشت زیبا منتقل شد.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا، با اشاره به اینکه این مجموعه که مساحت کلی آن ۱۴۰۰ مترمربع است و به عنوان بزرگ ترین گلخانه کاکتوس خاورمیانه شناخته می شود، یادگار تلاش های شبانه روزی پژوهشی مهندس نوروزی است، خاطرنشان کرد: کاکتوس هایی از کشور های برزیل، پرو، مکزیک، بولیوی، آمریکای جنوبی در آن نگهداری می شود.

تشرینی، با تأکید بر اینکه سالانه هزاران گردشگر ایرانی و خارجی برای بازدید از این نمایشگاه دائمی به این شهر سفر می کنند، افزود: مجموعه فوق به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مورد توجه گردشگران است.

وی در خصوص فعالیت های خوشنویسی استاد نوروزی، گفت: علاقه وی به هنر خوشنویسی و اخذ درجه ممتاز این رشته سبب شده تا در جوار کاکتوس ها، نمایشگاه دایمی چلیپا، کتابت، سیاه مشق و سایر آثار خوشنویسی نستعلیق و شکسته نستعلیق را شاهد باشیم.

به گزارش ایسنا، پیکر بی جان استاد “نورزی” لحظاتی پیش در آرامستان آستارا به خاک سپرده شد و مراسم یادبودی عصر روز چهارشنبه (۲۵ اسفند ۱۴۰۰) در آرامستان این شهر نیز برگزار می گردد.

انتهای پیام