ایسنا/گیلان مدیرکل منابع طبیعی گیلان، اجرای کامل طرح کاداستر را در تعیین تکلیف اراضی جنگلی و تسهیل در تفکیک مستثنیات، بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: با اجرای کاداستر، هر گونه دخل و تصرف در اراضی ملی و عرصه‌های طبیعی استان به راحتی قابل پیگیری است.

میرحامد اختری در گفت وگو با ایسنا، وسعت جنگل های شمال را حدود دو میلیون هکتار دانست و اظهار کرد: این جنگل های با ارزش که تنها باقی مانده دوران سوم زمین شناسی است، فسیل زنده محسوب می شود و لذا در دنیا نظیر آن وجود ندارد.

وی ۵۶۵ هزار هکتار از جنگل های شمال را واقع در گیلان دانست و افزود: با همکاری مردم و ارتقای اقدامات حفاظتی و نگهداری و پرورشی، طی چند دهه اخیر کاهش معناداری در سطح جنگل های شمال نداشتیم؛ البته تخریب و تصرف و قاچاق غیر قابل انکار است، اما تاثیر محسوس بر ۵۶۵ هزار هکتار از جنگل های گیلان نداشته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان با اشاره به تلاش‌ها و پیگیری‌های یک سال و نیم گذشته برای تسریع در روند اجرای طرح کاداستر در پهنه یک میلیون و ۴۵۷ هزار کیلومتری گیلان، ادامه داد: از این رقم یک میلیون و ۱۷ هزار هکتار اراضی ملی است، اما برای تمییز قانونی و مستند اراضی حوزه منابع طبیعی با اراضی مردم نیاز بود تا طرح کاداستر در سراسر استان به اجرا درآید.

اختری، پیشرفت اجرای طرح کاداستر را در گیلان بیش از ۶۰ درصد اعلام کرد و گفت: در حال حاضر نقشه برداری مساحت کل گیلان که دقیقا یک میلیون و ۴۵۷ هزار کیلومترمربع است به اتمام رسیده و از این رقم ۳۳۲ هزار هکتار در اداره کل ثبت اسناد و املاک استان در حال تفکیک و تمییز است؛ این فرایند حداکثر تا پایان شهریور ۱۴۰۱ به اتمام می‌رسد و نقشه‌های نهایی به منابع طبیعی تحویل داده می‌شود.

وی اجرای کامل طرح کاداستر را در تعیین تکلیف اراضی جنگلی و تسهیل در تفکیک مستثنیات، بسیار موثر دانست و خاطرنشان کرد: با اجرای کاداستر، هر گونه دخل و تصرف در اراضی ملی و عرصه‌های طبیعی استان به راحتی قابل پیگیری است.

انتهای پیام