سازمان هواشناسی کشور با صدور هشداری از فعالیت سامانه بارشی، بارش برف و کولاک همراه با نفوذ هوای به‌نسبت سرد از روز چهارشنبه (۳ دی) تا روز شنبه (۶ دی) به کشور خبر داده است.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است که بارش برف، کولاک، مه آلودگی و کاهش دید طی روز چهارشنبه (۳ دی) در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، چهارمحال و بختیاری و ارتفاعات استان‌های کرمانشاه، لرستان، قزوین، البرز و تهران دور از انتظار نیست.

این شرایط جوی طی روز پنجشنبه (۴ دی) در استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی تهران، البرز، همدان و ارتفاعات استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، مرکزی، لرستان، کرمانشاه، قم، قزوین، گیلان، مازندران و شمال فارس ادامه دارد.

بر اساس این هشدار طی روز جمعه (۵ دی) بارش برف، کولاک، مه آلودگی و کاهش دید در استان‌های زنجان، اردبیل، خراسان رضوی، خراسان شمالی، البرز، شمال تهران، ارتفاعات استان‌های خراسان جنوبی، چهارمحال و بختیاری، قزوین، سمنان، گیلان، مازندران و گلستان و طی روز شنبه (۶ دی) در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی و ارتفاعات گلستان پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که احتمال اختلال در سفرهای برون شهری و درون شهری، کولاک برف، مه و کاهش دید، قطع راه‌های ارتباطی روستایی به‌ویژه در مناطق کوهستانی، لغزندگی و یخ‌زدگی جاده‌ها، تاخیر یا لغو پروازها و خسارت به محصولات و تاسیسات کشاورزی وجود دارد. از این رو سفرهای غیر ضروری لغو و تجهیزات برف‌روبی درون شهری و برون شهری نیز آماده شود.

تجهیز خودروها به امکانات ایمنی و گرمایشی، اجتناب از فعالیت‌های کوهنوردی، مدیریت در مصرف سوخت و انرژی با توجه به کاهش دما، کسب آمادگی لازم جهت انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از شکستن درختان و آسیب رسیدن به تاسیسات کشاورزی ازجمله دیگر توصیه‌های سازمان هواشناسی است. 

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشداری زرد رنگ نیز از افزایش ارتفاع امواج و متلاطم شدن دریای خزر خبر داده است.

بر اساس این هشدار از روز چهارشنبه (۳ دی) تا پنجشنبه (۴ دی) ارتفاع موج در دریای خزر بین یک تا دو متر افزایش می‌یابد. به همین دلیل احتمال غرق شدن قایق‌های کوچک، آسیب دیدن شناورهای سبک، پاره شدن تورهای صیادی و اختلال در فعالیت‌های دریایی در ساحل و فعالیت‌های فراساحل وجود دارد.

محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و تفریحی و فعالیت شیلاتی، اتخاذ تمهیدات لازم توسط کلیه فعالان در پشتیبانی صنایع دریایی به‌ویژه فراساحل و ممنوعیت تفریحات آبی از توصیه‌های سازمان هواشناسی است.

به گزارش ایسنا، هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

انتهای پیام