رشت – ایرنا- استاندار گیلان با اشاره به تلاش دشمنان برای ضربه زدن به فرهنگ اصیل ایران اسلامی ، تریبون نماز جمعه را جبهه فرهنگی برای اشاعه فرهنگ انقلابی و اسلامی دانست که تهاجم دشمنان را خنثی می کند.

به گزارش روابط عمومی استانداری گیلان؛ اسدالله عباسی ظهر امروز (چهارشنبه) در همایش استانی ائمه جمعه گیلان  در مجتمع شهید مطهری چابکسر، تریبون نماز جمعه را جبهه فرهنگی برای اشاعه فرهنگ انقلابی و اسلامی دانست و با تأکید بر لزوم تقویت امیدآفرینی در جامعه ، برنامه عملیاتی مدیریت استان را اجرای سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب و راهبردهای دولت مردمی سیزدهم بیان کرد.

وی با اشاره به جایگاه نماز جمعه در بُعد عبادی و سیاسی اظهار داشت: وحدت، یکپارچگی و دمیدن روحیه امید در جامعه، نیاز امروز کشور است که می تواند در نماز جمعه پدیدار شود.

عباسی تنویر افکار عمومی درخصوص موضوعات مهم سیاسی ، اجتماعی و نیز فرهنگی را از دیگر ظرفیت های نماز جمعه خواند و ادامه داد: تریبون نمازجمعه مهمترین فرصت برای تبیین منویات رهبر معظم انقلاب و نیز آشکارسازی توطئه های دشمنان است.

روحیه امید و انگیزه در جامعه تقویت شود

استاندار گیلان به سیاست های دولت سیزدهم به‌عنوان دولتی برخاسته از اراده مردم اشاره کرد و افزود: مردم از دولت انتظار تغییر و تحول با رویکرد مدیریت جهادی و انقلابی دارند از این‌رو باید کوشید تا به انتظارات به‌حق مردم، جامه عمل پوشانده و روحیه امید و انگیزه در جامعه تقویت شود.

وی با تاکید بر تقویت روحیه مطالبه‌گری، انگیزه جهادی را الزامی برای مدیران دانست که باید در عملکردشان جلوه گر باشد و گفت: روحیه انتقادپذیری و پذیرش نقد منصفانه، از خصوصیات یک مدیر جهادی‌ست و همه مدیران باید انتقادپذیری را تمرین کنند.

 عباسی ماحصل سفر رئیس جمهوری به گیلان را یادآور شد و گفت: با بررسی نتایج سفر رئیسان‌جمهوری طی چهار دهه اخیر ، دریافته می شود که تنها در دولت سیزدهم است که در ماه‌های پایانی سال، افزون بر یک‌هزار میلیارد تومان بودجه به استانی، تخصیص و ابلاغ شده است.

نماینده عالی دولت در گیلان به کارنامه سفر دکتر رئیسی یه گیلان اشاره کرد و آزادسازی سواحل را نمونه ای از این امر خواند که اجرای آن از بخش های دولتی آغاز شد.

استاندار گیلان سواحل را مربوط به تمام آحاد جامعه دانست و گفت: این گونه اقدامات برای دیگر مواهب طبیعی همچون کوه و جنگل نیز اجرا می شود.

وی تصریح کرد: ائمه جمعه می توانند علاوه بر بیان مشکلات موجود در جامعه ، نظرات مشورتی خود را به مدیران ارائه دهند اما این امر نیازمند بیان آنها با ارائه مستندات است و نباید از تریبون نماز جمعه برای بیان سخنان غیرمستند بهره جست.

استاندار گیلان تعامل و هم افزایی را الزامی مهم برای پیشبرد امور و اصلاح جامعه دانست و تاکید کرد: نباید مسائل را بصورت تقابلی حل کنیم.

عباسی با اشاره به حضور میدانی خود در شهرستان های مختلف برای حل معضلات ، تحقق شعار رهبر معظم انقلاب در نامگذاری سالجاری با عنوان “تولید ، پشتیبانی ها ، مانع زدایی ها” را دغدغه خویش دانست و گفت: اهتمام داریم که تا پایان سالجاری شعار سال به میزان قابل قبولی اجرایی شود. 

وی صدور مجوزهای بی نام، تدوین اطلس سرمایه گذاری استان و راه اندازی پنجره واحد رونق کسب و کار در گیلان را تلاشی در جهت تسهیل سرمایه گذاری و توسعه اقتصادی استان عنوان کرد و گفت: صدور مجوزهای بی نام برای توسعه کسب و کار و جلوگیری از هدررفت فرصت سرمایه گذاری در نقاط مختلف استان همچنان با جدیت استمرار دارد چراکه برنامه عملیاتی در استان ، اجرای سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز سیاست های راهبردی رئیس جمهوری است .

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر لزوم حمایت از اشتغال پایدار ، تولید را امری ضروری و نیازمند توجه جدی مسئولان خواند و به نشست ویدئوکنفرانسی خود با سفیران روسیه و آذربایجان با موضوع توسعه روابط تجاری و رونق صادرات غیرنفتی اشاره کرد.

 عباسی یادآور شد: تا زمان حاضر ۷۰۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی از مرزهای گیلان انجام شده که باید این رقم به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

وی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت توانمندسای افراد جامعه به ویژه افراد کم برخوردار و نیز وجود ۲۰۰ هزار خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی اشاره و اضافه کرد: وظیفه خود می دانم برای بهبود وضعیت معیشت و سفره مردم و رفع محرومیت و فقر، اهتمام ورزم.

استاندار گیلان پیشرفت‌های کشور در بخش های مختلف را یادآور شد و گفت: با در نظر داشتن مولفه عدالت مورد تأکید رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم، باید توزیع منابع بصورت عادلانه صورت گیرد و بر همین مبنا، صدور مجوزهای بی نام در همه شهرستان ها و مناطق استان خواهد بود.

عباسی انجام این مهم را منجر به جلوگیری از مهاجرت جوانان ذکر و اضافه کرد: به همه شهرستان‌ها سفر کرده و با حضور در شهرک های مختلف صنعتی، تعطیلی یا نیمه تعطیلی واحدهای تولیدی را مشاهده کرده ام و دستور داده ام نسبت به رفع مشکلات آنها، اقدام شود.

اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان برای پشتیبانی از واحدهای تولیدی

وی از راه اندازی صندوق پیشرفت و عدالت برای اولین بار در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: طبق اختیار تفویض شده از سوی رئیس جمهوری؛ به عنوان استاندار و خدمتگزار مردم گیلان، دو هزار میلیارد تومان اعتبار در سال آینده برای پشتیبانی از واحدهای تولیدی در جهت افزایش ظرفیت و توسعه مدار تولید آنها اختصاص می دهم.

عباسی با اشاره به فعالیت های شبانه روزی در گیلان برای جبران کاستی ها و پیش بردن امور، همکاری و تعامل را رمز موفقیت در این عرصه خواند و با تصریح اینکه شنوای نقدهای مشفقانه و راهنمایی های امامان جمعه هستم، افزود: به فرمانداران نیز گفته‌ام به‌صورت مستمر و منظم در نمازهای جمعه حضور یافته و با موقعیت‌شناسی، گزارش فعالیت های خود را به مردم اطلاع دهند.

استاندار گیلان همچنین به مدیریت کرونا اشاره و تنها راه مقابله با این بیماری را رعایت جدی توصیه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی دانست و از امامان جمعه خواست که اهمیت موضوع تزریق دز سوم واکسن را در جامعه تبیین کنند.

عباسی با اشاره به کاهش تاب آوری مردم، امیدآفرینی در جامعه به ویژه برای دوران پساکرونا را یکی از الزامات خواند و یادآور شد: در خصوص کنترل قیمت ها، کاهش تورم و بهبود وضعیت معیشت مردم نیز در تلاش هستیم و کارهای خوبی در حال انجام است.

نماینده عالی دولت در گیلان ملاک ارزیابی مدیران را رضایتمندی مردم بیان کرد وگفت:  عملکرد مدیرانی که به عنوان سرپرست منصوب شده اند، مورد رصد قرار می گیرد و  باید مدیر در تراز مدیریت جهادی و انقلابی مد نظر رئیس جمهوری و انتظار مردم باشد.