رشت – ایرنا – مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: به مناسبت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری افزون بر ۲۰۰ هزار اصله نهال در این استان توزیع می‌شود.

میرحامد اختری روز یکشنبه به مناسبت آغاز هفته منابع طبیعی و آبخیزداری “هفته درختکاری” در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این نهال‌ها شامل انواع گونه‌های پهن برگ و سوزنی برگ هستند.

وی توزیع قلمه را یکی دیگر از برنامه های اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان در این هفته عنوان کرد و افزود: توزیع انواع نهال و قلمه در ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری در شهرستان های استان توزیع می‌شود، جمعه گذشته نیز ۵۰۰ اصله انواع گونه‌های جنگلی سازگار با طبیعت رایگان بین نمازگزاران در رشت توزیع شد.

وی با اشاره به پویش ایران سبز، ایران قوی “هر ایرانی یک درخت” با هدف با هدف توسعه فضای سبز و ترویج فرهنگ غرس نهال خاطر نشان کرد: در اجرای این پویش تاکنون ۱۵ هزار اصله نهال کاشته شد، ضمن اینکه این پویش تا فروردین سال آینده “تا زمان کاشت نهال” ادامه دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان اضافه کرد: علاوه بر این امسال ۳۰۰ هزار اصله نهال برای مراقبت و نگهداری و ۱۲۰ هزار اصله نهال نیز برای جنگل‌کاری و توسعه جنگل در استان کاشته شده‌است.

وی با اشاره به اجرای طرح زراعت چوب برای حفاظت از عرصه‌های جنگلی و تامین مصارف داخلی اظهار داشت: پارسال یکهزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی مستعد گیلان در قالب طرح زراعت چوب صنوبرکاری شد و امسال این میزان به ۲ هزار هکتار افزایش یافته‌است.

۱۵ تا ۲۱ اسفندماه، هفته منابع طبیعی و آبخیزداری نامگذاری شده است. استان گیلان به عنوان خطه سرسبز کشور دارای ۵۶۵ هزار هکتار جنگل و ۲۲۴ هزار هکتار مرتع است.