رشت – ایرنا – رییس شورای فرهنگ عمومی گیلان با بیان اینکه نباید از سبک زندگی اسلامی غافل شد، گفت: امروز دشمن ادبیات گفتمانی فرزندانمان را تغییر داده است، بطوریکه در بسیاری موارد حرایم رعایت نمی شود و این رنگ خطری برای همه جامعه است.

آیت الله رسول فلاحتی روز چهارشنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی با موضوع بررسی اولویت های فرهنگی ۱۴۰۱ افزود: دشمن در چندین عرصه وارد عمل شده و تلاش می کند با مشغول ساختن ما به طرح معادلات جدید، از تبیین ارزش ها دور بمانیم.

نماینده ولی فقیه در گیلان با اشاره به فرمایشات جامع مقام معظم رهبری در مورد “جهاد تبیین” گفت: پرداختن به همه مسائل علمی، اقتصادی و موارد اینچنینی جهاد نیست بلکه جهاد زمانیست که اقدام ما یکی از اهداف دشمن را هدف قرار دهد.

آیت الله فلاحتی اظهار داشت: تبیین باید در همه عرصه ها شکل بگیرد و اهداف دشمن شناسایی و مورد هدف قرار گیرد  و دوم باورهایمان را تقویت کنیم چون دشمن بصورت خزنده کار می کند و بحران آفرینند.

وی زیربنای همه اموری که منجر به تعالی می شود را فرهنگ دانست و شبکه های مجازی، مشکل پسماند و محیط زیست را بارزترین دغدغه استان عنوان کرد که باید از خود مردم هم در رفع این دغدغه ها بهره مند شد. و گفت: متاسفانه همه ناهنجاری ها را به گردن مسئولان می اندازیم در حالیکه همه باید خود را در امر به معروف و نهی از منکر موظف بدانند.

وی ضمن قدردانی از نمایندگان سه قوه در استان برای تلاش در رفع موانع و تبدیل دغدغه ها به گفتمان افزود: مسائل مربوط به زیست بوم ،توجه به ۲رودخانه زرجوب و گوهر رود، پسماند و تالاب انزلی باید مورد توجه قرار گیرند و در کنار توجه به گردشگری، تقویت تولید نیز مورد اهتمام باشد

فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در نشست پایانی سال جاری شورای فرهنگ عمومی مطرح کرد: حکمرانی سامانه ها، انرژی و محیط زیست تهدیدات سه گانه بارز جهانی است.

محمد عبدالله پور فضای مجازی و خانوده را از بارزترین مسائل جامعه عنوان کرد و گفت: برای اینکه برنامه ریزی ها به ثمر بنشیند باید محور همه تحولات مردم باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز با بیان اینکه فرهنگ در منظومه فکری انقلاب اسلامی جایگاه برجسته ای دارد افزود: فرهنگ شاکله نظام و دغدغه فرهنگ مورد اهتمام دلسوزان نظام اسلامی است .

رضا ثقتی افزود : بررسی اولویت های فرهنگی ۱۴۰۱ نقشه راه فرهنگی استان در سال پیش رو را مشخص می کند.

وی اظهار داشت: کنگره بین المللی میرزاکوچک‌خان جنگلی، تدوین نقشه جامع فرهنگی استان بعنوان سند محوری ،نقشه راه عفاف و حجاب ،تاسیس رصدخانه فرهنگی ، تقویت بعد اجرایی سند جامع قرآن کریم، و راه اندازی اندیشکده گام دوم انقلاب اسلامی از موضوعاتی است که می تواند بعنوان اولویت های فرهنگی در سال ۱۴۰۱ باشد.