رشت – ایرنا – نماینده عالی دولت در گیلان از اختصاص یکصد میلیارد تومان اعتبار به سد پلرود رحیم آباد از محل اعتبارات مصوب سفر رئیس جمهوری خبر داد.

به گزارش پنجشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری گیلان، اسدالله عباسی عصر امروز پنجشنبه به همراه آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در گیلان دربازدید از روند عملیات اجرای سد مخزنی پلرود رحیم آباد شهرستان رودسر اظهار داشت : از محل اعتبارات سفر آیت الله دکتر رئیسی  مبلغ یک صد میلیارد تومان اعتبار نقدی به این پروژه اختصاص داده شد که از این میزان ۲۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ و مابقی در سال ۱۴۰۱ پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه ضرب الاجل یک هفته ای به مسئولان مربوطه برای تعیین تکلیف وضعیت روستای آزارکی  در محدوده سد داده ام، اظهار کرد: در زمینه تعیین وضعیت تملک زمین ها و خانه هایی که در محدوده سد قرار دارد باید به زودی تصمیمی اتخاذ و زمین ها خریداری و آزادسازی شده و این کار باید بصورت جهادی انجام شود.

استاندار گیلان همچنین با اشاره به اینکه طبق نظر پیمانکار با اعتباری که اختصاص داده شده تا دو سال آینده سد آماده بهره برداری می شود، گفت: انتظار داریم جاده دسترسی سد قبل از بهره برداری پروژه آماده شود.

وی تصریح کرد: از همه عوامل دست اندرکار اجرایی این پروژه می خواهم بصورت جهادی کار کنند زیرا مردم ما بیشتر از این نمی توانند منتظر بمانند.

استاندار گیلان در پایان بازدید به فرماندار رودسر دستور داد با توجه به درخواست های مردمی، بلافاصله از جاده دسترسی بالادستی سد بازدید و بررسی های لازم انجام شود

شهرستان رودسر در ۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.

سد مخزنی پلرود یکی از طرح های بزرگ تامین آب استان است که با هدف تنظیم آب رودخانه پلرود بعنوان دومین رودخانه بزرگ گیلان و استفاده از آن جهت تامین نیاز آبی بالغ بر ۳۳ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی منطقه ( پلرود و شلمان رود) اجرا می شود.

با اجرای طرح مخزنی پلرود، علاوه بر تامین آب باغ های چای، نیاز آب شرب هشت شهر شرق گیلان از جمله لنگرود، رودسر، چابکسر، کلاچای، املش، کومله، واجارگاه و رحیم‌آباد به میزان ۴۰ میلیون متر مکعب در سال تأمین می شود.

عملیات اجرایی این پروژه از فروردین ماه سال ۱۳۸۹ آغاز شده است.