رشت – ایرنا – معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گیلان گفت: در سال تحصیلی جاری ۶۳۴ هزار و ۸۶۵ نفر بازدید از برنامه‌های مجازی اردوی راهیان نور در بستر شبکه شاد "دانش‌آموزی" این استان انجام شده‌است.

جمیل غریب روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به مناسبت فرارسیدن هشتم اسفند سالروز تاسیس نهاد امور تربیتی با اشاره به برگزاری اردوی راهیان نور با توجه به شرایط کرونایی طی ۲ سال گذشته به صورت مجازی اظهار داشت: سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۹۹ نیز ، ۳۶ هزار و ۳۰۰ نفر بازدید از برنامه های مجازی اردوی راهیان نور در استان گیلان انجام گرفت.

وی با بیان اینکه بازدید مجازی و بهره‌مندی از برنامه‌های راهیان نور توسط دانش‌آموزان، اولیاء آنان و معلمان انجام گرفت، بیان داشت: روایتگری، طنز، شعرخوانی، سرود و آشنایی با شهید و زیارت مجازی از جبهه‌ها از برنامه‌های راهیان نور مجازی در بستر شاد است.

غریب خاطر نشان کرد: معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گیلان در سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ با ۱۳۰ برنامه و ۱۶۶ فعالیت در رتبه نخست برنامه‌ها و فعالیت ها نسبت به دیگر معاونت و دوائر آموزش و پرورش در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش قرار دارد.

وی راه‌اندازی خط ملی نماد با تلفن ۱۵۷۰ را از جمله اقدامات انجام شده در سال تحصیلی جاری در گیلان نام برد و افزود: این خط تلفن به منظور ساماندهی ارایه خدمات بهنگام، مناسب و موثر روانشناختی، مشاوره‌ای و مددکاری به دانش‌آموزان، اولیاء و کارکنان مدارس به عنوان بخشی از برنامه های نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش‌آموزان اقدام می‌کند.

وی به برنامه‌های طرح یاریگران زندگی به عنوان برنامه کشوری از سوی وزارت آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اشاره و خاطر نشان کرد: در این طرح به دانش آموزان درباره خطرات مواد مخدر و آسیب های ناشی از آن آگاهی داده می‌شود.

شورای دانش‌آموزی گیلان ۲۲ هزار عضو دارد

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گیلان در ادامه با تشریح فعالیت‌های شورای دانش‌آموزی در مدارس اظهار داشت: شورای دانش‌آموزی به عنوان یکی از ارکان مدرسه با ۲۲ هزار و ۴۹۰ عضو در مدارس این استان فعال است.

وی بیان داشت: مشارکت دانش‌آموزان در امور مربوط به مسائل آموزشی، پرورشی، انضباطی، ورزشی و فوق‌برنامه و ایجاد ارتباط صحیح و مستقیم دوسویه بین دانش آموزان و اولیای مدرسه و ارج نهادن به شخصیت و کرامت آنها، تقویت اعتماد به نفس، خودباوری، مسئولیت‌پذیری، مشارکت‌جویی آنان از اهداف تشکیل شورای دانش‌آموزی در مدارس است.

غریب با اشاره به پرسش مهر ۲۲ رییس جمهور اشاره و خاطر نشان کرد: رییس جمهوری در مراسم آغاز سال تحصیلی پرسش مهر را در قالب ۲ سوال از دانش‌آموزان‌ پرسید، شعار دولت سیزدهم ایران قوی است؛ ایران قوی چه ویژگی دارد؟ و نقش دانش‌آموزان در شکل‌گیری ایران قوی چیست؟

معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش گیلان با بیان اینکه در پرسش مهر ۲۲ رییس‌جمهوری در سال تحصیلی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰ ، ۵۶ هزار و ۷۴۷ نفر رشته در مرحله مدرسه ای شرکت کرده‌اند، افزود: دانش آموزان و فرهنگیان باید آثارشان را در قالب شعر، طراحی، داستان کوتاه، تصویرسازی، پوستر، عکاسی و استنداپ کمدی ارایه می‌دادند.

وی با تشریح اهداف تاسیس نهاد امور تربیتی بیان داشت: تحقق اهداف انقلاب اسلامی، کشف استعدادهای دانش‌آموزان و مبارزه با افکار الحادی “که بعد در برابر نهاجم فرهنگی تعریف شد” از اهداف تاسیس نهاد امور تربیتی است.

استان گیلان دارای افزون بر ۳۷۰ هزار دانش‌آموز است.