رشت – ایرنا – توقف روند فزاینده کرونا و ایمنی بیشتر جامعه در مقابل سویه جدید کرونا با عنوان اُمیکرون با تداوم واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی محقق می‌شود، موضوع مهمی که کارشناسان بهداشتی استان گیلان از مردم می‌خواهند با دریافت نوبت‌های کامل واکسیناسیون برای کاهش بیماری همکاری کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، از زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ تاکنون، تنها راهکار مقابله با ویروس همه‌گیر کرونا و دژ محکم در برابر این بیماری واکسیناسیون در کنار رعایت توصیه‌های بهداشتی عنوان شده است. اکنون نیز با ظهور سویه اُمیکرون تاکید کارشناسان بهداشتی نیز همچنان اهتمام جدی برای تزریق دُز سوم واکسن کرونا است و از مردم درخواست می‌شود که حتما دُز یادآور را دریافت کنند.

مسئولان و کارشناسان بهداشتی درباره تزریق دُز سوم واکسیناسیون کرونا و اهمیت دریافت این مرحله از واکسن بارها اظهار داشتند که واکسیناسیون مرحله سوم “یادآور” مکمل ۲ نوبت قبلی است بنابراین برای همه مردم ضروریست که برای افزایش ایمنی در برابر اُمیکرون، کاهش شدت بیماری و مرگ و میر ناشی از آن نوبت سوم واکسن کرونا را تزریق کنند.

طبق نظر کارشناسان و متخصصان بهداشتی در صورت رعایت هر چه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، فاصله فیزیکی و پرهیز از تجمعات و تداوم روند واکسیناسیون شاهد فروکش کردن هر چه سریعتر موج ششم کرونا در استان خواهیم بود.

براساس آمارهای دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان، ۲ میلیون و ۱۳۲ هزار و ۹۶۹ هزار نفر معادل ۹۵ درصد از جمعیت بالای ۱۲ سال این استان نوبت نخست و ۲ میلیون و ۱۷ هزار و ۱۴۹ هزار نفر معادل ۹۰ درصد از این گروه سنی دُز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند.

همچنین ۱۰۲ هزار و ۶۳۱ نفر از گروه سنی بالای ۱۲ سال استان گیلان هنوز برای دریافت واکسن کرونا اقدام نکرده‌اند که همکاری آنها برای تزریق واکسن اهمیت بسزایی دارند ضمن اینکه ۲۱۸ هزار و ۴۵۱ نفر نیز باید دُز دوم را دریافت کنند. ابن در حالی است که بارها اعلام شده است که کودکان و نوجوانان اصلی ترین عوامل انتقال ویروس کرونا است.

شفت پیشتاز تزریق دُز سوم واکسن

تزریق دُز سوم واکسن کرونا در استان گیلان نیز به آمار ۸۸۵ هزار و ۲۳۰ نفر رسیده‌است که برخلاف شتاب گیلانی ها برای دریافت دُز اول و دوم، این مرحله از دریافت واکسن به آرامی پیش می‌رود. شهرستان‌های سیاهکل، شفت، املش، لاهیجان، رودسر و صومعه سرا “مشترک”، ماسال و بندرانزلی “مشترک”، فومن، آستانه‌اشرفیه، رضوانشهر و لنگرود “مشترک”، تالش، آستارا، رودبار و رشت به ترتیب بیشترین تزریق واکسن نوبت اول را به خود اختصاص داده‌اند.

شفت، سیاهکل، رودسر و صومعه‌سرا “مشترک”، املش، لاهیجان و بندرانزلی “مشترک”، فومن و لنگرود، ماسال و آستانه‌اشرفیه، رشت، رضوانشهر، رودبار، تالش و آستارا به ترتیب بیشترین تزریق نوبت دوم را کسب کردند.

بیشترین تزریق دُز سوم واکسن کرونا نیز به ترتیب مربوط به شهرستان‌های شفت، سیاهکل، املش، رودسر، بندرانزلی، لاهیجان، لنگرود، آستانه‌اشرفیه، صومعه‌سرا، فومن، رشت، رودبار، رضوانشهر، تالش، ماسال و آستارا انجام گرفته‌ است.

بازدیدهای میدانی از بیماران رازی رشت و گفت و گو با پزشکان فوق تخصص بیماری‌های عفونی و پرستاران گواه این است که بیشتر افرادی که به اُمیکرون مبتلا شده و در این مرکز بستری می‌شوند واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند.

پزشکان می گویند اگر چه ممکن است برخی ها از واکسن زده ها به دلیل سرعت سرایت اُمیکرون حتی با تزریق نوبت سوم واکسن کرونا باز هم به این بیماری مبتلا شوند اما شدت بیماری در آنها در مقایسه با واکسن نزده ها و افرادی که دُز سوم را تزریق نکرده اند، بسیار کمتر و حتی قابل مقایسه نیست.

تداوم حمله اُمیکرون؛ بستری ۱۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته

با ادامه روند صعودی مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ با سویه غالب اُمیکرون در گیلان، طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۴ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری شدند که با توجه به کاهش بستری‌های روزانه میانگین به زیر ۵۰ نفر شاهد افزایش بیش از ۳.۵ برابری بستری های روزانه هستیم.

مجموع بیماران بستری مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان های گیلان به ۷۱۳ نفر رسیده‌است که اولین روز از هفته جاری ۵۷۹ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری بودند.

روند افزایشی شمار بیماران مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه استان گیلان نیز تداوم دارد و بر اساس آخرین آمار امروز “پنجشنبه” ۱۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

براساس آخرین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان‌های لنگرود، لاهیجان، آستانه‌اشرفیه، ماسال، رودبار، رشت، خمام، تالش، بندرانزلی، صومعه سرا، فومن، املش، سیاهکل و رودسر در رنگ بندی قرمز کرونایی قرار دارند و آستارا، رضوانشهر و شفت نارنجی هستند.